Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrtáky do železa

Zdravím, jaký je rozdíl mezi vrtáky HSS-Pro a HSS-G Cobalt? Které by měly být kvalitnější? Potřebuju vyvrtat cca 100 děr vrtákem 3,5 mm do jeklu o tloušťce stěny 2 mm a přemýšlím jaký koupit. A stačí na těch 100 děr jeden vrták?

A ještě otázka. Je lepší koupit menší třeba 2 mm a tím předvrtávat a pak dovrtat 3,5 mm?

Běžný 3mm silný konstrukční železo vyvrtáš přímo 3,5mm vrtákem bez předvrtání. Jedním vrtákem to téměř jistě nevyvrtáš v ruční vrtačce, ve stojanový možná jo, ale neriskoval bych a provedl investici do několika vrtáků. Vrták totiž neotupíš a broušením nezkrátíš, ale skoro jistě zlomíš při dovrtávání otvoru. Jestli nechceš často brousit, musíš vrták chladit - nejlépe emulzí z řezného oleje a vody. Podle chlazení také zvol vhodné otáčky a přítlak, při kterých bude vrták dobře brát materiál a při dovrtávání zmenši přítlak na minimum.

Kvalitnejšie sú kobaltové, vydržia dlhšie ostré a znesú aj vŕtanie do tvrdších materiálov, ale na obyčajné jakle ti bohato postačujú aj klasické HSS vrtáky. Vrtákov si kúp radšej viac, pretože nejaký možno zlomíš, nikdy nevieš. A vŕtať rovno tých 3,5mm, je to malý priemer, netreba nič predvŕtavať.

Pokud budeš mít vrtačku ve stojanu tak si kup cobaltový vrták. Pokud to budeš vrtat "z ruky" tak si kup víc normálních, jelikož asi nějaký zlomíš. Cobaltové vrtáky jsou tvrdší a jsou vhodné pro vrtání nerezových materiálů. Pokud vrtáky neumíš brousit tak je pro tebe lepší si koupit pár cobaltových vrtáků. Určitě nic u tak malého průměru nepředvrtávej.

Je to klasický jekl, budu na něj přidělávat prkna. Já mám pocit, že když jsem do jeklu vrtal vloni, tak jsem měl ten kobaltový vrták, protože to jím šlo mnohem líp. Zkoušel jsem vrtat rovnou 3,5 mm, ale po několika dírách se ztupil a už to nešlo vůbec rychle... Měl jsem ještě 2,5 mm kobalt vrták, tak jsem to dělal tím a pak obyčejným dovrtával a šlo to mnohem rychleji. Nevím kde byla chyba, že se ten vrták ztupil tak rychle. Možná jsem vrtal většími otáčkami než by se mělo, nevím.

Diru 3,5 vrtat rovnou, bez predvrtani a spravny otacky tzn. ne na maximum pak se ti vrtak vyhreje a je na vyhozeni. Ty povlakovany vydrzi cca 2x tolik co normalni, ale kdyz se otupi musi se brousit jako kazdej vrtak. Jestli si neumis nabrousit vrtak tak si kup hromadu obycejnych a proste je po 10 dirach vyhazuj ;-)

Žádnou brusku na vrtáky nemám, tak jich koupím radši víc. A jen tak mimochodem, jak dlouho ty vrtáky vydrží dobře vrtat? Jestli je to, jak píšete cca 10 děr a pak už to není ono a chtějí nabrousit nebo se dá vrtat s jedním vrtákem mnohem více děr. Jen tak pro zajímavost.

A vyplatí se nějakou brusku koupit? Vrtáků mám hromadu, ale s většinou se už nevrtá dobře, tak jestli je ta bruska nabrousí a budou "jako nové" nebo je lepší radši kupovat nové a staré vyhazovat. Díky

Vrtáky nikdy nevyhazovat, ale ani nebrousit svépomocí. Vrtáky, nože, pilové kotouče nosím do dvou brusičství. Mám štěstí že oba brusiči kam chodím jsou důchodoví nástrojáři, takže nabroušený vrták vrtá lépe než když je nový. Třeba k vrtání pro trhací nýty je nej vrták zlomený kde zůstal 1 cm vintu a znovu se nabrousil.

Udelate vrtakem treba 5 der pak uz se to bude zhorsovat a po 10-15 dirach budete muset vynakladat hodne sily a casu na provrtani a pravdepodobne ho zlomite nebo vyhrejete (jak je tupy nebere sponu a jenom se trenim ohriva nakonec dosahne vysoke teploty - zmodra na vzduchu se popusti a zmekne cimz je na vyhozeni respektive se musi odbrousit vyhraty kus vrtaku aby se jeste nechal pouzit.Na brouseni se pouziva obyc. stoni dvoukotoucova bruska ma ji v dilne skoro kazdy cena 500-1000 kc a vyuziti na spoustu veci. Vrtak je po nabrouseni jako novy respektive lepsi protoze si muzete zvolit uhel podle aktualni potreby.Brousit se da prakticky donekonecna nez dojde sroubovice klidne 500x drive ho ale asi zlomite pripadne ohnete. Jinak se to brousi v ruce nic na tom neni ale neni spatny si to nechat ukazat od nekoho kdo uz to delal usetri to cas.

Podle dotazu je zřejmé že velké zkušenosti nemáš.Pokud tedy vrtat tak nechci podceňovat ale zřejmě jeden vrták nebude stačit .Zase 3.5 mm vrták není velká investice a tak nebude od věci jich nakoupit aspoň 5 ks.A nějaký kobaltový vrták tak ten se zlomí stejně jako obyčejný.Důležité je jak se píše výše nevrtat do švu a pokud možno tak chladit.Potom ještě broušení pokud nemáš jisté zkušenosti tak je proto lepší těch vrtáků míti více.

Tiez som pred troma mesiacmi rozmyslal nad niecim podobnym, dokonale sa vsak osvedcili samorezne skrutky. Daval som nove laty na verandu a islo to neporovnatelne lepsie ako keby som mal najprv vrtat diery a potom sa do nich triafat.

Predvrtas laty, uchytis latu stahovacou svorkou o jakel, aku-srubovackou navrtas a rovno utiahnes.

Ono s těmi současnými vrtáky to není jednoduché. Mám mnoho vrtáků z doby před třiceti, čtyřiceti lety a těch 100 děr průměr 3,5 klidně vyvrtám s maximálně jednou, dvakrát přebroušením. A z ruky, bez zlomení vrtáku. Bohužel časem odcházejí a jsem nucen kupovat vrtáky současné a nevycházím z údivu, co si dovolí výrobce (a obchodník) prodat. Je to bláto, které nevydrží 10 děr, při vrtání se ani tak nezlomí, jako spíš ohne. Žádná nástrojová ocel, ale železo na hřebíky. A je lhostejné jakým názvem to výrobce vyšperkuje.

Kupte si tento vrták https://vrtaky-vrbovsky.cz/vrtaky-do-kovu/vrtak-do-kovu-din1897rnhss-oboustranny-na-plech (nebo raději dva) a pokud jste aspon trochu zručný tak Vám na těch 100 děr bude stačit rozhodně ale průběžně chladit to je základ ,tento vrták má kratší šroubovici,takže hrozba zlomení je menší jak u běžného vrtáku,jinak levným vrtákům bych se vyhnul jsou to měkké šmejdy....

Hm, já kdysi vrtal padesát děr do železa. Koupil jsem pytlíček obyčejných vrtáků za pár desetikorun v nějakém Bau a až se první vrták zlomil, nasadil jsem další.
Stačily mi dva.
Někdy je příliš vědecký postup zbytečný.