
Dvojzásuvka z bauhausu - slabé propojeni
Ahoj, koupil jsem v Bauhausu dvojnásobku na stenu a překvapilo mě jak slabým vodičem mají zásuvky propojené - viz foto v odkazu...
Je to vůbec dle norem když vlastně k zásuvce privedu 2,5 kabel pak následuje propojení jedničkou vodičem a pak dále pokračuji 2,5 kabelem?
Foto: Zasuvka_z_Bauhausu
Vidíme trt. Rozober šalter a prepoje medzi vsuvkami a kolíkmi pod plastom dimenzuj novým, vhodným medeným káblom precínovaným na koncoch, podľa odberu spotrebiča.
Však šalter (pri ktorom si ideme oči vyočiť) vymeň za normálny, podľa nejakej CSN normy, za 3kW/230V/50Hz.
Jo jo, HLAVNĚ PROCÍNOVAT konce!
Pokud teda chceš co nejvíc zkrátit životnost spoje při větší zátěži 
Lama nevzdelaná, pindáš do toho, o čom nemáš šajn. To vás teraz učia sučáci-učáci na ZDŠ?
Meď sa pocínuje z dôvodu nielen zabezpečenia vodivosti, ale kvôli pevnému zaboreniu hlavičky skrutky do cínu, takmer až do medi pri fest dotiahnutí. Cín na medi pôsobí zároveň ako istiaca podložka lebo je poddajný. Prekrytá plocha pod hlavičkou skrutky kde je cín neoxiduje v bežnom priestore bytu. Pritom je jedno, či sa jedná o pletený drát /ak sa robí pocínované uško/ alebo pevný kus drátu z medi. (Lebo krimplovacie kliešta na kadmiované vidlice či medené koncovky na vodiče sa mu určite do plastu šaltra nevtesnaú, navyše, nebude si kupovať vercajk kvôli jednému xindlu).
Z mojej dlhoročnej praxi:
Ja mám doma, vonku, v neizolovanej vybetónovanej šachte vedľa kopanej studni, pocínovanú meď v rozvodoch, v krabiciach 3x400V pre Sigma motory na pohon čerpadiel, šaltre napojené na 3x400V, 1x230V, vidlice, tlakové spínače, motorové ističe už "stovky rokov" bez ujmy, bez akejkoľvek oxidácie. Pod dotiahnutými skrutkami je cín na medi ako nový. Pritom sa na vodičoch a na koncovkách v lete kondenzuje voda, rosa.
Pocínovanie medi určené "ako koncovka" odbužírkovaného kábla sa podľa môjho objektívneho názoru viac oplatí, ako krimplovať koncovky k medi či kadmiové ušká, lebo vzniká, ako nežiaduci bonus, nový kontakt medzi vodičmi iba tlakom, metal vs. metal, ďalší spoj, oxidácia medzi plochami, apod. Dal som si tú námahu, pocínovalním koncoviek medi. Vidím kvalitu po 25-rokoch užívania pocínovanej medi v drsných podmienkach, kde je takmer celoročne 99% - 100% vlhkosť v rozvodných priestoroch.
Cinovani slanenyho vodice je vzdy a univerzalne blbe. Bud tam slanenej vodic nema byt pouzit, nebo je pouzit duvodne a v tom pripade se to tesne za pocinovanou casti uklepe a je to jenom otazka casu.
Cinovani pevnyho vodice je nesmysl, pokud neni nekam pripajenej a to neni uplne optimalni zpusob pripojeni, byt se nekdy pouziva.
Zkousnul bych chemicky cinovany vodice, s rovnomernou tenouckou vrstvou cinu, ale to se v silovine normalne nevyskytuje.
No tak asi koupím jiné zásuvky a na bauhaus už kašlu... nebudu riskovat. I když v těchto zásuvkách bude jen napojený 2 routery, switch a 2 NAS servery... nic víc...
Spotřeba nula nula nic, neřešil bych a použil to, co už máš (Maximálně pro klid duše bych to propojení předělal do 2,5 - natahat dráty podle původních snad zvládneš
.
jj, zvládnu, elektro jsem studoval, ale neživím se tím... Takže nemám v hlavě aktuální předpisy a normy...
Nechej to tak,dvaapůlku vodič tam pod šroubky nedostaneš,když to nebude na fest dotažené,bude to jiskřit. Samozřejmě se předpokládá,že nebudeš k té zásuvce připojovat prodlužky s dalšími deseti spotřebiči.