Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak odstranit vápennou usazeninu z plast.bazenu ?

Mám venkovní polypropylenový bazén.Napouštím jej ze studny/velký výskyt vápenatých solí/,jež se usazují na stěnách a dně bazénu.Pomalu vzniká tvrdá vrstvička-jak tuto vrstvičku odstranit ?Mechanicky to nejde,došlo by k trvalému poškození plastu/vrypy.
Existuje nějaká chemická cesta,jak usazeniny trvale odstranit ???

Ano, kyselina solná bude asi nejdostupnější a levná. S vápenatými sloučeninami reaguje okamžitě za šumění kysličníku uhličitého. Myslím, že se nemusíš bát, použít kyselinu zředěnou tak 1:2 až 3. Jen tak aby neobtěžovaly výpary. Pak v gumových rukavicích omývat stěny bazénu hadrem namočeným v roztoku. Nakonec opláchnout vodou a vypustit.
Pozor! Při reakci vzniká CO2, je těžší než vzduch. I když ho nevznikne až tolik, u dna bazénu by mohl být nebezpečný.
Pro jistotu třeba větrat bazén pomocí větráku.
Při používání tvrdé vody v bazénu existuje řada chemických přípravků na úpravu PH a i snížení obsahu vápenatých sloučenin ve vodě. Ty se při použití vysráží a zachytí ve filtraci. Pak podobné čištění odpadá.

Děkuji Vám ze informace,jež 100% využiji./Pro doplnění otázky - používám zařízení OCEANIC Mini 8RP -úprava vody elektrolýzou./
Při provozu nesmím totiž používat žádné chemické přípravky-chlor,uprava pH,vločkovače,apod.

Takže na jaře vypustím bazen a otestuji zde navržené postupy.

S pozdravem a děkuji -Jára P.

Měl jsem stejný problém usazeniny na bazénu ze studnični tvrdé vody. Jediný šetrný přípravek aby se nepoškodil bazén je kyselina solná v hospodářských potřebách taktéž HCL chlorovodíková. Gumové rukavice rouška a molitanove houbičky.
Ale v průběhu sezony jsem pořídil solny chlorator a Ph jsem držel pod 7 a usazeniny se samy začali rozpouštět a pak při koupání jsem jen prstem přejel po usazenině a sama šla dolů. Tak jsem měl ušetřený čas za čištění a vypouštění.