Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Teplota vody v kond. kotli

Zdravím,

máme v bytě (90m²) kondenzační kotel Baxi NUVOLA 240 HT. Ve 4 místnostech klasické radiátory Korodo VK 600x1800(nebo 2000, teď nevím z hlavy). V centrální místnosti máme ovládací panel od kotle, kde nastavuji teplotu (2 režimy den 20,5 °C a noc 19 °C). Hlavice radiátoru v centrální místnosti je na max a v ostatních je otočena dle potřeby - avšak byt je "open space", tzn. ovládací panel je umístěn zhruba uprostřed bytu a teplota odpovídá +- 1 stupeň v celém bytě. Dům není zateplený, za rok protopíme cca 20 tisíc.

Na kotli mám nastavenou teplotu vody tuším 70 °C. Existuje nějaká tabulka, kde podle venkovní teploty měnit teplotu v kotli (třeba venku 5-0°C - kotel 60-65°C )??

Nebo se vyplatí i na takový starší kotel pořídit venkovní čidlo, aby regulovalo teplotu samo? Resp. firma vodo-topo mi samozřejmě řekla, že uspořím tisíce. Ale jde mi spíš o to, zda je to úspora za rok v řádu stovek nebo opravdu to do tisíců může jít?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Nedaj na kecy, nejakým čidlom v exteriéri neušetríš ani trt makový ani ak berieš v potaz, že murivo…
Nuda 30.10.2017 12:15
Nuda
70 cm múry, to už hej. nový
pozorovateľ 30.10.2017 19:04
pozorovateľ
Teplota venku: +5°C - kotel 40°, 0 - 45, -5 - 50, atd. poslední
Rce 30.10.2017 23:20
Rce

Nedaj na kecy, nejakým čidlom v exteriéri neušetríš ani trt makový ani ak berieš v potaz, že murivo pracuje s tzv. akumuláciu, tepelnou zotrvačnosťou.

Jedine opláštiť obvod, potom sa objavia tie tisíce ušetrených Kč. Ale chce to min. 20cm izolant a ako bonus, trojsklo. O strope a type strechy, či tepelných mostov nad prekladmi okien, si sa nezmienil ani ceknutím, tu je tiež rezerva.

Ja mám doma 24.5°C nonstop, ako u židov, bo tí sú pri tejto teplote velice čiperní, a platím polovicu. Pri 20°C by som klepal kosu. Lenže: 45cm Ytong, na tom nacapený 25cm izolant, izotermické trojsklo, stropy sú z miaka + 15cm nobasil, vrchný betón, finálne parkety, sedlová strecha je obojstranne zadoskovaná s 25cm vrstvou nobasilu medzi hranolmi a alobalovou dvojvrstvovou fóliou pod parozábranou zo strany škridiel.

Dole sa podlahové kúrenie takmer nezapíná, (tu si mrazák, chladnička, varná kanvica, indukčný šporhelt s el.trúbou na pečenie a zopár prdov z ľudského tepla vystačia do -10°C vonkajšej teploty) len pod sedlovou strechou by bolo zima, ako v stane, tam je voda do podlahy extra el.ventilom pripúšťaná podľa horného izbového termostatu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru