Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ostrovní solární systém

Dobry den,
chtel bych si poridit ostrovni system na zahradni domek bez jine moznosti pripojeni el. energie. Nemam nijak vysoke naroky na vykon, potrebuji vsak, aby byl system dimenzovan tak, aby byl funkcni celorocne.
Predpokladane spotrebice na 12V by mely celkovy prikon asi 150W (par zarovek, UV cistic, digitalni piano, radio), notebook na 230V max. dalsich 40W. Tyto spotrebice by malokdy byly zapojeny vsechny naraz, celkove by pak "jely" asi 6 hodin denne (hodina rano, zbytek vecer), o vikendech mozna dele. Urcite bych chtel rezervu na pripadny nakup dejme tomu TV ci lednice.
Maji moje pozadavky realne reseni?
Dekuji

Batéria 12V má mať kapacitu 6hod.x 150W/12V = 75Ah. To zvýšiš o rezervu, napr. 30% a vyjde ti 100Ah. Rezerva musí byť kvôli občasnej väčšej záťaži, ale aj vzhľadom na starnutie batérie.
Zabudni na chladničku.
Všetky spotrebiče použi na 12V - vyhni sa konverzii na 230V. Teda na notebook použi autonabíjačku.
Slnečné panely majú udávaný výkon pri plnom osvetlení (leto, poludnie, jasný deň). V zime sú podmienky osvitu oveľa horšie. Teda menovitý výkon panelov musí byť patrične väčší. Uváž, či na nabíjanie máš len jeden deň, alebo aj viac dní a či batériu vybíjaš úplne, alebo len z časti. Mohol by si ušetriť menovitý výkon panelov.
Nezabudni na zásuvku, ktorou môžeš pripojiť systém na autobatériu (priamo do auta, alebo prinesenú, doma nabitú autobatériu).

Či to je "prepálené" závisí od toho, ako to budeš využívať. Jednoducho musíš počítať s tým, že v zimný zamračený a daždivý deň nebude stačiť ani tá "prepálená" zostava. Vyberáš si kompromis medzi cenou a úžitkovou hodnotou. Vždy musíš počítať s tým, že pár dní budeš bez elektriny. Zostava o ktorej som písal vyššie je podľa môjho názoru minimum, čo na tvoj účel postačí (s výnimkou pár zamračených zimných dní). Ak dáš väčšiu batériu, tak preklenieš dlhšie obdobie zamračených dní. A v lete máš k dispozícii viac energie. Nemusíš sa obávať strát na invertore pri získavaní 230V. Ale niečo to stojí. A na druhej strane je tam hotová zostava, ktorá obsahuje všetko čo potrebuješ. Myslím si, že to čo si si vybral na internete ti vyhovie, aj keď počiatočná investícia je väčšia.

Slunecni panel da vic, pokud je jasno a zima, nez kdyz je jasno a vedro - to jen tak pro info. Ale jinak chapu, ze mineno bylo, ze v zime tech jasnejch a slunejch chvil je tak nejak min.
Jen par uvah:
Za me bych takovou vec nestavel jenom jako solar, ale premejslej, jak to nejak michnout. Potucek - to je idealni zdroj energie, i pomerne malinkej. Jenom musi bejt. Vitr - jako nic moc, ale da se v tomhle oboru levne kutit. Bylo psano celorocne - to znamena, ze i v dobe kdy se bude topit: Cim a jak? Nedalo by se vyuzit nejaky kogenerace, treba znasilnit malej naftovej agregat, aby generoval a zaroven topil? Pro echt kutily je tu i parni stroj - topit se da drevem a vetsinu tepla zase zuzitkovat. I blby termoelekticky generatory s naprosto mizernou ucinnosti nalepeny na kamna neco daji a provozne to "nestoji nic navic".

Mám amatérský ostrovní systém, pár poznámek:

- za plného osvětlení jsou panely schopny 12V akumulátor nabíjet proudem 10A
- když je pod mrakem, proud je jen kolem 1-2 A !!
- akumulátor je třeba speciální - trakční, který zvládá i hlubší vybíjení, než běžná Pb autobaterie, navržená jen na krátkodobé zátěže velkými proudy při startu (ta mi v systému při prvních pokusech vydržela pouhých několik měsíců). Trakční aku je výrazně dražší, něž baterie od benzínky. Nebo LiFePo4 baterie.
- Mám 12V, 75Ah Pb trakční baterii, stálý odběr systému (WiFi monitorovací záležitost) cca 1A. V zimě, když je pár dnů pod mrakem a světla obecně málo, s tím jsou problémy.

--> Chce si to trochu propočítat spotřeby a vhodně dimenzovat kapacitu baterií pro zimní provoz.

No ale výkonnejšia nabíjačka urobí to isté, čo chceš. Počas chodu generátora berieš z neho energiu na spotrebiče a zároveň sa ti dobíja baterka. Je to to isté, ako v automobile. Počas jazdy dobíjaš a svietiš z alternátora a keď vypneš motor, tak svietiš istú dobu z batérie.