Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako sa takto olupe lak na aute?

Vcera som po dvoch tyzdnoch doviezol auto z opravy od znameho, ma doma malu dielnu. Bola uz tma, vecer som si nic nevsimol a rano bola na celej kapote namraza.

Cely den auto parkovalo na parkovisku, vecer pozeram a neskutocne flaky na kapote + maly flak na lavom blatniku + maly flak na lavych dverach.

Pytal som sa znameho, tvrdi, ze o nicom nevie, ze si tiez nic nevsimol.

Takze sa pytam, co moze sposobit taky olupany lak? Velky mraz a nekvalitny lak? Ano, boli teraz posledne dva tyzdne velke mrazy. Alebo sa na to vylialo nieco? Alebo mi to niekto na parkovisku polial nejakou zieravinou? Proste, co moze sposobit taketo poskodenie?

Však to je iba nejaká vrchná, ochranná, transparentná vrstva nanesená na pôvodnom laku. Nejaký krycí šmejd, ktorý sa ti lúpe a opadáva, ako lístie na jeseň.

Zober priemyselnú wapku s tlakom 250 bar nastavenú na 120°C a strhni ten bordel. Potom lak prelešti jemnou brúsnou pastou a zakonzervuj nejakým balzamom.

Ale hov*o, je to metalíza a loupe se krycí lak, už jsem to párkrát viděl, většinou u PSA koncernu.
Nebo je to už jednou lakované a lakýr neměl svůj den...
Stává se to tak že to chytne kamínek a postupně se do toho dostává voda a lak se odlupuje.
Samozřejmě je tu i možnost že na to někdo cákl schválně odstraňovač barev či nějakou kyselinu :.(
Tedy oprava přelakováním cca 3000kč

Je to Citroen Xsara, starsi rocnik sice, ale prekvapujuce je, ze sa to stalo naraz. Keby to pribudalo postupne, tak sa necudujem, ale takto?

Prelakovat znamena komplet farba + lak? Alebo sa to bude dat zbrusit nejako len ten lak co sa supe a len prelakovat transparentnym lakom? Nechce sa mi do stareho auta nejake velke peniaze davat...

Ja jsem snad nevidel starsiho citroena, ktery by to nedelal. Mel jsem Xantii a nejake to XM, vsude to same. U cervene metalizy dokonce snad 100% vyskyt :-)
Pokud to neni vylozene auto na paradu a mazlik, vykaslal bych se na to, nema smysl to resit.

V tom prípade houbičkou, jarom na riad so studenou vodou rozmiešaným v "hezky barevným, plastovým gbelíčkem". A lehce, jenom lehounce šimrat povrch, netlačit na pilu.

Ja na foto nevidím lak ošúpaný po holý metal, ale nejaké povrchové lúpanie "pokožky" po opaľovaní na prudkom Slnku za jasnej letnej oblohy. Zrejme si vozidlo majiteľ nenapatlal ochrannou Indulonou s ÚV filtrom.
Pokiaľ nemieni vozidlo komplet prešmirgľovať až na metal, následne nastriekať odstrojené základným, podkladovým plničom, potom naniesť na povrch päť vrstiev zriedeným, vrchným lakom, dať vozidlo vypáliť pod reflektory pri 180°C, nevidím a nepoznám skutočnú radu, ako sa "spálenej pokožky z telíčka domáceho mazlíčka", účinne zabaviť.

Možno treba počkať, až povrch časom odrastie a obnoví sa nový lak. Čas všetko napraví, zahojí každú bolístku.

Mě se můj pracovní vůz Passat b4 začal loupat teď. po 19 letech v garáži parkuje 2 roky venku a zestarnul za 2 roky o 100 let. Před tím lak v pohodě a teď fleky oloupaného laku. Ale vzhledem k věku a 500tis.km. To nemá cenu řešit. I když ho mám za odvedenou práci bez problémů rád.