jak nahodit nerovnou stěnu
Dobrý den.
Mám starší sklep jehož stěny jsou ze všeho možného. Od podlahy nahoru je asi metr hlína, potom různé cihly, kameny, beton, dlažební kostky apod. Nemám v plánu stěnu nějak složitě srovnávat, není to potřeba, ale jelikož je to plné škvír a mezer, rozhodl jsem se to celé nahrubo nahodit a pak vybílit. Začal jsem to na doporučení dělat lepidlem, které se dává pod omítku, ale jak to na tu stěnu dostat, když to nemůžu uhladit. Ideální by bylo to nějak nastříkat nebo něco podobného. Poradíte mi?
Nechcete to srovnával, ale chete to uhladit. Nerozumím tedy Vašemu požadavku.
Je tu možnost nanést lepidlo fasádním válečkem.
Špatně jsem se vyjádřil. Chci na té nesourodé stěně udělat nějakou jednolitou vrstvu, aby zmizely mezery a spáry, které jsou akorát skvělou skrýší pro pavouky apod. Ty nerovnosti jsou ale na váleček asi moc velké...
Pokud chcete jen sjednotit povrch, ucpat spáry, ale neřešit nerovnosti, tak lepidlo je to dobrý směr. jen ho musíte naředit a zednickou štětkou natřít. Směs musíte stále míchat, aby nedošlo k usazování. Něco podobného se dělá na báchory, nepálené cihly.
Škoda lepidla - napráskal bych to jádrovou omítkou (když už rozhazovat, tak možná sanační na mokré zdi, když je to ten sklep), a vybílení bych řešil stříkací pistolí - té nerovnosti nevadí, a mají to v kdejaké půjčovně stavebního vercajku…
Přesně tak. Možná bych to před tím našpricoval, dál souhlas. Lepidlo je na lepení a ne na patlání na stěnu.
Jenomže s lepidlem se dělá výrazně líp a třeba já nejsem dost šikovný na to, abych zvládl stejně rychle a pohodlně práci s omítkou jako s lepidlem.
Pokud člověk zrovna neomítá Tádž Mahal, tak ho to ani nezruinuje.
Šikovnější z nás mají holt výhodu.
Ale on chce taky vyrovnat spáry do "roviny" se stěnou a to lepidlem těžko. Taková hezká sklepní spára je klidně 2cm široká a stejně tak hluboká. Spáry vyčistit.
Jádrová omítka, plesknout na zeď cca do spáry a hranou lžíce ohrábnout to, co kouká přes cihly. Pohyb lžíce lze podle tenisu nazvat lehce liftovaným.
Pod stěnu dát igelit nebo prkno (to se neshrnuje) a z něj sbírat to, co spadne a vracet do ohazovacího procesu.
Tím mimoděk dosáhne efektu od Rce to jest našpricovat. Do malty více vápna, neb cement táhne vlhkost a té je ve sklepení dost.
Nebo si dát maltu na rajblík "nohama vzhůru" a spárovačkou to hrnout do spár (práce pro velmi trpělivé). Pak teprve může dělat nějaký povrch.
Otlouct hlínu, nahodit a jádrovou omítkou srovnat, naštukovat a nabílit.
Jestli to je hodne nerovny tak musis omitku nejdriv naspricnout aby se dostala vsude do spar. nechat zavadnout a pak znova uz nahodit jesli je to moc velka vrstva tak prokladat nejlip staryma taskama zase nechat zaschnout a pak final ja mam takhla az 15 cm omitky
Děkuji vám všem za tipy....
Kterej pitomec poradil lepidlo; takovýho bych vozil ukazovat po poutích. Dnes nezná nikdo nic jiného než lepidlo, pěnu a silikon. Uff.. to mně zase málem prdla žilka..
Správný postup je našpricovat a prohodit hrubou jádrovou maltou. Pak znovu špricnout, to pro sjednocení povrchu a stříknout vápnem (dezinfikuje). Anebo rovnou vápno když bude stěna šikovně prohozená.
Lepidlo je pro stavebníky to, co eidam a smetana pro mimibazar.
To nemůže nic zkazit.
Souhlas. Ještě se divím, že tam někdo nedoporučil nas***t perlinku! Klídek, přece si nenecháš uhnat infarkt těmi lepidláři a perlinkáři.
Chlapi, to chce klídek. To víte lepidlo, všemohoucí lék. Na srovnání stěny ano i ne. Lepidlo, jen pokud je třeba slabá vrstvička, nikoliv nad půl cm. (Vápno na omítku již dneska nikoliv)
Pojem lepidlo?
Ak je vrstva nesúrodá, zvetralá, prežratá plesňami, soľami s výkvetmi minerálov, je vhodné najprv napenetrovať pôvodný podklad. K takejto hĺbkovej penetrácii vodou zriedený modrý Duvilax nestačí, či nejaké lepidlo(?).
Na trhu sú stovky výrobcov penetrácií rôznych povrchov s ktorou by si mal najprv začať. http://www.remmers.sk/penetracia-muriva
Potom je možné po zaschnutí penetrácie povrch vodou zriedeným, modrým Duvilaxom, záhradným postrekovačom prestriekať, napr. v pomere s vodou 1:50. Následne na takto ošetrený povrch je možné naniesť klasickú omietku. Vytvorí sa pevný adhézny spoj. Totižto na starú omietku sa obtiažne nahadzuje nová omietka bez toho, aby ti rokmi nespadla alebo na omak neklopala dutým zvukom
V pivnici je možné použiť bežný postup vápenno-cementovej malty s pieskom. Vápno sa pridáva do malty kvôli elasticite, aby sa dala po nahodení malta roztierať a hebko hladiť, ako másielko na chleba. Takáto omietka je zároveň priedyšná, dýcha. Cementové omietky (pálené omietky) bez prídavku vápna sa robia v exteriéroch alebo v mrazákoch obložených mrazuvzdornými obkladačkami. Dnes sa od tohoto postupu upúšťa, lebo naťahovať pieskovo-cementovú omietku s jej uhladením, je pre voľa dobré.
V súčastnosti sú na trhu hotové omietkové zmesy v 25kg mechoch s prídavkami plastifikátorov, lepidiel, okrem vápna, cementu a drveného gritu s rôznou veľkosťou zrna. Vymysleli ich zase odporní kapitalisti v zhnitom západe pre tunajšiu zdegenerovanú komunistickú, eštébácku, mafiánsku lúzu parazitov, tj."generálnych" dovozcov finálnych produktov. Zlatí komunisti, dodnes by sa miešali v neckách ohreblom maltičky, v jame či v sudoch hasilo vápienko.