Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak dlouho by fungovala elektřina?

Zdravim,
může mi někdo fundovaný zodpovědět moji hypotetickou otázku, jak dlouho by běžela elektřina(osvětlení, do zásuvek... prostě šťáva), kdyby zmizeli ze světa všichni lidi a myslím tím přímo z minuty na minutu.
Bylo by to naráz nebo by to trvalo třeba týden, měsíc?
Díky.
Změna kategorie, původně: Elektro (Kurt)

Je otázkou, za jak dlouho by se tak stalo a jestli by to byl totální výpadek "do tmy" nebo jenom rozpad sítě na ostrůvky, které by později (s výpadky dalších zdrojů) postupně odcházely. Ono i výpadky spotřebičů jsou důležité, elektřina se nikde nehromadí, takže co se vyrobí, musí se ihned spotřebovávat. Otázka by mohla znít, jak dlouho by vše běželo, kdyby operátoři elektráren a dispečinku atd. měli nohy na stole a nešáhli by na počítač (nemluvě o těch, co mačkají vypínače na straně spotřeby). Ale na to asi neexistuje jednoduchá odpověď protože události, které se snaží rozbít síť jsou nahodilé.

Mám to pro účely jedné povídky (z minuty na minutu nebude na světě nikdo, kdo by se o elektrárny a přívod šťávy staral) a moc se mi líbí verze, že by elektrárny mohli fungovat autonomně několik hodin maximálně 1-2 dny. Díky všem za odpovědi a především ML1.
Tímto bych to považoval za uzavřené.