Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem POROTHERM nebo HELUZ - broušené cihly tl. 300 mm

Zdravím všechny kutily. Chystáme se stavit dům. Volba padla na dům z broušených cihlel tl. 300 na pěnu. Z tepelně technického hlediska jsme se rozhodli pro pálené cihly. A teď dotaz. Co zvolit? Porotherm nebo Heluz? Který systém jste zvolili, jak to bylo s přesností jednotlivých tvárnic, jak šlo jejich řezání, jak to bylo s cenou? Šli byste znova k tomu výrobci? Děkuji za odpovědi :)

Osobně bych šel do 24 cihly a klidně 30 cm EPS.

Bývaly doby kdy se o Heluzu říkalo že to je šrot. Už na stavbu se dováželo cca 30% cihel ještě na paletách poškožených. Byly tak křehké, že se na ně stačilo ošklivě podívat, třeba řezání a pod. a praskaly samy. Ale jak jsem řekl, bývaly doby.. takže s tím možná už něco vymysleli a taky už jsem možná 5 let s cihlou nepracoval. Heluz býval progresivnější a první přišel s 50 cihlou. Výborný věc u Heluzu, které si velmi cením je to, že mají zámky tak že je jedno jak se položí a cihla se nemusí otáčet. Porotherm musí být přesně orientovaný a jak se cihla otočí, zámky do sebe nejdou a otáčení do směru je slušný tělocvik. viz. obrázky níže.
Přesnost je deklarovaná jen na broušenou výšku a tam mají toleranci snad jen dvě desetiny mm. Na tloušťku stěny se klidně muže stát a stává i 5 mm. To je v "normě" a není důvod k reklamaci.

[80306-heluz-png]
HELUZ

[80305-porotherm-png]
POROTHERM

Přesně na toto se ptám. Na internetu se na heluz kvůli křivosti a křehkosti dosti nadává. Ale v poslední době mi přijde, že to utichlo. Třeba se polepšili. Porotherm byl s broušenými cihlami první takže už tu výrobu tak říkajíc měl odladěnou již dříve. Heluz je lepší tepelně technicky, naopak je horší akusticky.

U Porothermu je jedno, jestli vlevo nebo vpravo, ale nezaměnit vršek-spodek. U Heluzu je třeba hlídat vlevo-vpravo.
Jestli to dobře chápu, tak pokud se dodrží už z výroby vršek-spodek, měla by být práce s Porothermem jednodušší. Jestli tohle nedokáže výrobce ohlídat, tak se nedivím těm rozpadlým zdem.

Věřte mi, že nepoznáte Heluz od Porothermu, snad jen jedině nápisem a jiným zámkem na cihle. Pokud někdo tvrdí, že je tamto lepší, asi má drobnou zkušenost ze své stavby, ale jako prodejce těchto cihel vím, že je to +/- stejné.
Ale jak již někdo poznamenal, dal bych 25cm + 20 izolace, určitě bych nešel do 50cm zdiva, to je nerozvážnost.
Podle prodeje u nás je nejvíce prodávn Porfix 30cm a k tomu polyš od 15 do 25cm.

¨

Ano. Koncový zákazník který za život postaví jediný bungalov pro sebe toto ani nezaznamená, protože nemá srovnání a neví že by něco mohlo býti lépe. Nicméně ta moje zkušenost není ani drobná, ani samojediná ze své stavby. Úročí řekněme 15 až 20 let každodenního výkonu zaměstnání na stavbách. Obtíže s otáčením při práci jsem sledoval z bezprostřední blízkosti a věřte že vím o čem mluvím. Můžete říct to samé?