Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prečo regulátor napätia nefunguje s elektrocentrálou?

Mam hobby elektrocentralu, prevádzkový výkon 650W, max.výkon 780W.

Kúpil som tento stabilizátor napätia: GEMBIRD Energenie stabilizátor napätia 220V/1000VA EG-AVR-1001 gembird-eg-avr-1001-stab-napatia-220v-1000va-61848272 Malo by v ňom byť oddelovacie trafo a nejaká elektronika.

Chcem tým napájať elektroniku a malé čerpadlo, takže bez regulácie by som to nerád skúšal.

Keď zapojím napr. žiarovku do centrály tak svieti OK, namerané napätie cca 225V.
Stabilizátor v normálnej sieti tiež funguje, žiarovka svieti. Možno je to však len zdanie a je možné, že to ide napriamo cez nejaký bypass.

Problém je, že stabilizátor zapojený za centrálu vôbec nefunguje. Síce svieti zelená kontrolka indikujúca normálne napätie (a pri zapínaní aj preblikne kontrolka indikujúca podpätie) avšak žiarovka sa vôbec nerozsvieti.Skúsil som aj centrálu uzemniť, to však nemalo žiadny vplyv.

Čo môže byť príčina? Potrebujem iný regulátor?

Generátor je vybavený zabudovaným stabilizátorom. Je robený tak, aby mohol napájať bežné spotrebiče. Teda aj elektroniku a čerpadlo. Prečo si komplikuješ situáciu nejakým prídavným stabilizátorom, ktorý navyše ani nespolupracuje?

No tento hobby generator stabilizator nema, inak by som to neriesil.

Potrebujem na to napojit plynovy kotol v pripade vypadku elektriny. Ale to si nedovolim pripojenie na generator bez stabilizatora a riskovat, ze znicim elektroniku kotla. To by bol ovela vacsi pruser, ako vypadnuta elektrina.

No osciloskop nemam, ani nikoho kto ho ma. A momentalne z toho gembird stabilizatora nejde vobec nic, teda po pripojeni na generator.

Chyba moze vsak byt kludne aj v generatore, ktovie co z toho lezie, ako uz spominal niekto vyssie.

Skor ma udivuje, ze svieti sice kontrolka OK, ale napatie ziadne...

V poslednom čase sa nízkovýkonové elektrocentrály osadzujú asynchrónnym, tzv. kondenzátorovým, generátorom striedavého prúdu. Ten je síce veľmi jednoduchý a lacný, ale má nestabilné napätie a frekvenciu a je citlivý aj na kapacitnú, či indukčnú záťaž. Preto má na výstupe invertor (najlacnejší) s obdĺžnikovým priebehom na výstupe. Ten niečo na výstupe stabilizuje, ale výkon odoberaný z generátora je taký, ako záťaž, ktorú si tam pripojil. Pri nulovom odbere (naprázdno) teda môže robiť hotové divy. Preto pripoj na generátor nejaký spotrebič (žiarovka, špirála cca 100 až 300W). Potom pripájaj ten dodatočný stabilizátor a skontroluj výstup. A napíš nám, ako si pochodil. Pre mnohých z poradne to bude zaujímavá informácia (pre mňa určite).

No tak som to nahral na video. Skoda, ze sa to neda prilozit priamo tu na poradnu, zrejme je to tu obmedzene velkostou. S pridavnou zatazou ten stabilizator nejako funguje, nie je to vsak to, co by clovek cakal.

1 - generator + ventilator s ohrevom na 1.stupni + ziarovka cez regulator, po niekolkych sekundach regulator zopne
https://streamable.com/kxsq4

2 - ako bod 1 + zmena zataze ventilator na 3. stupen
https://streamable.com/ct563

3 - ako bod 1 + zapnutie a vypnutie mraznicky
https://streamable.com/np48a

4 - generator + ziarovka bez regulatora + zapnutie a vypnutie mraznicky
https://streamable.com/uzpv5

Zdá sa, že na centrále je naozaj na výstupe elektronický menič napätia - invertor. Samotný indukčný generátor by takéto podivnosti nerobil. Z toho vyplýva, že chladničku, alebo mrazák nerozbehneš. Slabšie čerpadlo (obeh vody v kúrení) by fungovať mohlo. Treba vyskúšať. Problémy s takýmto typom napájania sa rozoberali v príspevku https://kutilska.poradna.net/questions/2706257-menic-napeti .

No presne toto som sa chcel spytat. Generatory maju zvycajne v nazve alebo v popise uvedene invertorovy.

Ten co mam, akoby z oka vypadol tomu, co v tretom prispevku zhora poslal Nuda.

Mraznicku som na tom rozbehol, vid. video 3 a 4. Neviem posudit, ci by vydrzala ist dlhsie bez nasledkov. Avsak na paralelne pripojenej ziarovke vidiet, ze strasne blika.

Ty hovoris, ze generator je zrejme invertorovy. Ako to zistit/potvrdit/vyvratit bez osciloskopu?