Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení wifi vypínače na světlo

Ahoj,

potřeboval bych poradit se zapojením wifi vypínače na světlo.

Koupil jsem https://www.banggood.com/SONOFF-AC90-To-250V-400W-Touch-Wifi-Switch-Module-Luxury-Glass-Panel-Wireless-Timing-Switch-p-1139688.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

V zásuvce to vypadá nějak takto - [81332-img-20180213-175847-jpg]

zadní strana vypínače takto - [81333-img-20180213-175857-jpg]

Je moje dedukce správná, že do Nin má jít zelený, Lin hnědý a Lout černý?

pokud to byl vypínač, budou zapojeny jen hnědý a černý - přívod/odvod fáze ke spínači (a pak ti chybí nulák), žíhaný/zelený by podle normy měl být VŽDY zem (a je otázka,zda je zapojena). Dá se to samozřejmě ošetřit tím, že kabel přebarvíš (na obou koncích např. modrou páskou) a zapojíš na druhém konci na nulák - tím přivedeš do vypínačové krabice "potenciál" pro ten tvůj wifikrám.

edit: ale i tak je to prasárna, protože AFAIK se zemnicí vodič (žlutozelený) podle norem přeznačovat nesmí - nicméně nečekám, že budeš sekat a tahat nový kabel.

V zásuvce to vypadá nějak takto -

V zásuvce??? Ty ovládáš světlo přes zásuvku? Nebo je to krabice, ve které byl vypínač... V tom případě jsou to velmi podivné rozvody, když k vypínači vedou tyhle barvy...
Jak tam byl původně zapojen ten vypínač? A jaký tam vlastně byl?
Když napřímo spojíš černej s hnědým, tak se světlo rozsvítí?

asi jsem se nevyjádřil dobře, tohle je fotka prostě krabice kde byl vypínač. Zelenej, hnědej, černej. Černej je fáze, vyzkoušeno zkoušečkou, takovým tím světýlkem v šroubováku. Zelenej předpokládám zem, ale netuším jestli je zapojená, to nemám jak ověřit.

Byl tam klasický vypínač, prostě kolébka, zapojený do něj byl hnědý a černý. Tam to normálně funguje.

Předpokládám, že ten vypínač nedělá nic jiného, než že ten černý a hnědý prostě spojí.

Pokud po spojení černého a hnědého světlo svítí, tak tyto vodiče jsou v pořádku, fáze, jak jsi zjistil, je černá.
Teď je potřeba zjistit, co je ten zelený. Je možné, že není nikam zapojený, dělalo se to tak, na funkci vypínače není
normálně potřeba. Nejjednodušeji to zjistíš (teď mě nebudou mít ostatní rádi:-)), když vezmeš žárovku a opatrně, aby ses nedotknul vodičů rukou, se žárovkou dotkneš jejími kontakty černého a zeleného drátu. Zelený na objímku a fáze na čudlík.
Pokud se žárovka rozsvítí, je nulák zapojený. Pokud se nerozsvítí zapojený není. Pokud máš v instalaci chránič (fíčko), může se stát, že vypadne. Nic se neděje chránič nahodíš. V tom případě bys nemohl tento nulák použít, je ochranný a oddělený od pracovního. Pokud žárovka svítí, mělo by to fungovat. Pokud nesvítí, je možnost zjistit kam ten kabel vede a případně například v krabici ho připojit, je li tam nulák přítomen. Bylo by dobré vědět jestli máš instalaci tzv. dvou, nebo třívodičovou (případně s chráničem). Pokud tří (pěti) vodičovou, musí být nulák zapojen na modrý vodič. Zjisti to předem tak, že se podíváš do nějaké zásuvky, kolik tam vede vodičů. pokud samostatně tři, tak musí ten nulák k vypínači být zapojen na modrý nulák. Pokud je soustava dvouvodičová, zapojí se na žlutozelený (ve starší instalaci možná jen zelený). Koukám, že jsem zase napsal román, ale ve skutečnosti je to jednoduchý. To že nevím, jakou máš instalaci, tak abych vyčerpal možnosti.

K funkci vypínače není žádný nulák potřeba, stačí přivést dvouvodičový kabel, kde jsou oba vodiče fázové, tedy ne modrý a ne zel/žlutý.
Ale vzhledem k tomu, že se čím dál více uplatňují různé bezdrátové ovládací systémy, je vhodné, při dělání instalace přivést do krabice vypínače i pracovní nulu. To proto, že tyto zařízení potřebují napájení. Pak stačí jednoduše vypínač vyměnit za dálkově ovládaný spínač.

Díky všem za fundované rady, vzhledem k tomu, že bych zřejmě musel předělávat rozvody nebo se vrtat v krabicích u stropu tak na to dále prdím a vyhrává tak moje lenost, která mě vlastně v prvopočátku k danému problému přivedla. To jen potvrzuje, že se vše odehrává v kruzích :-)

Zkuste tohle: Sonoff E27
osobně bych v žádném z těchto zařízení nenechával čínský fw, ale přehrál ho nějakým alternativním, který funguje lépe a umožňuje používat i jiné ovládání např pomocí MQTT a DOMOTICZ, atd.. a ne jen proprietární sw EwLink. Jinak obsažený HW v těchto zařízeních je stejný nebo podobný jako v jiných zařízeních od "značkových" výrobců. Nejčastěji řízené ESP8266, nebo ESP8285. Přeji hodně zdaru.

Ještě by to šlo udělat následovně... Tento modul zapojit až u světla. Koupíte si bílou krabici na omítku, do ní přivedete nulák od světla a fázi ze světla. Výstup z wifi modulu pak přivedete k osvětlení. Wifi modul pak připevníte k této krabici. Výhodu to má i tu, že můžete modul vypnout vypínačem. Otázka, jestli Vám bude vadit viditelná krabice u stropu vedle světla. Mně osobně by nevadila. Bourat drážku kvůli přivedení nuláku do vypínače, na to bych se z vysoka vy... :-)

Redsnake: Nevzdávejte to hned!! Vždyť na tom nic není!

Zařízení je trvale připojené na Čínské servery EwLinku s otevřeným socketem a v okmažiku kdy dojde ke změně stavu je na server odeslána informace o novém stavu. V případě, že je použita aplikace, je odeslán příkaz k rozsvícení serveru, který jej poté následně odešle zařízení zpět a to se rozsvítí. Nevýhodou je, že pokud dojde k výpadku Internetu, tak nefunguje vzdálené ovládání. Uvnitř je čip ESP8266, který je napájen přímo za sítě a ovládá malé relé.