Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pestovanie priesad pod LED

Zdravím,

Plánujem zasadiť semená a vypestovať priesady rastlín (papriky, paradajky, baklažán ...)
V izbe mám dosť temno, preto uvažujem nad prisvetlením. Už dlhšie mám z ebayu tieto LEDky : https://www.ebay.com/itm/10Pack-20-30-50W-Full-Spectrum-380nm-840nm-COB-LED-Plant-Grow-Light-Chip-XHE/112705396341?var=413176457246&hash=item1a3dc3de75:m:mVxxCoWl6So5ZJWqpVnRvGQ
Mám 50W čip. Samozrejme to pôjde na chladič a bude patrične elektricky zapojené aj s prihliadnutím na IP ochranu a fakt že napájanie je na 230V AC.
Nemám ale predstavu, koľko tých čipov je potrebné napríklad na plochu 1x1m na ktorej sú kelímky s priesadkami. Stačí 50W ? Alebo 100 W ? 200 W ?
Neviem to ani teoreticky odhadnúť.
Má niekto skúsenosti ?

Ďakujem,

Svetlo z LED je monochromatické, neobsahuje celú šírku spektra, ako napr.volframové vlákno z halogénov.

Priesady sa síce pod LED vytiahnu, ale daj bacha po vzklíčení zo semena na okamžité zníženie teploty okolia na max.15°C. Nech ti nenarastú priesady pri 20°C tenké, podlomené, krehké steblá v podobe travín vybiehajúcich do kvetu.

Rastliny pri tvorbe fotosyntézy, chlorofylu, využívajú skôr vyššie spektrum smerom do modrého svetla od 3.000°K a viac. ÚV je dôležité až pri tvorbe plodov a semien kvôli fertilite. (napr. šišky marišky pod umelým osvitom, rýchlené papriky, rajčiny, apod.,,,,nech nezostanem len pri chutnom bongu nasávaneého pod dekou so slovami, ani smrad mimo).

Svetlo z LED je monochromatické, neobsahuje celú šírku spektra, ako napr.volframové vlákno z halogénov

To a) neni tak uplne pravda, monochromaticky neni, ale je rekneme dost uzkopasmovy, ze se monochromatickymu blizi a hlavne b) to je prave ta strasna vyhoda LED, neplaca se vykonem v pasmech, kde to kytky nezerou, typicky v zeleny a zluty.

Priesady sa síce pod LED vytiahnu, ale daj bacha po vzklíčení zo semena na okamžité zníženie teploty okolia na max.15°C. Nech ti nenarastú priesady pri 20°C tenké, podlomené, krehké steblá v podobe travín vybiehajúcich do kvetu.

Tohle muze fungovat, ale taky nemusi, nebo to treba nemusi bejt dobrej napad. Bude to kytku od kytky, ruzny druhy maj regulaci rustu reseny ruzne. IMHO nejdulezitejsi je dostatek, ba rekl bych i nadbytek svetla - kytka tak nema potrebu "prerust okolni vegetaci".

Rastliny pri tvorbe fotosyntézy, chlorofylu, využívajú skôr vyššie spektrum smerom do modrého svetla od 3.000°K a viac. ÚV je dôležité až pri tvorbe plodov a semien kvôli fertilite. (napr. šišky marišky pod umelým osvitom, rýchlené papriky, rajčiny, apod.,,,,nech nezostanem len pri chutnom bongu nasávaneého pod dekou so slovami, ani smrad mimo).

Kytky(kdyz vynechame nektery rasy a podobny nizsi rostliny) obecne maj dva hrby efektivity fotosyntezy, protoze pouzivaj dva(ze sesti znamejch) druhy chlorofylu. Cervena a modra - a taky tak funguje ten odkazovanej chip.
Vo UV uz jsme diskutovali a nechce se mi znova(tazatel muze pohledat). Ve zkratce potrebny neni, ale pri ty tvorbe semen, plodu a pryskyrice muze mit nejakej malej vliv. Pro predpestovani zcela bezpredmetny.

Když zavítáš na grower.cz, uvidíš, že tam hoši běžně bylinky pod LED pěstují a roste to víc než dobře, takže na řeči ohledně spektra bych se moc neohlížel. Ostatně v akvaristice se dnes taky používají už takřka výhradně LED světla a akvarijním rostlinám se pod nimi též daří. Jen ten výkon je dost slabý, jak píše bahno, jako minimum bych bral těch 250W na čtvereční metr, pokud bys chtěl, aby ti pod tím světlem i něco dozrávalo, tak i víc.