Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hlavný istič - vypínač

Dobrý deň!
V elektromerovej skrine mám momentálne hlavný istič B32A čo občas vypadne. Podľa mňa asi B-čko je tam slabý. S akým ističom to nahradiť tak že 32A zostala, ale by to bol silnejší? Existuje nejaký typ čo sa používa špeciálne ako hlavný istič?
S pozdravom.

Předmět Autor Datum
B je tam správně....ale nedodal jste potřebné podklady, je to 1f, nebo 3f, a tohlavní, jaké máte spo…
paul 08.01.2018 22:08
paul
Hlavní jistič je víceméně normální jistič s tím, že si distributor akorát diktuje jaký akceptuje (ka…
ml1 09.01.2018 13:21
ml1
Doplňuji ml1 který celou problematiku hlavních jističů před elměrem popisuje dostatečně. Je nutno "v…
George63 09.01.2018 20:32
George63
Distribútorovi by to vadilo že je tam hlavný istič B alebo C ? V starších elekskrinách namiesto hlav…
maco1 09.01.2018 21:26
maco1
To že na "bouchnutí" žárovky reagoval hlavní jistič se může stát. Jde o t.zv.selektivitu jištění a t…
George63 09.01.2018 21:57
George63
Pri vymene pozor jako hlavni jistic nekteri distributori uznaji jen nektere vyrobce jisticu. poslední
Kenav 09.01.2018 22:44
Kenav

B je tam správně....ale nedodal jste potřebné podklady, je to 1f, nebo 3f, a tohlavní, jaké máte spotřebiče aby vapadával 32A jistič , odebíraný výkon by musel být 32x230= cca 7kW, což vypadá při jednofázi tak na troubu, pltýnku, pračku , a rychlovarnou konvici vše současně

Hlavní jistič je víceméně normální jistič s tím, že si distributor akorát diktuje jaký akceptuje (každý jinak a dost se to mění v čase asi podle toho, který výrobce mu víc pochlebuje). Pokud se bavíme o hlavním jističi, který je v zaplombované skříňce před elektroměrem, tak tam normálnímu člověku vůbec nepřísluší zasahovat (nevím jak na slovensku, ale v čechách mají někteří distributoři dost drsné způsoby, jak dát lidem najevo, že jsou zde pány; doufám že to je už minulost, dlouho jsem o čez-komandu už neslyšel, ale nařčení z černého odběru pořád není žádná legrace, závažnější zločin snad už je jen pomluva prezidenta a padělání peněz).
32A je dost, takže ten by vypadávat neměl. Zkuste vysledovat, při jaké příležitosti se to stává. Možná máte jen moc věcí pověšených na jedné fázi (i když jak už tu někdo napsal, je to málo pravděpodobné), nebo je něco v nepořádku, ale pak by měl vypadnout podružný jistič. Pokud by se tak dělo bez zjevné příčiny, může být vadný jistič, ale tohle je potřeba řešit se spřátelenými firmami distributora. Jiná charakteristika (C) se prý taky dá uhádat, stačí mít nějaký pádný důvod - spotřebič, kterému B nestačí, to asi nebude Váš případ.

Doplňuji ml1 který celou problematiku hlavních jističů před elměrem popisuje dostatečně. Je nutno "vysledovat" při zapnutí čeho všeho k výpadku dojde. A ať nějaký elektrikář (laik to dělat nesmí), v případě vypadnutí jističe, proměří "klešťovým" ampermetrem na jednotlivých fázích v hlavním přívodu, v přístrojovém domovním rozvaděči a při zapínání toho HJ proudové zatížení jednotlivých fází. Je možné, že jde o přetížení jedné fáze a pomohlo by přepojení obvodů vývodů v přístrojovém rozvaděči. Důležité je , aby v době měření, byly pozapínány veškeré spotřebiče, které byly zapnuty v případě výpadku jističe. Jde hlavně o spotřebiče s velkým příkonem (el.trouba a vařiče, el.várná konvice, velký mixer, výkonná žehlička, el.topidla, el.bojler, výkonný el.fén, a případně cirkulárka a dílenské spotřebiče).
Výměna za jistič s charakteristikou "C" je většinou u distributorů problém. U nás nepovolují.

Distribútorovi by to vadilo že je tam hlavný istič B alebo C ? V starších elekskrinách namiesto hlavného ističa pred elektromerom je hlavný vypínač. Vadiť by mal len veľkosť hlav ističa. Na internete v ponukách som našiel také ističe ktoré nemali označenie ani B ani C ale nejaké iné písmená a bolo k tomu napísané že používa sa ako hlavný istič.
Ide o 3 fázový systém. Výpadok nastane vtedy keď pri zapnutí svetla vybuchne žiarovka a raz mi to stalo pri zapnutí zváračky /380V Brumov RTB3/. Teraz mi idu meniť elektromer a preto som na to myslel, že keď je už tu obvodný elektrikár tak by som dal vymeniť aj hlavný istič.
Ináč mi to odporučil jeden známy kto je elektrikárom že keď budem na to mať možnosť /nakoľko je to zaplombované/dobre by bolo to vymeniť.
Mám to nechať alebo kúpiť C-ko.

To že na "bouchnutí" žárovky reagoval hlavní jistič se může stát. Jde o t.zv.selektivitu jištění a tenhle jistič vypadne současně s jističem okruhu příslušného osvětlení, nebo reaguje i dříve a sám. A při zapnutí svářečky (indukční spotřebič) dochází k proudovému "nárazu" a při, většinou ještě zapnutých dalších spotřebičích, tento může opět vyvolat vypnutí hlavního jističe. Totéž se může stát třeba i při zapnutí cirkulárky s motorem většího výkonu.
Jinak, elektroměr bude měnit pracovník distributora, bez zásahu do hlavního jističe. A hlavní jistič tito pracovníci (pokud to není známý, nebo kamarád) nemění. Tuto výměnu musí provést oprávněná montážní firma, po nahlášení zásahu a odplombování hlavního jističe distributoru - správci sítě. Montáž toho "C", nebo jističe s větším proudem, určitě předem s ním projednat!
A místo obyčejných žárovek doporučuji LED žárovky. V současné době jsou už poměrně levné a mimo značné úspory el. energie "nebouchají". Mohou pouze přestat svítit, ale bez rázu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru