Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno LED osvětlení

Zdravím, rád bych si postavil LED osvětlení nad akvárium jak je znázorněno na videu (https://www.youtube.com/watch?v=IE5klMGUyoQ&t=1s). Ta část, kde začne stavět to světlo je asi v 10. sekundě. Nepotřeboval bych takový výkon, stačilo by mi 20W+-2W. Vše potřebné mám, jen mi stačí nakoupit Hexagon LEDky a zdroj na ně. Poradili byste mi prosím jaké Hexagon LEDky a LED driver k nim mám koupit? Děkuji za všechny rady.

Nekoukej na watty, ale na lumeny, jakou to má mít svítivost a kolik svítivosti mají ty LEDky. On každý zdroj světla svítí různě. 20W LED má velmi přibližně (skutečnou najdeš v technických údajích) svítivost 1500 lumenů, což odpovídá klasické žárovce asi 120W.

Jak psal kolega dole.. rostliny jsou žrout na světlo a toto svícení je běžné (u některých extrémních akvaristů co mají i náročnější rostliny je někdy málo). A druhý kolega jak psal, že bych je měl zapojit sérioparalelně (3 v sérii 2 větve) by nešlo? Přesně by to vycházelo, když ten zdroj má 12V 1,5A a každá LEDka vyžaduje 4V 750mA.

No, to je totiz ten problem, ze to vychazi "presne". a) tahat ze zdroje maximum, co umi je nahouby z hlediska zivotnosti a hlavne b) neni tam nikde misto pro nejaky omezujici prvek proudu. A to je problem, LED maji, jako kazda jina dioda, ostry koleno a mezi 4V a 4.1V muze byt rozdil v tekoucim proudu klidne 100%. Bud to musi byt zdroj, ktery umi stabilizovat proud a ne napeti (idealni reseni), nebo tam musi byt nejakej 0.5-1V navic, kterej se bude palit na odporu a ten odpor bude ten proud omezovat na rozumny hodnoty.

http://www.oledshop.cz/Zdroje-proudove-c9_71_2.htm

Schema zavisi od toho kolko diod a jaky zdroj pouzijes. U 700mA zdroja zapojis vsetky seriovo http://www.oledshop.cz/LED-proudovy-GLP-20W-GPC-20-700-700mA-d2054.htm, ale overis si ze pocet led * 4V je menej ako 28V ptz to je max. co ten zdroj vie urobit.
.. ja by som pouzil 6 tych diod co si daval, to by bolo zhruba 18W a 24V. Da sa mozno aj 7 ale potom mozno uz ten zdroj bude mat problem, to by bolo uz 21W a 28V co je uz silne na hranici.

P.S. a LED sa nepripajaju na napatovy zdroj (to co si chcel povodne). To je uplne ina vec, rozdiel jak medzi chladnicka a gril.

.. a neni 5500K nahodou nahovno pre tie kytky? Ja neviem len si to najprv over googlom ze jaka farba je pre ne optimalna.

A tie LED (kedze to su silne powerLED) kazdu jednu je nutne chladit, poriadnym velkym tazkym chladicom s rebrami, ak ti to neni jasne tak to ani nerob a kup si nieco hotove, ptz sa ti to odpali po sekunde svietenia.

Tak pán ve videu použil jednu červenou, 5 modrých a 18 bílých (7000K), tak pokud bych to chtěl nějak podobně, že bych zapojil dejme tomu 8 LED, tak by byla jedna červená a dvě modré. Vím, že ta barva bude jiná než na videu kvůli poměru barev ale pokud by to šlo zrealizovat, tak by to nijak nevadilo.
Bílou bych použil: https://www.gme.cz/led-3w-cool-white-270lm-120-hexagon-gt-p03w54103260
Modrou: https://www.gme.cz/led-1w-blue-15lm-90-hexagon-s12eb7c-b
A červenou: https://www.gme.cz/led-1w-red-10lm-120-star-hexagon-s12gr2c

Šlo by zapojit a jaký zdroj by se na to měl použít?
A nebo použiji čistě jenom ty bílé a bude hotovo. Kdybych zapojil ty bílé, tak jich koupím asi 8ks a potom bych poslal schéma radši na překontrolování. A na vstup toho zdroje bych připájel normálně kabel do zásuvky na 230, že?

Doporuceny proudovy zdroj a navod na zapojeni je vyse, nic lepsiho se asi vymyslet neda.
Jenze ty 1W cerveny a modry to docela komplikujou. Navrhuju se na ne vykaslat a dat tam separatne tohle:
http://www.ebay.com/itm/220-110V-20-30-50W-Full-Spectrum-LED-COB-Chip-Grow-Light-Plant-Growing-Lamp-Bulb-/272645689257?var=&hash=item3f7af30fa9:m:mQ0ws7cnNNYQwHp2M8wquOw
Zadnej zdroj to nepotrebuje, beha to na 220. A 20W za 1.79$, no neber to.