Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Motor z práčky Tatramat - zapojenie

Dobrý deň!
Zapojil som Tatramat motor podľa schémy na vyššie otáčky na 1 a 7 prívod elektriny a kondenzátor na 3 a 7 ale smer otáčanie mi nevychovalo preto som dal kondenzátor na 3 a 1 ale motor sa otáča na tú istú stranu. Bez kondenzátora sa to dá ručne roztočiť aj napravo aj naľavo ale s kondenzátorom to ide stále na tú istú stranu. Dá sa to nejako zmeniť? Prívod elektriny - kam ide fáza a kam nullák - má vplyv na smer otáčania? Ja tak viem že nie. Za poradu vopred ďakujem.

Předmět Autor Datum
Prepólovanie fáza - nulák v prívode nemá vplyv na smer otáčania. Prepólovať je treba len pomocné vin…
ok 15.02.2018 08:53
ok
Zrejme som prehliadol fakt, že si zapojil kondenzátor tak, ako som ti navrhol, ale bez úspechu. Tera…
ok 15.02.2018 13:05
ok
Bez nákresu 8 kontaktov svorkovnice motora MEZ Mohelnice sa to nedá pochopiť
orion3 03.02.2021 12:43
orion3
https://skr.sk/a5KPP
Nuda 03.02.2021 12:57
Nuda
Bez kondenzátoru to má symetrickou rozběhovou charakteristiku, protože tam vznikají dvě točivá pole,… poslední
ml1 04.02.2021 15:05
ml1

Prepólovanie fáza - nulák v prívode nemá vplyv na smer otáčania. Prepólovať je treba len pomocné vinutie (skladá sa z dvoch cievok - tých, čo majú väčší odpor). Teda hlavnú cievku 1 - 7 ponechať ako je a kondenzátor zapojiť 3 - 1. Rozbehové vinutie je nesymetrické, lebo bolo optimalizované na jeden smer otáčania. Preto očakávaj zhoršenú rozbehovú charakteristiku (bude to mať ťažší rozbeh) - to by ale po rozbehu už nemalo vadiť. Skontroluj ale, či sa motor na voľnobehu neprehrieva. Mimochodom, neviem síce ako je konštrukčne riešené zapojenie cievok, ale ak by si sa dostal samostatne k prívodom jednotlivých cievok, stačilo by prepólovať napr. hlavnú cievku a otáčky by sa zmenili na opačné pri zachovaní všetkých ostatných vlastností motora.

A ešte poznámka: Takéto motory mávajú obmedzenú dobu prevádzky (napr. 10 min.). Maximálna doba činnosti je uvedená na štítku. Preto sa takéto motory musia prevádzkovať s prestávkami na vychladnutie. To je v práčke normálna činnosť, ale nemusí to tak byť ak použiješ motor na iný účel.

Zrejme som prehliadol fakt, že si zapojil kondenzátor tak, ako som ti navrhol, ale bez úspechu. Teraz som si otázku prečítal lepšie. Prekvapilo ma to]:(. Takže ti zostáva už len zásah do zapojenia vinutia vnútri motora. Tzn. prepólovať hlavné vinutie tak, ako je to popísané v predchádzajúcom príspevku. Alebo odpojiť jednu z pomocných cievok a druhú zapojiť do série s kondenzátorom. A pripájať kondenzátor buď na fázu alebo nulák. Rozbehový moment bude nízky ale nejaký bude, a po dosiahnutí menovitých otáčok by mal mať motor plný výkon. Ospravedlňujem sa za povrchné prečítanie tvojho dotazu.

Bez kondenzátoru to má symetrickou rozběhovou charakteristiku, protože tam vznikají dvě točivá pole, která tlačí stejnou silou na obě strany. Jsou tam dvě momentové charakteristiky zrcadlově otočené proti sobě, které se sčítají (při nulových otáčkách je výsledkem nula, ale mimo ně nějaký moment je). Bližší informace lze nalézt v nějaké pokročilejší učebnici elektrických strojů.
Kondenzátor má za úkol tu symetrii rozbít (dvě fáze se připojí přímo, třetí přes kondenzátor), přičemž je nezbytný právě a hlavně na ten rozběh (kromě toho také určí, na kterou stranu se motor roztočí, jestli je zapojený k jedné nebo druhé "fázi"). Motor tatramatrky je od počátku plánovaný na jednofázový chod, nemá proto klasickou třífázovou svorkovnici (a je otázkou, jestli má plné trojfázové vinutí nebo jen dvoufázové s hlavní a pomocnou fází).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru