

Jak dlouho by fungovala elektřina?
Zdravim,
může mi někdo fundovaný zodpovědět moji hypotetickou otázku, jak dlouho by běžela elektřina(osvětlení, do zásuvek... prostě šťáva), kdyby zmizeli ze světa všichni lidi a myslím tím přímo z minuty na minutu.
Bylo by to naráz nebo by to trvalo třeba týden, měsíc?
Díky.
Změna kategorie, původně: Elektro (Kurt)
Vypadlo by pár zdrojů a nastal by blackout.
Je otázkou, za jak dlouho by se tak stalo a jestli by to byl totální výpadek "do tmy" nebo jenom rozpad sítě na ostrůvky, které by později (s výpadky dalších zdrojů) postupně odcházely. Ono i výpadky spotřebičů jsou důležité, elektřina se nikde nehromadí, takže co se vyrobí, musí se ihned spotřebovávat. Otázka by mohla znít, jak dlouho by vše běželo, kdyby operátoři elektráren a dispečinku atd. měli nohy na stole a nešáhli by na počítač (nemluvě o těch, co mačkají vypínače na straně spotřeby). Ale na to asi neexistuje jednoduchá odpověď protože události, které se snaží rozbít síť jsou nahodilé.
Byl by to totální výpadek do tmy. S výpadky zdrojů by se přetěžovala vedení a automatické ochrany by je odpojovaly.
Mám to pro účely jedné povídky (z minuty na minutu nebude na světě nikdo, kdo by se o elektrárny a přívod šťávy staral) a moc se mi líbí verze, že by elektrárny mohli fungovat autonomně několik hodin maximálně 1-2 dny. Díky všem za odpovědi a především ML1.
Tímto bych to považoval za uzavřené.
četls tohle?
tma-2.0
To bude hodnotná četba.
Jako tvůj příspěvek.
Do povídky napiš cokoliv,stejně každý čtenář pochopí,že čte scifi.Můžeš tam ale dopsat třeba nějaké ufony,kteří vycucnou vědomosti z mozků mrtvé obsluhy a řídících PC a pak převezmou řízení elektráren a pojede vše dál normálně.
Musel by posledný zhasnúť svetlo, jedine tak.