Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Klasickou cernou PE trubku. Pri vytahovani to zasadni problem neni, je pruzna.
Sice máme jen 12 metrů, ale jde to krásně vytáhnout z vrtu.Doporučuji rovněž osadit zpětnou klapku (i když ji čerpadlo má) za čerpadlo (vlastní zkušenost).
Určitě lepší práce, při případném vytahování čerpadla, je se silnostěnnou protkávanou polyethylenovou hadicí 3/4 " - 1". A vydrží stejně jako PE trubka. Tu pak napojit nahoře rozebíratelným šroubením na vedení v zemi do objektu, provedené PE trubkou.
Mám to takhle už 15 let, hloubka studny 20m a čerpadlo vytahoval cca 4-5 x. Dříve asi 4 x "malyše", vždy po cca 2-3 letech, nyní už mám 4 roky nerezové rotační, ale ještě kvůli úpravě sond, jsem jej už rovněž jednou vytahoval.
Asi taky sáhnu po té hadici. Přece jen, vytahovat tak dlouhou tvrdou plastovou hadici asi bude nepříjemná práce.
Řeším, jak tu hadici k čerpadlu přidělat. Měl jsem tam loni na zkoušku nerezové spony, ale na konci sezóny jsem zjistil, že nerezové jsou jen z části. Šrouby byli totálně vyrezlé. Našel jsem celonerez, ale i ten nerez šroubek je pozinkovaný. Prý ten zinek slouží jako mazivo. Nerez na nerez by prý nešlo utáhnout.
Je problém se zinkem v pitné vodě ?
Problém se zinkem a pitnou vodou není.
Dříve používané vodovodní trubky, do cca 80-90 tých let, než se začaly vyrábět a používat i na rozvod vody plasty, byly ocelové a pozinkované zevnitř i vně. Na pitnou vodu zinek nemá žádný negativní vliv. Po čase se ale i vevnitř trubek zinek "strávil" a trubky zarůstaly rzí a vodním kamenem, v závislosti na složení a agresivitě vody. A tak se postupně ucpávaly.
A proto bylo nutno po čase rozvody rekonstruovat. Dnes už provedeno i ve většině "paneláků" z dřívějších dob. Což používání plastů odstranilo.
V dávné minulosti ale bylo používáno na rozvody vody olovo a to bylo, u pitné vody, velmi zdravotně závadné. Způsobovalo otravu olovem.
Vono i to olovo nebylo zas takova katastrofa, zejmena pokud je nekde mirne zasadita voda, neprinasi ani olovo velky problemy. Mimochodem tusize loni jsem zahlidnul nejakou zpravu, ze v Praze vymenili posledni olovenou trubku ve verejny siti - po 120 letech.
Ale jinak, vodu bych nicim jinym nez plastem netahal a zinek je OK. Za me ale furt vede ta polotvrda trubka, teda pokud je vrt treba ve sklepe, tak ty obavy z manipulace chapu, ale pokud je nekde venku, kde je okolo alespon trochu mista, nevidim v tom problem, spis naopak se s tim manipuluje lip. "Ostry" cerpadalo ve studni mam na tvrdej trubce, na zaloznim pro pripad poruchy plnohodnotnyho mam hadici. Trubka, narozdil od hadice, nespadne uplne na dno studne
Je to uprostřed zahrady. Jinak taky záleží, jak to máte hluboko. Já bych měl čerpadlo cca 24 metrů pod zemí. To bych musel z tou trubkou až k sousedům. Jinak, co je to ta polotvrdá trubka? To je ta černá, jak se spojuje bez svařování?
jj, ta cerna, pevna a levna. Bez vetsich potizi a namahy, temer sama, se smotava do kola o prumeru cca 1.5m. Prodava se sice v kole cca 1m, ale to uz da praci ji takhle smotat jen tak v jednom. Uprostred zahrady zadnej problem, ta si lehne jako nic, pri spousteni zpatky ji clovek vezme pres hadr, aby se ocistila.
EDIT: trubka ma cca 8m, studna 9.5. Trojnasobku bych se ale vubec nebal, to by to muselo byt jeste mnohem delsi abych mel obavy a to spis z hmotnosti ty trubky nez z manipulace.
Na vodu jsou trubky PVC-šedé (tvrdé, s fitinky které se svařují), polyethylenové-černé s modrým pruhem (polotrvrdé-na ty se používají orig.šroubovací spojky s gumovým těsněním, nebo závitování), nebo ještě 3-plášťové (plast+vložka AL+plast -rovněž speciální, ale lisovací spojky s mosazným šroubením).
Co se týká toho napojení potrubí čerpadla shora do studny, mám je napojeno tou plastovou hadicí se silnějším pláštěm s pletivem (zelená) 3/4 ", ne ta tenká měkká na zahradu. A čerpadlo mám zavěšeno na silonovém laně, za které jej vytahuji a současně pokládám vytahovanou hadici bez problémů ihned u studny. K hadici mám plastovými sponami uchyceny jak přívodní kabel čerpadla, tak i vodiče k sondám hlídání hladiny, které mám zhotoveny z nerezových plátků a spoje vodičů s plátkem zality v epoxidu. Ty jsou umístěny v potřebné úrovni hlídání minimální hladiny, kdy čerpadlo vypnou, aby nedošlo k provozu bez vody. A manipulace je bez problémů a snadná. Nahoře je hadice napojená šroubením na polyethylenovou trubku (černou) uloženou do země a do objektu
Osobne som dávno nahradil pozinkované trubky PE-tlakovými, čierne s modrým pásom http://www.plastika.sk/sk/products/pipingsystems/pressure/pe v kopanej studni, ktoré sú napojené smerom až ku pozinkovaným 5/4" oblúkom do sania čerpadiel. (Sigma SVA32 3° 1440 ot. a odstredivé s dutou lamelou 2.888 ot.) .
Dole sú vo vode naskrutkované spätné, mosazné klapky s teflónovou klapkou na pružine. PE-tlakové trubky sú ľahké, dajú sa bez problémov napájať plastovými šroubeniami na klasický závit pozinkovaných trubiek.
Len som musel PE-trubky po rozmotaní nechať na teple, v lete na Slnku, zaťažené narovnať, ešte som ich teplovzdušnou pištoľou mierne nahrial, aby nevznikal pamäťový ohyb v studni ak visia priamo do vody a pod hladinou. (Sú totižto z výroby natočené asi v priemere cca 120cm balíku).
http://ix.sk/0mfth
Po narovnaní držia trubky priamy tvar, správajú sa pri manipulácii ako klasické pozinkované trubky ak ich ťahám do/zo studni, neohýbajú sa, nelámu, nedeformujú sa, ako silónom armované PVC hadice určené na polievanie.