Zapojení elektromotoru z mixéru.
Zdravím, jsem naprostý laik ohledně elektra. Potřebuju poradit s elektromotorem. Je ze staršího mixéru, potřebuju ho použít pro jeden projekt do dílny a chtěl bych ho rozběhnout s nějakým jednoduchým on/off vypínačem, pokudmožno. Problém je, že z motorku jsou vyvedeny modrý + žlutý a hnědý + 2x bílý + červený drát... něco bylo určitě zapojeno do nějakého regulátoru otáček, který ale nemám. Netuším jak motor zapojit na 220v přívodní kabel, přes nějaký vypínač. Bez regulace otáček, pokud by to šlo. Vysvětlete mi to prosím jako de****vi, protože, tomu opravdu nerozumím.
foto: https://imgur.com/a/DNf19
Děkuji za rady
Naprostý laik v elektru a chceš si hrát se zapojováním motoru na síťové napětí? Ty nejsi laik, ty jsi hazardér!!!
Já jsem se nesetkal s mixérem co by v něm byl regulátor (ale netvrdím, že takový neexistuje). Mixéry co měly nějakou volbu otáček to měly řešené, že v motoru bylo několik vinutí co se přepínaly nějakým vícepolohovým přepínačem. Případně v motorku může být nějaké teplotní čidlo co chrání motorek proti přehřátí.
Souhlasím s názorem výše.
Na svete je more mixérov a ich všakovatých zapojení, o.i. s budením statora apod. Jedine postupne merať, kde lezie kudama-kam, všudyma-kam v kabeláži štáva.
Alebo si kup tyristorový regulátor napájania určený na vysavače-mixéry 230V/6A/50Hz a práskni zapojenie cez neho.
http://www.postreh.com/phprs/view.php?cisloclanku=2006110201
https://www.online-shoping.cz/stavebnice-tipa-pt019-triakovy-regulator-vykonu-230v-12a-p42322?hparam=h
Bez měření není vědění, takže na dálku nelze říci, který drát spojíte s druhým. Páč přepínač na mixeru byl na volbu několika rychlostí.
Existuje nepreberné množstvo spôsobov voľby otáčok. Vždy (takmer vždy) sa zaraďuje do do série s rotorom pomocou prepínača otáčok iný počet závitov cievky statora. Takže sa trochu pohraj s ohmetrom, zisti si zapojenie vinutia statora na rôznofarebné vodiče (rotor má len dva vývody). A samozrejme si zisti, čo v rôznych polohách robí prepínač otáčok. Prečo nemôžeš použiť spolu s motorom aj prepínač otáčok v pôvodnom zapojení? Mal by si to bez veľkého rozmýšľania.
Mohl bych to zapojit tak, jak to bylo původně, ale nevím jestli mi něco nechybí. Mám jen toto ... https://imgur.com/a/0CmQO ... a ten motor. Nejde mi ani tak o regulaci otáček, jde mi jen o to abych motor zapojil, aby šel zapnout a vypnout.
já bych se toho přímo bál. Jde o to co si opd toho slibuješ, na co to chceš použít. Ten motor bude točit kolem 10000 otáček, takže něco přidělat na hřídel je docela průser, se to roztrhne
Přesně jak píše předřečník, tyhle motorky mají bez zátěže tendenci se rozbíhat do velmi vysokých otáček.
To toho veľa nemáš. Ak ani nevieš ako funguje univerzálny sériový motor, tak máš len malú šancu to zapojiť dobre. Zožeň si iný motor, s ktorým nebudeš mať tieto problémy. Inak je to súťaž o Darwinovu cenu.
Já bych volil nejbezpečnější variantu, to znamená všechna vinutí do série (a samozřejmě do série s kotvou-rotorem). Takže ideální je, jestli máte ohmmetr, tak změřit, které vývody patří k sobě. Musíte mít v sérii obě poloviny (na pólových nástavcích) a rotor. To vypadá podle fotek, že už je hotové. Pak tedy bude potřeba zjistit, co patří k čemu a vybrat si vhodnou odbočku vinutí (já bych volil začátek, ale záleží na účelu). Větší buzení by mělo znamenat větší sílu a menší otáčky (ale je to sériový motor, takže volnoběžné otáčky budou veliké, skoro bych se toho bál pouštět to naprázdno, i když u střídavého nejsou nekonečné, ale ze školy si to už přesně nepamatuju).
Při zkoušení bude potřeba nejvyšší opatrnosti, protože hrozí nejen úraz elektřinou (jako laik byste si s tím hrát ani neměl), ale právě i mechanický úraz (co asi uědlá motorek, když se rozběhne .... třeba poskočí a padne vám na nohu, je potřeba na to myslet). Jestli nemáte regulovatelný zdroj (tyhle motorky běží klidně i na 24V, neřikám, že maji sílu, ale točí se), zapojte to pro první pokusy přes žárovku a až si budete jistý správným zapojením, můžete ji vyloučit.