Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problém s výměnou olejového filtru

Zdravím,

mám poměrně velký problém s výměnou olejového filtru u vozu Kia Ceed, r.v. 2009. Dnes jsem si poprvé sám chtěl vymenit olej a filtr, ale snažil jsem se 3 hodiny filtr odšroubovat, prostě s ním nelze hnout. Nejdříve jsem myslel, že to možná půjde povolit rukou, když pořádně zaberu, nicméně vzhledem k tomu, že je umístěn na absolutně debilním místě, není možné vyvinout v leže pod autem takovou sílu, zmobilizoval jsem tedy známého, aby mi dovezl takový ten řetězový klíč. Když pominu to, jak absolutně debilně se na to zespoda nasazoval aby bylo možné řetěz napnout aby se neprotáčel, tak i když jsem ho konečně napnul tak s tím prostě nebylo možné hnout ani za použití největší možné síly.

Chvíli jsem si dokonce myslel, že sem asi úplně hloupý a dělám něco špatně, tak jsem to nechal zkusit známého, který si olej a filtr mění sám pravidelně, snažil se půl hodiny - opět bez výsledku. Nemáte někdo nápad co s tím? Samozřejmě jedna varianta by byl servis, ale nechce se mi zrovna platit tisícovku za to, že veme nějakou násadu a filtr během půl minuty uvolní. Našel jsem i babské rady jako zarazit do toho šroubovák a tím to povolit, ale to se mi zrovna nechce dělat.

Dobrý večer,sám jste si odpověděl.Do filtru skrze vrazit šroubovák,nebo něco podobného,používám různá udělátka vlastní výroby,špičatou osmičku kulatinu a filtr povolit a vyšroubovat.V sevisu to jinak stejně většinou nezvládnou.Použitý filtr je bezcenný,tak směle do toho.:-)

já halvně myslím, že není rozdíl mezi tím, jestli se snažím tím klíčem nebo tam vrazím šroubovák, jelikož ten klíč jsem tam měl už napevno zapřený, opíral jsem se do toho největší silou co jsem mohl a stejně to nešlo... co se servisu týče tak tam kam já dříve jezdil mají takové "ořechy" různých velikostí, které na ten filtr nasadí a povolí to klíčem... Poslední co mě napadlo, nasvářet na filtr matici a zkusit to povolit klíčem... jinak nevím, asi budu muset ten ořech koupit... bohužel stojí asi 500 korun což je docela dost...

Na výměnu oleje netřeba jezdit do značkového servisu, takže cena není tak katastrofální. A hlavně - pokud nemáte (narozdíl od servisu) přístup k sudovému oleji nemáte šanci se v nákladech servisu při domácí výměně ani přiblížit. Nehledě na problémy s likvidací vyjetého oleje pokud nejste ..... A vařit matici k tenkému plechu filtru plného oleje při špatném přístupu taky není zrovna nejlepší nápad.

To s tím svářením je asi pravda. Co se týče likvidace ve sběrném dvoře to stojí asi 30 korun za litr, takže to vyjde zhruba na stovku, olej jsem koupil za 450 korun, filtr za 90... Jsem z Prahy a zdejší servisy nabízejí výměnu oleje a filtru pouze v rámci kompletní servisní prohlídky včetně výměny všech filtrů apod. takže nejlevnější kolem 2500 korun. Znám jeden servis který je asi 40 km daleko kde to vymění za 800 vč. materiálu, ale nechtělo se mi kvůli tomu najet 80km.

nemáte šanci se v nákladech servisu při domácí výměně ani přiblížit.

Prosím rozvést tuto myšlenku. Čtyři litry kvalitního oleje mám za 400 Kč, filtr za stovku.
Za půl hodiny mám výměnu hotovou. Který autoservis mi za pětistovku vymění olej a filtr?

Nehledě na problémy s likvidací vyjetého oleje

Opět prosím o vysvětlení. Vyjetý olej je klasifikován jako nebezpečný odpad a tedy sběrná střediska jej odebírají bezplatně. Včetně filtru.

Rozvedu jednoduše - mě servis mění olej zhruba za 1K. Olej, který v obchodě pod 200,-Kč za litr nekoupím, filtr se vejde do stovky navíc vzduchový filtr taky do stovky. A nemusím se patlat a plazit pod autem, bádat jak přivařit matku na filtr, abych ho vůbec odmontoval :-D a potom se smradlavou pixlou a filtrem v igeliťáku jet přes půl města do sběrného dvora... Ale proti gustu žádný dišputát

se zaraženým šroubovákem máte větší páku, můžete si ji ještě prodloužit třeba nástavcem od gola sady, takže vyvinete na filtr větší sílu. Když to nejde rukou, dělám to tak vždycky a nebyl problém
Akorát bych dodal že olej teče všude po zemi :D
A s likvidací není problém, odveze se do sběrného dvora

to sice ano, ale bohužel kia to má opravdu debilně vymyšlené, že je tam zhruba 20 cm místa a pouze z jedné strany když tam dám ten klíč, tak zbývá necelých 10 cm prostoru, z druhé filtr obklopuje olejová vana a je tam místo tak tak na ten řetěz...

Hlavne sa nezaoberaj tým, koľko minút bude trvať výmena filtra a oleja v servise. Dôležitá je len cena a to, či ti tá cena stojí za to. Ja som už dávno pochopil, že servis ma vyjde lacnejšie (ak teda uvážim môj stratený čas, špinavú robotu a problém s odpadom).

Dobrý den,tak jinak,máte podle popisu možnost svářet,vrtačku asi máte taky.Takže deset centimetrů plocháče ,stačí dvacet na šest,vyvrtat do něj dva otvory osmičkou vrtákem vzdálené od sebe asi 6 cm.Dále uříznout dva kousky asi čtyři centimetry osmičky kulatiny a nabrousit na nich špičky.Zasunout do předem vyvrtaných otvorů až do licu a důkladně zavařit.Na tuto věcičku doprostřed mezi ty špičky směrem k zavaření přivařit kus nějaké kulatiny,minimálně desítku,délku si určíte sám,podle místa pod autem.A nakonec na tu kulatinu,kus další kulatiny do tvaru T.Máte přípravek.Proražte do filtru zespod dva otvory,aby ty jehly tam šly,nasuňte udělátko,dále už záleží na vás.
Ono to totiž někdy nejde ani se spešl klíčem,filtr se zbortí a pak je řešení na šikovnosti daného řemeslníka,těch řešení je povícero,záleží na vybavení dílny a nápadech.:-)

Jestli je tam debilní přístup a opravdu to nejde, tak bych se na to asi vykašlal a projednou to nechal vyměnit jakýkoliv neznačkový servis (hlavně jiný než ten, co to dotáhl jak prase). Pokud už máš koupený olej a filtr (asi jo, jinak bys ten starý nesundával) tak neměj strach, rok do další výměny vydrží úplně v klidu.
Nebo si pořiď tento klíč, nasaď ráčnu a hýýýýýjáááááá!!!!!

tak jenom update - ten známého klíč je v hajzlu, jelikož sem se dnes nas*al zabral jsem za to na plný koule, filtr se ani nehnul, ale zato klíč se zkroutil jak paragraf... toto už opravdu není normální... odhodlal jsem se tam vrazit ten šroubovák, ale překvapení - nejde to, alespoň tak velký šroubovák aby to prorazil naskrz se tam prostě nevejde a nějaký malý tam cpát je blbost, akorát by se zničil a výsledek 0

jsem opravdu zvědavý jak se mi to podaří vyřešit, nicméně díky všem za nápady

Zajet tam, kde minule olej měnili a poděkovat za to, že nikdo nenamazal gumičky na filtru dřív, než ho dotáhnul.

Zkuste to majzlíkem zaseknout do horního pertlování plechovky filtru a odseknout po směru povolování filtru.

Nepovolujete to náhodou na opačnou stranu? Ještě je možnost použít stavitelný instalatérský hasák na potrubí, pokud je pod autem aspoň tolik místa aby se dal nasadit a cuknout s ním. Vzhledem k tomu, že fitry dosedají přes gumový kroužek, je těžko uvěřit, že při otáčení na správnou stranu by nešel ani tak drastickým způsobem povolit.

Na opačnou stranu nepovoluji :D resp. nepovoloval jsem...

Filtr je konečně vyměněn. Nakonec jsem si musel vyrobit takový pseudoořech, našel jsem v dílně trubku s vnitřním průměrem asi jen o 4 mm širším, než je filtr, z té jsem kus odřízl, do strany vyvrtal díru, nad ní nasvářel matici do ní dal šroub na utáhnutí, na vrch trubky jsem přisvařil jakousi železnou destičku kterou jsem také v dílně vyhrabal a na ní jsem nasvářel dlouhý šroub... Pak jsem celý výtvor nasadil na filtr utáhl ze strany fest šroubem, nasadil ráčnu a udělal hýýýjaa, jako šlo to fakt hrozně z těžka, nechápu jaký imbecil to v tom servisu utáhl tak na pevno...

Každopádně teď už je to pěkně utaženo tak akorát s namazaným těsněním, takže příště by to teoreticky mohlo jít i rukou.

Každopádně díky všem za rady.

Jo no, všechno má plus i minus.
Od tý doby, co si měním filtr sám, jde všechno hladce. Poprvé jsem s tím taky bojoval.
Zabere mi to tak 40 minut a přes půlku času z toho se akorát sluním a čekám, až vykape olej z vany.
Ale na parkovišti před panelákem bych to teda nedělal.
Kolik času to zabere v servisu?

Některé servisy prý ten olej odsávají vrchem ale to se mi nějak nezdá, stejně musí technik pod auto kvůli filtru...?

I když... známý mění olej jednou ročně a filtr jednou za dva roky (má jedničkovou Fabii 1.9 SDI) - tak možná tam se to u těch samotných výměn dá řešit odsátím. Nevim.

No mínus je ta cena, protože litr oleja tam vyjde podstatně dráž, než na netu. Ale to v místním motokvelbu to taky vyjde vcelku draho, asi to začnu objenávat přes net, i když to servisáci asi neradi vidí. Možná bych zvládl vyměnit olej u taty na dvorku, ale vychází mi to většinou na zimu a to se mi fakt nechce otravovat sebe i taty v zimě. Na parkovišti před bytovkou na to fakt seru.

Doba výměny - olej, filtry (i vzduchový) + svíčky: ráno v devět jsem to tam po předchozí domluvě přivezl, v poledne to bylo hotový.
Auto měl určitě zvednutý, protože mě upozornil na urvaný jeden držák výfuku, takže auto viděl zespoda. Alespoň mi to auto prohlídne a upozorní na věci, kterých bych si já nevšimnul.
Auto se pro mě už stalo jen spotřebním zbožím, už jen sednu a jedu a jednou za čas to dám do servisu. Nemám čas, prostor a ani chuť se v tom jakkoliv vrtat. Občas doliju olej, když je třeba, vodu do ostřikovačů, vyměním prasklý žárovky. Ani to moc neumývám, tedy teď v zimě, jedna cesta do práce a umytí přijde vniveč.

Já si dělám takovéhle banální věci sám a je to otázka max 20-ti minut. Vypustit olej z vany, vyšroubovat filtr, našroubovat nový filtr, ( Těsnění potřít olejem. )
Zavřu vanu šroubem a naliju nový olej na max hladinu.
Nastartuju a nechám pár minut běžet.
Vypnu motor a za chvíli znova zkonroluju hladinu. ( Filtr si něco cucne. )
Popřípadě doliju, toť vše.