Jaký zvolit výkon kotle na tuhá paliva
Dobrý den,
mám novostavbu, tepelná ztráta domu je cca 12kW, v projektu je akumulační nádrž 1000 litrů.
Jaký výkon kotle zvolit? Bude se topit převážně dřevem.
- kotel 18kW + aku nádrž 1000l
- kotel 23kW + aku nádrž 1500l
Jakou variantu zvolit a proč? S čím bude pohodlnější topení?
To máš jedno, vymetať a naložiť musíš tak-či tak. Ide o intervaly manuálneho zasahovania vs. zriaďovacia cena.
A ta akumulační nádrž slouží jen pro topení, nebo i pro TUV? A dále z čeho je nabíjena? Z toho kotle?
Ano, nabíjena je z toho kotle a bude sloužit i pro TUV.
Tepelná ztráta se uvádí při jaké venkovní teplotě? Jiná je ztráta při minus 30 a jiná při 10 stupních plus. Nepohybuji se ve stavební problematice a nevím, jak se ztráta uvádí. Měla by tam být nějaká rezerva pro mimořádné situace.
To je v nejaky norme, je to podle klimaticky oblasti, v CR jsou tri. Pri venkovni teplote -12°C v nizinach, Praha a tak, -15°C na vetsine mist v CR a -18°C pro horsky oblasti. A stejne tak je to pro nejaky normovy teploty uvnitr objektu, jako 26°C v koupelne a tusimze(ruku do ohne za to nedam) 24°C v obytnych mistnostech, zbytek ma jeste min. V zasade by ten kotel mel mit "o trochu vic", ale zase ne o moc. Tady je to ale komplikovany tou akumulackou, tam bych vykon kotle predimenzoval o parnik, protoze prebytecny teplo si ulozim a pak sosam a zkratim tim cas potrebny k obsluze kotle. Takze pri 1500l zasobniku klidne 30kW-50kW, natopim to i s barakem za odpoledne a pak dva dny taham teplo ze zasobniku.
Záleží na tom, jak velkou akumulaci můžete mít v baráku.My plánovali v projektu na domek technickou místnost a v ni aku nádrž na 800 litrů.Já bych klidně ještě jednu přidal.Ale není na ni místo
Vytápíme krbovkama o výkonu 15 KW z toho je 12kw do výměníku a 3kw do prostoru.Ohřev boileru elektřinou a nebo, pokud se topí v krbu, tak tím.
Topení máme radiátorové, podlahovku jsme dávali jen do koupelny.
Osobně bych doporučil silný kotel a větší nádobu.Jednou za dva, tři dny zatopit a mít klid.Jenže to není jen o instalaci akunádrže a kotle.To je o tom sehnat si dobrého topenáře, co celý systém dobře zapojí.A hlavně vychytat regulaci.
Máme systém zapojený zhruba takto:
Krbovky (kotel) s bypasem a trojcestným ventilem na přimíchávání studené vody z okruhu (teplotní spád 70-55) abychom zabránili tepelné korozi krbu.Oběhovka je ovládaná teplotním čidlem na výstupu otopné vody v kombinaci se spalinovým termostatem (aby když dotopíme, neběžela oběhovka v krátkém okruhu u krbovek i po vyhasnutí krbu).
Paralerně k tomu je připojená akumulace.Vstup otopné vody do předposledního nejvyššího místa na nádrži a předposlední nejspodnější místo na vracečce.Na svrchlíku akunádrže máme výstup vody to topného okruhu hnaný druhým oběhovým čerpadlem ovládaným prostorovým termostatem v referenční místnosti (obývák s kuchyní) a jištěním proti spuštění podchlazené vody z AKU.
Po nastavení teploty v referenční místnosti na 23 stupňů se v případě potřeby sepne druhá oběhovka a začne vytápět dům.Jakmile se referenční místnost (ta největší) natopí na požadovanou teplotu, oběhovka vypne.Zde nastává opravdu hraní si s teplotama a termostatickými hlavicemi.Jakmile je dosažena teplota v referenční místnosti, oběhovka se vypne a začne se teplá voda zase akumulovat v nádrži.
Samozřejmě nikdy tady na poradně neví, jakým stylem budete mít řešenou regulaci topení, potřebujeme víc informací.
Jakým stylem budu mít řešenou regulaci topení zatím nevím ani já sám Asi zvolím kotel 27kW + nádrž 1500l. Nahřátí takové nádrže by mělo tomuto kotlu trvat údajně cca 3-5 hodin. Dělají se nádrže s jedním výměníkem, napadlo mě že by se tím výměníkem dala předehřívat vstupní voda do elektrického bojleru? Ale co jsem se díval na ty nádrže tak ty s jedním výměníkem ho mají ve spodní části, pro předehřívání vody by bylo vhodné ho mít nahoře.....existují vůbec takové? A nebo vymýšlím úplné blbosti a tak to řešit nejde?
Dá se koupit nádrž i s vestavěným zásobníkem na TUV.Ušetříte místo na boiler.
Ano to vím, ale spíše bych dal přednost samostatnému bojleru, hlavně kvůli tomu abych měl jednoduše teplou vodu i mimo topnou sezónu.
voda ma 4180J/kgK, tedy 1kW za jednu hodinu ohreje 1000l vody o 0.86°C, tedy 27kW ohreje za hodinu tu nadrz o 15,5°C - ztraty a spotreba objektu zanedbany. Takze spis tech 5h a to ten kotel musi jet na plny pecky.
zdravím...dvacet let jsem do letoška provozoval kotel dakon s aku nádrží2000litrů vody. Topit jsem chodil jednou za dva nebo tři dni podle počasí. Vybral jsem popel a dvakrát jsem během odpoledne nasypal kotel, Tín jsem natopil RD 12krát16m a nádrže...max hodina věnování se kotli. Dal bych větší kotel. hlavně kvůli násypce, abych tam nemusel tolikrát. U kotle jsem měl třícestný termostat MERTIK, který upouštěl do aku n. vodu o teplotě 70st., kterou jsem potom mahulváta čerpadlem cpal do radiátorů s termohlavicemi a ovládáním čerpadla v nejstudenější místnosti. Ten mertik je dneska LÁDOMAT akorát bez čerpadla. Byl z stabilmotorů do lodí nebo velkejch centrál. Nádrže obalit vatou...vysokoteplotní izolace,,,a obsypat drceným polystirenem..já30cm. Bojler zapojit přes 3cesták jako další radiátor a řízeně jej připojovat, nebo já jsem ohříval vodu přes tepelnej výměník....měl jsem k dispozici ty 2000litrů horký vody ohřáté od aku n.
Jde mi ale hlavou proč ne automat....od r 2020asi povinný kvůli emisím a volům z EU. Dodržet emisní třídu a pokud zrealizujete sám bude to za poloviční peníz než od firmy a seženete kotle bez doporučení za polovic. Joo a za deset let budetemít dost dřeva????ceny rostou a je ho čímdál mín, m.
Pokud topíte do radiátoru , předpokládám topnou vodu aspon 45°c . Natopení kubíkové nadrže z 45 na 90°c je potřeba asi 50kw . Z 2 kubíkových nádrží vám poskytuje záasobu tedy asi 100kw . Pokud tedy topíte jednou za 2 dny , tak to je asi 100kw/48 hod= 2kw/h tepelné ztráty . Máte výborně zateplený dum . Gratuluji.