Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak zabránit spálení pojistky multimetru při zapojení zdroje do zásuvky

Ahoj, stává se mi často taková věc, když měřím spotřebu proudu nějakých zařízení v zásuvce (například zdroje k notebookám atd). Ty zdroje jsou do 90W, což odpovídá 90/230= 400 mA maximální hodnotě efektivního proudu. Ale to stejně nic neznamená, protože buď k nim není připojeno nic a nebo napájí spotřebič (monitor, notebook) mnohem menším výkonem (notebook 10W, monitor 30W) + nějaké drobné za efektivitu zdroje + spotřebě naprázdno.
Problém je, že jak asi znáte, občas dojde k malému záblesku při zapojení nějakého zařízení do zásuvky (kvůli přítomnosti kondenzátorů v spínaních zdrojích nebo filtračních – je to správná teorie?) a nebo je to prostě náhoda že k zapojení dojde, zrovna když fáze je maximální. No a mě se občas stane, že při měření na rozsahu "malého proudu" ampérmetru – tedy do 500mA dojde i k přepálení pojistky. Ne vždy, někdy, pojistka nepraskne a měří to vklidu těch svých 80mA. Mě by zajímalo, jak tedy se tomuto vyhnout? Měřit na 10 A je zase blbé, protože tam to má nižší rozlišení.

Udělej si na to speciální zkušební zásuvku. Třeba v nějaké krabičce se zásuvkou, jako prodlužovák.
Nulák propoj normálně. Fázi -- přívod, vypínač, odpor asi 220ohm, (zdířka pro Ametr, zdířka pro Ametr), zdířka zásuvky.
Paralelně k odporu připoj spínač2.
Při měření zdroje, oba spínače VYP, připoj měřený zdroj. Měřák na měř. zdířky.
Sepni spínač 1 a s maličkým zpožděním spínač 2. Odpor omezí nárazový proud, zdroj naběhne normálně.
Pokud to budeš chtít vylepšit, nahraď spínač 2 relátkem se zpožděným sepnutím tak půl sekundy, až sekundu.
Odpadne tak obsluha spínače 2.
Odpor bude stačit asi na 10W. Budeš tak mít soft start, pro zkoušení zdrojů s kapacitou na vstupu.

Ano, krabička, v ní dvě svorky pro měření, do ních ampérmetr. Svorky pro měření zkratovaný přes vypínač. Zapojit do zásuvky, až se zařízení nabije, vsunout ampérmetr, použít vypínač, proud půjde přes ampérmetr. Tedy pokud to chce měřit častěji, než občas.

Naco meras prud 230V nechapem, ptz to nema ziaden zmysel. Nic tym nezmeras. T.j. riesenie problemu je proste to nemerat, a pouzivat merak spotreby.
P.S. a este mozes pouzit vyssiu poistku a pomalsiu (Tavnu a ne Fko). Ale to potom zas ked to bude mat istit tak nemusi zaistit to co to zaistit malo a prepali sa nieco niekde inde.

se občas stane, že při měření na rozsahu "malého proudu" ampérmetru – tedy do 500mA dojde i k přepálení pojistky.

tomu nerozumím. když prý víš jak fungují spínané zdroje, že potřebují nějaký rozlet k průměrnému fungování, proč tak nesmyslně omezený proudový rozsah? nastavení 2A vidím jako minimum.
nebo žiješ v tom, že u nesinusových odběrů budeš porovnávat rozdíly v jednotkách miliampér? a chápeš vůbec, co prý měříš?