jak topit v panelaku
Bydlím v panelákovém bytě s centrálním topenim,chtěl bych se dozvědět vše o vytapění .Na noc se topení zastavuje.Chci vědět,je-li to v pořádku nebo ne. Vaverka Lad.
Bydlím v panelákovém bytě s centrálním topenim,chtěl bych se dozvědět vše o vytapění .Na noc se topení zastavuje.Chci vědět,je-li to v pořádku nebo ne. Vaverka Lad.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Zde je plno zkušeností,zadej si heslo v Google "topení v paneláku" :https://www.emimino.cz/diskuse/jak-spravne-topit-v-panelaku-93912/
zastaviť vykurovanie úplne v poriadku nieje,tým idete v podstate na úkor iných,ktorí vykurujú aj vaše vychladnuté steny a pristory bytu,takže pokial je teplota v byte "neznesitelne vysoká",treba regulačný ventil stiahnuť na minimum,ktoré dovolí,aby to nejak regulovalo prílišný pokles teploty a nešlo to kompletne na úkor ostatných....v panelákoch sa teplo rozpočítava aj pomerovo a stejne zaplatíte nejaké priemerné minimum za dodávku tepla,ale reguláciou na minime zároveň nespôsobujete nadmernú spotrebu bezprostredne susediacim bytom,ktoré v prípade úplne zatvoreného kúrenia musia kúriť aj za Vás,aby sa udržala rovnomerne vyregulovaná ohrevná sústava v celom dome,je to bohužial v paneláku o kompromisoch voči ostatným,je to trošku iné ako v rodinnom dome,kde si kúrite alebo nekúrite len pre seba,v paneláku bohužial musíte brať ohlad aj na druhých,tam sa musí vyregulovať celý barák tak aby všetci dostali teplo podla možnosti rovnako.....
S tím nesouhlasím. Bydlela jsem v paneláku téměř dvacet let.
Topili sousedé vedle nás i nad námi, pod námi byla sušárna, ve které se topilo také, jen o něco méně,
I když jsme měli vypnuté topení, měli jsme v bytě neustále přetopeno, dalo se v něm vydržet jen v tričku
s krátkým rukávem. Každý má tepelnou pohodu „nastavenu“ trochu jinak. Někomu stačí topit na ± 18 stupňů
(je-li mu někdy chladno, vezme si radši svetr), jinému je zima při 24 stupních.
Nepřijde mi fér, aby ti, kdo celou zimu trpí v přetopeném bytě, museli doplácet na ty, kdo jim takhle „zatápějí“.
Rozpočtení by bylo v pořádku, kdyby se topilo na rozumnou teplotu, při které by nikdo nemusel topení vypínat.
(Bydlela jsem postupně na dvou místech, dcera dnes bydlí na dalším a stěžuje si na totéž.
Přetápění paneláků mi přijde nejen bezohledné, ale i neekonomické a neekologické.)
Loni v zimě jsem viděl chlápka z paneláku, jak vynáší smetí do popelnice. Jen v tričku a trenkách. Venku mrzlo. Takže asi tolik k tomu, jak se topí v paneláku - topení naplno a k tomu otevřený okno. Proč by to měli vypínat, stejně se to rozpočítá.
Ještě že mám byt s vlastním kotlem.
tato fomulace neříká nic o tom, jestli ho zastavuje poskytovatel nebo nájemník.
Pokud ho zastavují centrálně,je to v tomhle období v pořádku,podle norem a průměrných teplot musí začít přitápět,ale je zbytečné a drahé topit pořád.Až bude mrznout,budou topit i v noci.V bytě si regulujete jen max.teplotu pomocí nějakých regulačních ventilů,pokud to tam máte.
Prečítaj si napr. http://www.greenlions.cz/casto-vas-zajima-topna-sezona-pravidla-topeni
Ak máš termostatické ventily, nastav si teplotu, ktorá ti vyhovuje. Ak chceš niečo ušetriť (a máte nainštalované merače tepla), nastav trochu nižšiu teplotu. Skontroluj si pri vyúčtovaní spôsob a správnosť rozúčtovania spotrebovaného tepla. A o nič iné sa nemusíš starať, aj tak s tým nič neurobíš.
Centrální vytápění se řídí eqitermní křivkou ( teplota vody v topení dle venkovní teploty). Může být nastaven taky noční útlum ( např. snížení o 2 stupně v nočních hodinách) - tím by se vysvětlilo to "zastavení topení".
Jinak je pod každou termohlavicí regulační ventil na kterém se dle výpočtu projektanta nastavuje průtok tělesem (aby se i do vyšších pater dostala stejně teplá voda). Termohlavicí si pak můžete nastavovanou teplotu dle vaší potřeby.