Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna běžných žárovek za Xenony

Ahoj všem
poslední dobou jezdím často v noci a teď v zimě budu za tmy jezdit prakticky každou jízdu. Nedávno jsem se vezl u kamaráda v autě a fakt mě nadchla jeho světla. Má tam xenony a svítí to o hodně líp, než to, co tam mám já (běžné žárovky).
Docela bych ocenil, kdyby moje auto svítilo taky takhle, ale jiné se mi jenom kvůli světlům kupovat nechce. Na internetu a v Tescu jsem našel docela levné xenonové žárovky, ale asi to nebude tak jednoduché, nebo jo? Bude potřeba měnit celý světlomet? Na kolik by tam přestavba mohla vyjít? Nebo stačí vyměnit jenom žárovky?
Jedná se o Citroen C5 první generace.

Děkuji za rady.
Pavel

Vyměnit žárovky rozhodně nestačí. Reflektory musí být homologované (a jsou vždy homologované pro konkrétní typ žárovky) a to by znamenalo jejich kompletní výměnu, ovšem jsem skoro přesvědčen, že pro daný typ auta xenony homologované nejsou (ale to se mohu plést). Krom jiného taková světla musí být stabilizována (tzn. musí automaticky měnit sklon - tzv. nivelace) a i když se výbojky pro přímou výměnu vyrábějí a i u nás prodávají bylo by jejich použití jednak slušnou prasárnou vůči ostatním řidičům a jednak by kvůli jejich použití mohli policisté i na místě zakázat další jízdu, protože takové auto není způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích.

S některými radami si tedy dovolím nesouhlasit. Před napsáním dotazu jsem si něco málo i přečetl a:

C5 první generace tedy naprosto jistě Xenony vybavena být mohla. Takže xenony určitě homologované má.
https://imgur.com/UqEc1B9

Co se týká té nivelace, to asi nebude úplně potřeba, vzhledem k povaze podvozku. Podvozek trvale drží světlou výšku, ať to naložím jak chci - hydropneumatický podvozek. Světla tak není potřeba seřizovat a ani to nejde. Takže nevidím důvod, proč by se něco takového mělo konat u xenonů. Nebo ne?

O ostřikovačích světel jsem četl, to by asi mohl být problém. Ale možná by to šlo sehnat na vrakovišti?

Jak jsou myšleny "lepší žárovky"? Jakože jiný typ? Nebo mám doufat, že od jiného výrobce žárovka bude svítit víc? To by asi neměla, ne? Kdyby to šlo nějak upřesnit, byl bych rád. Nepotřebuji nutně xenony, chci jenom, aby to líp svítilo. A asi hlavně dálkové, potkávačky jsou celkem OK.

Děkuji
Pavel

Ahoj. De o to, že sem ještě neviděl C5 první generace s xenonama a ani sem nenašel dodavatele ND, který by měl světlomety pro xenony v nabídce. Schválně se koukni na odkaz první vs druhá generace. Pokud ten manuál nelže možná by šla ta světla sehnat přes originální zastoupení za dlouhej peníz. Což se vůbec nevyplatí. Nejde jen o to vyměnit světlomety, ale upravit i elektroinstalaci dokoupit řídící jednotku atd. a hlavně sehnat elektrikáře, kterej bude mít chuť se do toho pustit.

Máš několik možností
- koupit auto s xenony z výroby
- koupit si jiné žárovky - se zvýšenou svítivostí (+30%, 50%, 130%), hlavně neposlouchej nudu a nekupuj 100w žárovky nebo si odrovnáš spínač světel (vypálí se) stejně jako můžou zdechnout paraboly.
- nechat si světla rozleštit, nebo si to udělat sám (je to pěkná pakárna)

Ahoj.
Já je občas potkám, ale samozřejmě nevím, kdo to má z výroby a kdo to má nějak dodělané. Když to dám do googlu, není problém ta světla najít. Např. https://www.sbazar.cz/Bamosu/detail/25251972-predni-svetlo

100W žárovky bych tam nedával. Že to poškodí paraboly by mě nenapadlo, ale že na to nejsou stavěné vodiče apod. mi přijde celkem logické.

Ty žárovky, myslíš, že nejlepší je ten Nightbreaker? Nebo můžu koupit ještě něco lepšího?

On je u těch dálkových zase problém v tom, že ta žárovka se používá i jako mlhovky a o ty bych nerad přišel.

Na kolik může přijít to rozleštění? Světla vypadají na první pohled dobře, nejsou zamlžená nebo jak to říct, jak občas u některých aut vídám.
Dík za rady.

Je jedno jakou žárovku si vybereš. Nightbreaker má svítivost zvýšenou o 110%, PHILIPS -TREME VISION o 130%.
Měl sem v autě Philips +30%, teď tam mám obyčejné elty +50% (dvě cca za cenu jedné philipsky).
Poté co sem si nechal světla rozleštit svítí jako kráva (po rozleštění je dobré světlo něčím konzervovat - karnaubský vosk nebo v lakovně přestříknout bezbarvým lakem, bez toho se bude situace znovu brzy opakovat). Taky sem neměl zmatnění nějak extrémní, ale poté co sem si sednul do auta s klasickým sklem na světlomentu hned bylo vidět ten rozdíl.
Taky sem viděl několik aut, kde byly světla tak zežloutlý, že ani nebyla vidět parabola (žárovka) a řidiči nepovažovali za nutné situaci řešit. Nejspíš jezdili se slepeckou holí.
Cenu rozleštění si budeš muset poptat v místě bydliště. Pohybuje se to cca 500 až 1000 za kus.

V každom prípade necpi nejaké modré či žlté žiarovky do lampášov, lebo ťa môžu fízli zbuzerovať. Nikdy nebudú homologované, čo uvidí v noci každý na sto honov.

Ale, ak chceš byť nenápadný, dobre si posvietiť, skus H7 napríklad s výkonom 100W-90W namiesto predpísaných 55W:

https://www.svetziaroviek.sk/svetziaroviek-sk/eshop/28-1-Autoziarovky-reflektorove-12V/331-2-Autoziarovky-H7-12V/5/105171-Ziarovka-H7-AUTOLAMP-12V-100W-PX26d

Tiež sú 100W H7 nedovolené, ale ak máš zoštelované reflektory, aby neoslňovali pri húpaní a záťaži zadnej nápravy, ani besná sviňa si ťa nevšimne lebo to nepozná, akurát budeš lepšie vidieť z pohľadu vodiča. Len to chce predimenzovanú baterku, cca 100Ah a viac, podľa spotrebičov vo vozidle. O altík sa neboj, ten sústavu s rezervou dotlačí.

-----

Výmenou H7 za 5€ v páre, prípadne výmenu baterky za 100Ah a viac, navýšiš cenu vozidla takmer o 50%, hotový Tuzex.

100W ti vypálí dieru do reflexného povlaku z chromu?

Main Gááát, zlatý Internet, čo sa tu všetko človek nedozvie.

100W H7 akurát bude fest zohrievať kontakty s pripojenou kabelážou k žiarovke, jedine tu vzniká problém "milá holubičko skákává".

Naprostý nesmysl. Nejen že silnější žárovky ten reflektor zničí, ani vodiče do světel nejsou na proud který teče do 100W žárovek dimenzovány. Byl by na nich silný úbytek napětí a přehřívaly by se. Do světla by se dostalo jen cca 9V, možná ani to ne a žárovky by svítily jen o něco silněji než 55W.

Pokud tam jsou H7 tak ty přece svítí pěkně. Kup nějaké lepší a taky udělají dobrou službu.
Já jsem dřív řešil problém u auta mé matky, kde jsou jen h1 jak do potkávaček tak dálkových a to opravdu nesvítilo ať se tam koupilo cokoliv - seřízené to bylo taky dobře.
Tak jsem jí koupil sadu xenonů - 4300k, aby to bylo mírně nažloutlé a né tak okaté. A svítí to nádherně a neoslňuje to. Hned jsem jí seznámil s tím, že pokud se na to policajti zaměří tak bude mít průser. Zatím ale několik let bez problému.

Na STK se přehodí pro jistotu. Když jsem to tam ale mámě namontoval tak jsem jel hned na STK aby mi to proměřily. A borec zahlásil, že je to v pořádku a není třeba s tím hýbat :-) Takže by to asi i tak prošlo. Je to na každým, pokud neoslnuje a příjme to riziko toho, že by s policií mohl být problém tak je to nejlepší řešení. Celá sada stojí něco kolem 1200-1500kč u novějších aut je potřeba objednat sadu s CAN-BUS, aby to nehlásilo prasklou žárovku.
Máma s tím jezdí už 3 roky a nikdy žádný problém. Pokud se tam hodí ty 4300K tak to je k nepoznání na pohled od halogenu. Je jasné že když si někdo dá do parabol 6000K a víc tak je to bijící do očí. Nemluvě o tom, že to nepřirozeně blbě vypadá.

Osram Nightbreaker. H4, 12V 60/55W, P43t - som dal do 15 ročného Forda ,pretože už to svietilo ako dve sviečky - na žlto.
Teraz je radosť v noci jazdiť.Len životnosť je asi o 30-40% nižšia.To ma ale nezaujíma ,keď dobre vidím.Rád si aj každé dva roky kúpim nové.