
Na plosném spoji se mi nedaří přichytit cín
Dobrý den, koupil jsem si topné těleso 12V 40W napájené kontakty mi nevyhovovaly, tak jsem je odpájel, ale nyní se mi nedaří napájet nic, prostě jako kdyby tam chyběla ta pokovená ploška, zkoušel jsem prohřívát, čistit lihem, jemně obrousit. viz foto, nějaké rady? Děkuju a budu vděčný za jakýkoliv typ.
Řekl bych, že to není vůbec plošný spoj a ty vývody budou napařené na nějaké keramice.
Normálním cínem se ta vrstvička rozpustí a už to nejde naletovat. Na to se používá specielní
nízkotavitelná kadmiová pájka, ale nevím jestli by to vydrželo těch 200°C.
Tuhle věc sice neznám, ale z obrázku a popisu soudím, že se jedná o výkonový odpor na desce. Materiál je psaný jako ocel.
Zřejmě nějaká ocelová slitina, odpovídajících vlastností. Tedy ne měď jako na plošném spoji. Všeobecně se ocelové materiály
špatně pájí. Ve výrobě to samozřejmě mají vypracované. Pokud se jedná o napájení vodičů je nutno zvážit, zda pájka vydrží bez roztavení pracovní teplotu součástky. Z toho důvodu bych použil méně olovnatý cín, než je v trubičkové pájce pro elektroniku. Soudím, že by byl lepší tyčový klempířský cín. Když tyč ohneme, tak čím více to v ní praská, tím má méně olova. Ustříhnout kousek, dát na místo a roztavit.
Pájenou plošku očistit opatrně na čistý kov. Jako pájecí kapalinu bych použil kapalinu určenou na nerez. Pomocí této kapaliny se mi podařilo pájet i jinak téměř nepájitelné materiály jako odporové dráty, třeba chromnikl. V jiném případě se mi i na jiné materiály než je určená, osvědčila kapalina na hliník. Ke koupi v radioamatérských prodejnéch, nebo na netu.
Jedine kyselina fosforečná, fest odmastí, zdrsní povrch a naruší molekulárne povrchové pnutie metalu (Fosforečná kys.iba teplom pájkovačky zasyčí, nepáchne odporne v nose ako aspirín a nezostáva po nej bordel, ako po kalafune a aspiríne. Nič lepšie na svete nikto nevymyslel).
Pravda, ak dokážeš cínovačkou prehriať obe styčné plochy na tavnú teplotu cínu.
žádná ocel, nesmíte věřit každé kravině. Je to Thin Film Resistor, tedy, jak správně píše míra22, je to napařené na keramice a tazatel už to spolehlivě zničil. Takže zahodit a koupit nový, tentokráte ale se správným typem vývodů (ano, vyrábí se i s pájecími vývody, viz dokumentace)
Dobrý den, máte pravdu, v dokumentaci to je, ale nemužu ho najít, kde se dá koupit, jediné co mozná jestě stojí zazkouřku je ten měděný nýt.
To určitě nepomůže. To topení je vlastně ocelová destička, na které je vrstvička sklokeramiky jako izolace a na ní je napařený ten odpor a vývody.
Nýtem by se to spojilo s tou podložkou a i s tím na čem to bude připevněné. Zároveň by se musela vrtat i ta keramika a to by asi nedopadlo vůbec dobře.
A vůbec nevím jak ten nýt spojit s tou slabou napařenou cestičkou.
Jediná možnost je připojit se k těm páskovým vývodům na stranách, ale určitě ne cínem a pak nějak zafixovat, protože se to jinak utrhne od té keramiky.
Pravděpodobně to bylo nějakým tím kadmiem, protože v katalogu píší, že vývody nesmí mít víc než 170°C.
Asi je jediná možnost sehnat nový a tenhle zahodit.
Pokud jde o nizkoteplotni pajku, tak historicky na bezvyvodove kondenzatory(amaterska mikrovlnna technika 70. let) se osvedcili teplotni pojistky do papinaku. Je to levny, je to dostupny a tece to kolem 150°C. Ale osobni zkusenost nemam.
Tohle uz davno neexistuje,dnes tuto pojistku zadny papin.nema.
A jakou teda má?
nahradni-pojistka-do-hlinikoveho-tlakoveho-hrnce-kukta-1-kus
Tak to čumím, ale kdo ma jeste k u k t u ?
Já mám třeba tři. Dva aktivně používám - velký a malý (myslím že 6 a 3l), třetí velký už moc netěsní, tak ho používám k transportu guláše apod. na chatu.
Nemôžeš nájsť?
Otvor si ten link a v tom PDF je dole nielen adresa a web, ale dokonca i e-mail na výrobcu: TELPOD S.A.
str. Pilsudskiego 63A
32-050 Skawina
Sales division:
+48 (0)12 257 10 35
web: https://www.telpod.pl/
e-mail: thickfilm@telpod.pl