Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém se svítidlem 145v

Mám problém se svítidlem v pokoji je svítidlo s halogen žárovkou G9 a vždy cca po 2 měsících se spálí žárovka. Nyní jsem vyměnil svítidlo a instaloval nové s paticí e27 a žárovka je ok ,ale dal jsem tam ledkovů a když zhasnu tak zůstane svítit jako 1w.poradil by někdo jak odstranit závadu?po vypnutí světla jsem proměřil fázi a je tam stále 145v a nevím co to může způsobovat . děkuji moc za rady

145V je na indukciu kabeláže sakra moc v prípade fázového vodiča, to nie je normálne. To nie je indukcia medzi vodičmi. To už vypadá na nejaký studený spoj, tzv. most po skrate medzi vodičmi alebo niekde v krabici.

Otázka? Meriaš napätie vadaskou (medzi fázou a nulákom) alebo meriaš fázu po jej vypnutí digitálnym merákom?

Fázový vodič 230V/50Hz sa vždy vypína vypínačom v čo najbližšom mieste k spotrebiču. Teda nemá sa ti kde zobrať v tomto vodiči naindukované napätie 145V po jeho vypnutí vykľučáteľom, či už je vypínač zabudovaný v stene alebo je vypínač situovaným priamo na kábli v prípade, ak sa jedná o stolnú lampa.

Skôr to vypadá na tvoju popretkávanú mätež v kabeláži napojenú na závity žiarovky E27 s tým, že niektorý z vodičov (nulák, zem) nie je riadne ukostrený (možno sa dotýka nejakého neuzemneného potrubia alebo je dostatočne dlhý v murive) a ty meriaš fázu medzi týmto káblom o ktorom si presvedčený, že je to nulák.

když dám jinou led naměřím cca 88v a když dám obyčejnou žárovku 16v.nemůže to dělat to,že v podkroví mám cca 20 bodovek v sádrokartonu na kterých není žádná kostra?po proměření a po vypnutí bodových svítidel na fázi 25v a v další místnosti s bodovkama když měřím mezi sebou nulák s kostrou tak je 87v jaká je rada?děkuji

je tam nějaký svod, který na odpojeném drátu ukazuje napětí.
multimetr má vstupní odpor asi 10 megaohm. s ručkovým měřákem by to ukázalo podstatně míň (napěťový dělič: svod / vstupní odpor voltmetru) a vadaska nejspíš nulu.
bohužel nízkospotřebovým ledkám to na problikávání stačí.

výše už navrhovali přemostit kondenzátorem. druhá možnost je odpojený vodič uměle stáhnout na zem přes vysoký odpor.
čili do vypínače nebo do světla přidat odpor o zatížení 1watt, hodnota ať netopí, vychází mi 56-100 kohm, snad to pomůže.

je to problém toho místa.
izolace vedení nějak vypadá, zeď je nějak vodivá, dlouhý odpojený vodič v luftu vede podél jiného pod napětím, špinavé nebo zuhelnatělé místo na svorkovnici nemá izolační vlastnosti - mohlo se právě tam sejít víc věcí, které mají na ten stav vliv.

izolaci nemá smysl měřit nízkonapěťovým multimetrem, ale aspoň orientačně se dá zkontrolovat: vypnout jistič, vytáhnout led žárovku (kontrola fázovkou, že šlo o správný jistič, taky znovu cvičně změřit napětí, jestli se stále zavléká napětí).
teprve pak zkusit změřit odpor proti okolí.
jestli bude měřitelný a podezřele nízký, to by znamenalo potíž s izolací.