Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Restaurování gramofonu.

Zdravím. Měl bych dotaz ohledně restaurování starého gramofonu na kliku. Gramofon je z 30. let 20. století. Konkrétně bych potřeboval pomoc s opravou snímače a kouknout na motorek. Což o to zručnost a zapálení do restaurování je, ale přeci jen už to je skoro hodinářská práce a já s ní mám málo zkušeností.

Předem děkuji za návrhy, kam bych mohl dát tyto věci na opravu, popřípadě kontakt na člověka, co by mi byl schopen poradit.
PS: Rád také zašlu foto na e-mail, jak to vypadá.

Tak to je super gramofon. Snímač, myslíš zvukovku? Potřebuješ do zvukovky jehly - buď kovové nebo se dělaly bambusové. To je s gramofon s tou troubou, nebo jen s malou zvukovkou? Motor je mechanický, jako u hodin, s odstředivým regulátorem otáček (ovládaný většinou pákou). Bacha, pružina je jak ruční granát, když je plně natažená, tak je v ní obrovská energie a když pružina vyletí, je to o tlamu a o zlámání prstů. Raději buben s pružinou nerozebírat, pokud to není bezpodmínečně nutné (vyskočená pružina z uchycení, nebo prasklá). Dej nějaké fotky a upřesni závady. Motor se netočí? Nejde natáhnout klikou? Nebo se klikou dá točit trvale a nic? Motor je dobré vyčistit ponořením do benzínu nebo nafty, očistit štětečkem a namazat WD 100 nebo Konkorem.

Zvukovku ano. :-) Ano jehly potřebuji a myslím, že kovové. Co jsem si dohledal, tak je to gramofon Itonia Super model. Dělaly se jehly různých průměrů? Pošlu odkaz, jak probíhá restaurování, tam najdete i fotky. A u motoru žádnou estetickou vadu nevidím, krom jemné rzi. Ale příjde mi, že je něco špatně, když natočím pružinu, tak motor se točí jen, když mu na začátek trochu pomůžu a vydrží jen chvíli cca: 20 sekund. Troufám si tvrdit, že je něco s pružinou. Ale jinak moc děkuji za konzultaci. Vážím si vašich rad. :-)

Odkaz: https://www.facebook.com/Gramophone-restoration-Itonia-Super-109007419905772/

Může to být vytahaná pružina, ale také zadřený motor. Nedoporučuji jej rozebírat, kvůli možnému výstřelu pružiny. Spíš ho hoď do nějakého kyblíku benzínu či nafty, několikrát zkus rozhýbat, pročistit štětcem namočeným v benzínu všechna kolečka, odstředivý regulátor, prostě všechno. Pak prostříkej Konkorem nebo WDčkem. Jo, tuším, že na odstředivý regulátor je kolmý převod šnekem a šikmými zuby, to mázni tukem (vazelínou).

Jehly seženeš třeba tady: http://www.gramofony.cz/?type_place=polozky&id=3&place=prodej&sort=&order=&page=1

Ne ne zase tak mimo nejsem. :-) Kolem historických věcí se dost pohybuji, takže o šelakových deskách už dávno vím. Ale přesto děkuji za upozornění. Přeci jen u těchto věcí si nejprv musí člověk něco zjistit něž se na to vrhne. :-)

Pokiaľ nie je prasknutá, zrhrzdavená, zlepená pružina, polámené prevody, iba mechanizmus odmoč v technickom liehu, vysuš a presprejuj hnacie súkolia silikónovým olejom. (Prípadne sú na trhu spreje s obsahom molybdénu na uvoľnenie skrutiek). http://ix.sk/BaH7v

Prenosy zvuku z ihly sú riešené výhradne mechanicky, ozvučením metalu smerom do ozvučnice.

Len schrastiť dnes tie 78ot. antracitové, bakelitové, hifi_stereo_quadro LP-čka ala singel, je problém. Detto vymeniteľné ihly, tie sa drali a bolo ich povinné vymieňať každých cca desať prehratí. Zloženie metalu na ihly bolo tajomstvom výrobcu, aby obsahoval "klzný" matroš v podobe cínu a pomeru olova s bronzom.