Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpadlý roh domu

Zdravím, koupili jsme starý dům (100 let) a začínáme řešit opravy. Jednou z prvních musí být oprava odpadlého rohu. Dům nemá klasické základy, jen 2-3 vrstvy pískovcových kamenů a to ještě na jílu. U tohoto odpadlého rohu je svod okapu, ze kterého zřejmě po dlouhou dobu tekla voda přímo pod základ. Zatím jsme tam dali provizorně kus starého okapu. Teď bych potřeboval vědět, jak tento roh opravit. Bude nutné odpadlý roh rozebrat a znovu vyzdít.
Otázka 1.
Jak a čím podepřít horní roh domu, který ještě drží. Horní kámen odpadlého rohu se volně hýbe tzn. že horní část rohu domu na něm neleží. Bude stačit na podložení vodorovný trámek cca 15 x 15cm šikmo pod rohem a podepřený zase nějakými dvěma stojkami?
Otázka 2.
Bude nutné vybrat základové kameny, vykopat díru do nezámrzné hloubky a vybetonovat, nebo to bude stačit vyzdít na stávající, základové kameny.
Otázka 3.
Jakým způsobem provázat opravený roh se stávajícím zdivem - roxory, pásovina.
Je mě jasné, že takto radit jen podle popisu a fotografií není snadné. Poprosil bych o názory a třeba jen na nasměrování.

Děkuji.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Vím, že mě zde napadnou, ale já bych to řešil takto. Do větších kamenů na obou stěnách rohu vyvrtat…
nerady 22.02.2018 21:57
nerady
nerady, já Vás nenapadnu, ale nesouhlasím. Všiml jste si, že kameny jsou vyjeté ven? Jak je dostanet…
milan.cukrar 23.02.2018 06:27
milan.cukrar
Zdravím. Začínám mít představu jak ten odpadlý roh opravit. Opatrně ho rozebrat a horní část okamžit…
Matyas xl 28.02.2018 08:29
Matyas xl
ale ono se podloží nevysuší, to se nepovede, ale klidně si přivedete vodu k základům. Drenážní trubk…
milan.cukrar 28.02.2018 19:26
milan.cukrar
Ano, je tam problém se spodní vodou. Nevím, jestli to je tak po celé ploše, ale na louce kde, chceme…
Matyas xl 01.03.2018 12:41
Matyas xl
Hurá, to je dobře, že to víte. Takže si určitě nenecháte přivést vodu k baráku, ale meliorací (drená… poslední
milan.cukrar 01.03.2018 18:42
milan.cukrar

Vím, že mě zde napadnou, ale já bych to řešil takto. Do větších kamenů na obou stěnách rohu vyvrtat díry 12 mm a na chemickou kotvu dát trny. Vyčistit trhlinu. Trny mezi sebou provařit uhlopříčně mezi oběma stěnami. V rohu vykopat díru až k základům. Udělat bednění a vše vybetonovat tekutým betonem lepší kvality a jemně uvybrovat. Není to žádná krása, ale je to nejméně pracné a jistě Vás to přežije. Výška betonového pilíře cca 40 cm nad trhlinu. Beton s drobnějším kamenivem.

Zdravím.
Začínám mít představu jak ten odpadlý roh opravit. Opatrně ho rozebrat a horní část okamžitě podložit. Sledovat ho a začít podkládat, až to začne praskat se mně zdá pozdě. Roh vyzdít na původní kamenný "základ". Jak a čím ho ale vázat k původnímu zdivu? Navrtat do kamenů, které jsou v neuvolněné zdi díry, vložit roxory do chemické kotvy (v jakých roztečích ve směru od zdola nahoru), které budou vyčuhovat cca 20 - 30cm ven?

Ještě bych se rád vrátil k několika názorům:

kejki napsal:

Odhalené mohou být jen některé druhy pískovců, podle zakulacení těch obnažených to ty vaše nebudou.

Myslíš tím druh pískovce nebo tvary kamenů?

milan.cukrar napsal:

Podle popisu máte mokré zdivo, to určitě nevysušíte odkopáním a drenáží. Tím si klidně přivodíte větší problémy

Z jakého důvodu by se měly problémy zvětšit? Napadá mě jen jediná věc a to, že by se jílovité podloží začalo nerovnoměrně vysušovat a tím by začaly zdi praskat v důsledku sesedání základů.

Ano, je tam problém se spodní vodou. Nevím, jestli to je tak po celé ploše, ale na louce kde, chceme sázet ovocné stromy je tak 20-30cm ornice a potom je jílovitá zemina. Takže když zaprší, nebo začne tát sníh, tak najednou na několika místech začne voda vyvěrat na povrch a teče kolem domů. Je to na mírném svahu a voda zřejmě proteče ornicí na poli, které je nad domem, sjede po jílu a potom si najde cestu na povrch v okolí domu. Ve sklepě už jsme měli několikrát i 30cm vody. Je tam ale nějaký odtok (trativod - ještě jsme neměli čas toto nějak blíže prozkoumat), takže za pár dní voda odteče.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru