Lama nevzdelaná, pindáš do toho, o čom nemáš šajn. To vás teraz učia sučáci-učáci na ZDŠ?
Meď sa pocínuje z dôvodu nielen zabezpečenia vodivosti, ale kvôli pevnému zaboreniu hlavičky skrutky do cínu, takmer až do medi pri fest dotiahnutí. Cín na medi pôsobí zároveň ako istiaca podložka lebo je poddajný. Prekrytá plocha pod hlavičkou skrutky kde je cín neoxiduje v bežnom priestore bytu. Pritom je jedno, či sa jedná o pletený drát /ak sa robí pocínované uško/ alebo pevný kus drátu z medi. (Lebo krimplovacie kliešta na kadmiované vidlice či medené koncovky na vodiče sa mu určite do plastu šaltra nevtesnaú, navyše, nebude si kupovať vercajk kvôli jednému xindlu).
Z mojej dlhoročnej praxi:
Ja mám doma, vonku, v neizolovanej vybetónovanej šachte vedľa kopanej studni, pocínovanú meď v rozvodoch, v krabiciach 3x400V pre Sigma motory na pohon čerpadiel, šaltre napojené na 3x400V, 1x230V, vidlice, tlakové spínače, motorové ističe už "stovky rokov" bez ujmy, bez akejkoľvek oxidácie. Pod dotiahnutými skrutkami je cín na medi ako nový. Pritom sa na vodičoch a na koncovkách v lete kondenzuje voda, rosa.
Pocínovanie medi určené "ako koncovka" odbužírkovaného kábla sa podľa môjho objektívneho názoru viac oplatí, ako krimplovať koncovky k medi či kadmiové ušká, lebo vzniká, ako nežiaduci bonus, nový kontakt medzi vodičmi iba tlakom, metal vs. metal, ďalší spoj, oxidácia medzi plochami, apod. Dal som si tú námahu, pocínovalním koncoviek medi. Vidím kvalitu po 25-rokoch užívania pocínovanej medi v drsných podmienkach, kde je takmer celoročne 99% - 100% vlhkosť v rozvodných priestoroch.