Na plosném spoji se mi nedaří přichytit cín
Dobrý den, koupil jsem si topné těleso 12V 40W napájené kontakty mi nevyhovovaly, tak jsem je odpájel, ale nyní se mi nedaří napájet nic, prostě jako kdyby tam chyběla ta pokovená ploška, zkoušel jsem prohřívát, čistit lihem, jemně obrousit. viz foto, nějaké rady? Děkuju a budu vděčný za jakýkoliv typ.
Co pájecí kyselina nebo pasta?
Pasta mi nepomohla a pájecí kyselinu nemám. zkousel jsem starý cín takový ten hodně našedlý...
nemam problém koupit pastu novou ani kyselinu ale nevím jakou vybrat, kdysi jsem v bývalém zaměstnaní používal takovou zelenou co strasně smrděla ale fungovala dobře - bohužel bez etikety. Byl by problém dát sem odkaz na nějakou?
Acylpyrín. Funguje jako kyselina, pod Acylpyrínem jde pájet i hliník - při troše trpělivosti.
Funguje, dobre. Akorat tu chybi dulezite varovani, prilis u toho nedejchat, smrad je to naprosto prisernej a stiplavej. Ale funguje to, obcas to pouzivam.
Nechybí tam ona vodivá plocha ? Nemáš to stržené i s fólií ? Vyvrtat 2 -3 dírku,zanýtovat dutý nýt a propojit s dalším pokračováním vodivé cesty.
Ploška pro pájení zčernala a je na ní jakoby pryskyřice, jde to oloupat opatrně nožem, okolo kontaktu vede bíla hranice, ta je neporušena a topné cesty odporu mají podobnou barvu jako kontakt, druhy jde pájet v pohodě.
Jak myslíte vyvrtat, myslíte normalne udělat vlastní kontakt, duté měděné nýty mam, ale 5mm to je jako ten kontakt.
Na očistenie sa používa kyselina chlorovodíková inak zvaná ako soľná. HCl. Bežne sa dá kúpiť vo farboch-lakoch.Ako cín,by som použil trubíčkový s plnivom vo vnútri.
http://www.drogeria-vmd.sk/labar-kyselina-solna-chlorovodikova-31-technicka-1-kg/
https://prislusenstvi-k-rc-modelum.heureka.cz/trubickovy-cin-civka-0_1kg-1_5mm/
Tak cín mám složením stejný, akorát 1mm v pruměru. Taky s kalafunou, po kyselině se poptam, ale je to kyselina, jak s ni mam pracovat? namocim hadr a s nim nebo odkapnu na plošku a setřu?
Já se nestydím kontaktní plošky oškrábat nožem na čistou měď. Kalafuna je až doplněk při samotným pájení, ale čistá měď je základ.
Pracovat s ni jako se silnou anorganickou kyselinou! Je to ziravina. Prsty zere pomerne pomalu, takze kdyz si clovek _velmi rychle_ umeje ruce, obejde se to bez nasledku, voko sezere ihned. Je silne korozivni, a to i jeji vypary v minimalnich mnozstvich, vedle nacaty a zaspuntovny lahve kyseliny zrezne za pul roku i nerez. Z tohohle duvodu mi neprijde vhodny ji pouzit na elektroniku, zejmena kdyz neni moznost tu desku nasledne umyt. HCl jako pajeci kapalinu bych nechal klempirum a do elektroniky ji netahal.
Je mi to cely divny, na jednou pocinovanou med se vzdycky paji naprosto pohodove, takze ze to nejde pri pouziti kalafuny je fakt divny. Je tam ta med, nepovedlo se to urvat cely? Ten napad s nejtkem neni spatnej, ale bacha aby to byl pouze jednovrstvej plosnak, na vicevrstvym by to pravdepodobne nadelalo vic skody nez uzitku. Taky se da opatrne odskrabat lak a pripajet drat o kus po smeru cesty - ale bacha, med ma obvykle 35um, takze lak odbrousit jemnym smirglem(220+) nebo jeste lepe steteckem ze skelnych vlaken(ale ten nema kazdej po ruce).
jedná se konkrétně o tento produkt, pouze se mi nehodily kontakty, ty jsem s pájkou a odsávačkou odpájel, pote jsem připajel drat na jeden vývod a na druchy jsem to uhřál cín a najednou to proste zčernalo a cín se svalil do kuličky která šla v pohodě sundat, tak jsem to opatrně oškrabal a s trochou pájecí pasty a cínu se mi povedlo opet cín rozprostřít na kontak, ale po dvou dnech se opet cín "odlepil" a nyní již nejde vubec napájet.
cesta je neporušená, pouze ten kontakt jakoby ho neco pokrylo, vypadá to jako stará pryskyřice.
Tak tohle je jina,nejde o medenou folii ale o ocel a to bude nejaky zvláštní pajeni a nemusi to byt ani cin.ml
Proboh kyselinu na plosny spoj co to je za kravinu.To se pouziva na okapy a ještě musi byt tzv. prevarena.Jedine kalafunu.V drogerii byva praskova ta se rozpousti lihem.
Jak praví Kenav, kyselinu na okapy, ale rozhodně ne na osazený tišťák. I výpary mají silné korozivní účinky, nemluvě, že při pájení dojde k rozstříknutí nanesené kyseliny a následná koroze na součástkách je může poškodit. Spoj mechanicky očistit a nanést kapku kalafuny rozpuštěné v lihu, pouze kalafuna v pájce je málo.
Plošné spoje bývají občas přelakované po pájení, co to zkusit JEMNĚ žiletkou, řezacím nožem apod. oškrábat na stříbrnou pocínovanou vrstvu. A pak pájku s kalafunou.
Řekl bych, že to není vůbec plošný spoj a ty vývody budou napařené na nějaké keramice.
Normálním cínem se ta vrstvička rozpustí a už to nejde naletovat. Na to se používá specielní
nízkotavitelná kadmiová pájka, ale nevím jestli by to vydrželo těch 200°C.
Tuhle věc sice neznám, ale z obrázku a popisu soudím, že se jedná o výkonový odpor na desce. Materiál je psaný jako ocel.
Zřejmě nějaká ocelová slitina, odpovídajících vlastností. Tedy ne měď jako na plošném spoji. Všeobecně se ocelové materiály
špatně pájí. Ve výrobě to samozřejmě mají vypracované. Pokud se jedná o napájení vodičů je nutno zvážit, zda pájka vydrží bez roztavení pracovní teplotu součástky. Z toho důvodu bych použil méně olovnatý cín, než je v trubičkové pájce pro elektroniku. Soudím, že by byl lepší tyčový klempířský cín. Když tyč ohneme, tak čím více to v ní praská, tím má méně olova. Ustříhnout kousek, dát na místo a roztavit.
Pájenou plošku očistit opatrně na čistý kov. Jako pájecí kapalinu bych použil kapalinu určenou na nerez. Pomocí této kapaliny se mi podařilo pájet i jinak téměř nepájitelné materiály jako odporové dráty, třeba chromnikl. V jiném případě se mi i na jiné materiály než je určená, osvědčila kapalina na hliník. Ke koupi v radioamatérských prodejnéch, nebo na netu.
Jedine kyselina fosforečná, fest odmastí, zdrsní povrch a naruší molekulárne povrchové pnutie metalu (Fosforečná kys.iba teplom pájkovačky zasyčí, nepáchne odporne v nose ako aspirín a nezostáva po nej bordel, ako po kalafune a aspiríne. Nič lepšie na svete nikto nevymyslel).
Pravda, ak dokážeš cínovačkou prehriať obe styčné plochy na tavnú teplotu cínu.
žádná ocel, nesmíte věřit každé kravině. Je to Thin Film Resistor, tedy, jak správně píše míra22, je to napařené na keramice a tazatel už to spolehlivě zničil. Takže zahodit a koupit nový, tentokráte ale se správným typem vývodů (ano, vyrábí se i s pájecími vývody, viz dokumentace)
Dobrý den, máte pravdu, v dokumentaci to je, ale nemužu ho najít, kde se dá koupit, jediné co mozná jestě stojí zazkouřku je ten měděný nýt.
To určitě nepomůže. To topení je vlastně ocelová destička, na které je vrstvička sklokeramiky jako izolace a na ní je napařený ten odpor a vývody.
Nýtem by se to spojilo s tou podložkou a i s tím na čem to bude připevněné. Zároveň by se musela vrtat i ta keramika a to by asi nedopadlo vůbec dobře.
A vůbec nevím jak ten nýt spojit s tou slabou napařenou cestičkou.
Jediná možnost je připojit se k těm páskovým vývodům na stranách, ale určitě ne cínem a pak nějak zafixovat, protože se to jinak utrhne od té keramiky.
Pravděpodobně to bylo nějakým tím kadmiem, protože v katalogu píší, že vývody nesmí mít víc než 170°C.
Asi je jediná možnost sehnat nový a tenhle zahodit.
Pokud jde o nizkoteplotni pajku, tak historicky na bezvyvodove kondenzatory(amaterska mikrovlnna technika 70. let) se osvedcili teplotni pojistky do papinaku. Je to levny, je to dostupny a tece to kolem 150°C. Ale osobni zkusenost nemam.
Tohle uz davno neexistuje,dnes tuto pojistku zadny papin.nema.
A jakou teda má?
nahradni-pojistka-do-hlinikoveho-tlakoveho-hrnce-kukta-1-kus
Tak to čumím, ale kdo ma jeste k u k t u ?
Já mám třeba tři. Dva aktivně používám - velký a malý (myslím že 6 a 3l), třetí velký už moc netěsní, tak ho používám k transportu guláše apod. na chatu.
Nemôžeš nájsť?
Otvor si ten link a v tom PDF je dole nielen adresa a web, ale dokonca i e-mail na výrobcu: TELPOD S.A.
str. Pilsudskiego 63A
32-050 Skawina
Sales division:
+48 (0)12 257 10 35
web: https://www.telpod.pl/
e-mail: thickfilm@telpod.pl