Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Restaurování gramofonu.

Zdravím. Měl bych dotaz ohledně restaurování starého gramofonu na kliku. Gramofon je z 30. let 20. století. Konkrétně bych potřeboval pomoc s opravou snímače a kouknout na motorek. Což o to zručnost a zapálení do restaurování je, ale přeci jen už to je skoro hodinářská práce a já s ní mám málo zkušeností.

Předem děkuji za návrhy, kam bych mohl dát tyto věci na opravu, popřípadě kontakt na člověka, co by mi byl schopen poradit.
PS: Rád také zašlu foto na e-mail, jak to vypadá.

Tak to je super gramofon. Snímač, myslíš zvukovku? Potřebuješ do zvukovky jehly - buď kovové nebo se dělaly bambusové. To je s gramofon s tou troubou, nebo jen s malou zvukovkou? Motor je mechanický, jako u hodin, s odstředivým regulátorem otáček (ovládaný většinou pákou). Bacha, pružina je jak ruční granát, když je plně natažená, tak je v ní obrovská energie a když pružina vyletí, je to o tlamu a o zlámání prstů. Raději buben s pružinou nerozebírat, pokud to není bezpodmínečně nutné (vyskočená pružina z uchycení, nebo prasklá). Dej nějaké fotky a upřesni závady. Motor se netočí? Nejde natáhnout klikou? Nebo se klikou dá točit trvale a nic? Motor je dobré vyčistit ponořením do benzínu nebo nafty, očistit štětečkem a namazat WD 100 nebo Konkorem.

Zvukovku ano. :-) Ano jehly potřebuji a myslím, že kovové. Co jsem si dohledal, tak je to gramofon Itonia Super model. Dělaly se jehly různých průměrů? Pošlu odkaz, jak probíhá restaurování, tam najdete i fotky. A u motoru žádnou estetickou vadu nevidím, krom jemné rzi. Ale příjde mi, že je něco špatně, když natočím pružinu, tak motor se točí jen, když mu na začátek trochu pomůžu a vydrží jen chvíli cca: 20 sekund. Troufám si tvrdit, že je něco s pružinou. Ale jinak moc děkuji za konzultaci. Vážím si vašich rad. :-)

Odkaz: https://www.facebook.com/Gramophone-restoration-Itonia-Super-109007419905772/

Ne ne zase tak mimo nejsem. :-) Kolem historických věcí se dost pohybuji, takže o šelakových deskách už dávno vím. Ale přesto děkuji za upozornění. Přeci jen u těchto věcí si nejprv musí člověk něco zjistit něž se na to vrhne. :-)

Pokiaľ nie je prasknutá, zrhrzdavená, zlepená pružina, polámené prevody, iba mechanizmus odmoč v technickom liehu, vysuš a presprejuj hnacie súkolia silikónovým olejom. (Prípadne sú na trhu spreje s obsahom molybdénu na uvoľnenie skrutiek). http://ix.sk/BaH7v

Prenosy zvuku z ihly sú riešené výhradne mechanicky, ozvučením metalu smerom do ozvučnice.

Len schrastiť dnes tie 78ot. antracitové, bakelitové, hifi_stereo_quadro LP-čka ala singel, je problém. Detto vymeniteľné ihly, tie sa drali a bolo ich povinné vymieňať každých cca desať prehratí. Zloženie metalu na ihly bolo tajomstvom výrobcu, aby obsahoval "klzný" matroš v podobe cínu a pomeru olova s bronzom.