Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Řezání OSB desek úhlovou bruskou?

Zdravím,
čeká mě taková menší stavba kurníku, velké kusy OSB desek si nechám nařezat okružní pilou, ale dvířka, okno, různé výřezy na trámky budu muset udělat doma. Ale nemám ani přímočarou, ani okružní pilu.
Myslíte, že takovou drobnou práci by svedla úhlová bruska, když na ni pořídím kotouč určený na dřevo? Nikdy jsem s tím nepracoval tak nevím co od toho čekat, zda je to použitelné nebo ne.
OSB desky jsou 22mm silné.

ked pridas nejaku stovku k cene kotuca mas dekopirku hociaku najlacnejsiu...urcite pohodlnejsia a hlavne bezpecnejsia praca..sice kotucom sa da tiez v najhorsom vyrezat ale kotuc urobi strasny bordel,prach okolo...mat triesky z OSB v trenkach zidana radost:)

Přesně tak, teda ještě uvidíme zda mi všechny zůstanou. Prsteníček jsem musel docela "poskládat" a rychle zafačovat.
Ale zkušenost výborná, kotouč letěl do koše a mám domluvené vypůjčení okružní pily. Škoda, že jsem to neudělal hned no.

No jak vidím na tom snímku, dalo se to čekat. Zásadní chyba, nástroj bez krytu kotouče. Každého, koho vidím pracovat s flexou bez krytu, varuju. Často zbytečně. Před měsícem si i můj brácha naříznul šlachy na třech prstech, naštěstí brusným kotoučem, prsty zůstaly. Taky bez krytu. Ještě je na neschopence. :-(

Já na malé práce, na přesné řezání, používám také malou flexu, s pilovým kotoučem. To proto, že normální mafl, je na to moc velký a těžký.
Ale brusku mám upravenou do podoby malého maflu. Mám tam kotouč 125mm s jemnými zuby. Na tom je udělaný jiný kryt kotouče, protože je použitý o trochu větší průměr kotouče. Na brusce je udělaná příložná deska jako u norm. maflu. Tato deska zároveň chrání ruku,která drží tělo brusky, prsty jsou mezi tělem a deskou, nemůžou přijít do kontaktu s kotoučem. Jediným nedostatkem, ale o kterém vím a počítám s tím je, že není spodní pohyblivý kryt, který u maflu uzavře kotouč po řezu. Není tam záměrně, protože při přesném řezání na začátku trochu překáží. Počítám s tím a pilku držím pevně až do úplného zastavení. Kotouč musí být tak, aby řezal odspodu nahoru, aby se pila přitahovala k materiálu, nikoliv naopak. Už jsem s tím nařezal spoustu věcí, i lamino desky (pohledová strana musí být dole, nahoře to trochu oštípe, ale s jemným kvalitním kotoučem jen maličko).
Zastávám názor, s pořádným náčiním a trochou rozumu, i domácí kutil má všechny prsty, ruce, nohy a krev v žilách a ne na zemi. :-) 8-)

Hmm, ještě loni jsem řezal obrubníky flexou s diamanťákem o velkém průměru a bez krytu kotouče, sice mám dobrou karmu ale jak to tady tak čtu tak sem to tak dělal naposled a příště raději s krytem. Důležité jsou ale také ochranné pracovní brýle, ať něco nevletí do oka...

tchan takto rezal obrubnik velkym kotoucem pichnutym ve flexe na maly kotouc.. rozmery nevim, do flexy se vejde 125mm, ten velky je tusim 200.. nastesti si nic neurizl, krome toho obrubniku :), ale ja jsem si drzel hodne velky odstup

na noseni ochranych pomucek (bryle, pevne boty, dlouhe gate atd.) - na to clovek musi "dospet"..

Z hlediska bezpečnosti, Ti doporučuji, koupit si spíše dobrou "přímočarku". Dá se koupit za poměrně přijatelnou cenu a bez problémů s ní vyřežeš kulaté i rovné řezy, které nedokážeš ani "maflem". Chce to ale i mít k ní dobré plátky, ale i ty se dají sehnat poměrně levně a bez problémů.
A pokud občas něco děláš i mimo ten kurník, tak ji určitě využiješ. I na řezání kovů a plastů.
A ta tisícovka za pilku Ti nestojí za úraz a pak i případné finanční ztráty, způsobené řezáním flexou.:x: