Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno LED osvětlení

Zdravím, rád bych si postavil LED osvětlení nad akvárium jak je znázorněno na videu (https://www.youtube.com/watch?v=IE5klMGUyoQ&t=1s). Ta část, kde začne stavět to světlo je asi v 10. sekundě. Nepotřeboval bych takový výkon, stačilo by mi 20W+-2W. Vše potřebné mám, jen mi stačí nakoupit Hexagon LEDky a zdroj na ně. Poradili byste mi prosím jaké Hexagon LEDky a LED driver k nim mám koupit? Děkuji za všechny rady.

20W u ledek je dost světla, to se ty ryby mají opalovat? odpovídá to cca 100-140W žárovce.

hexagon led bude obchodní název stupidního výrobce, s tím si nelámej hlavu.
s dobrou účinností jsou led v pouzdu 5050, ale z cenových důvodů a kvůli vyprázdnění skladů se používají starší led 2832. (já vím, je to jen pouzdro, neříká to nic o účinnosti, ale pro počáteční představu)

prakticky: 3 bílé ledky do série s omezovacím/ochranným odporem se připojují na 12V.
než se s tím moc zdržovat, není jednodušší koupit hotový panel? třeba osvětlení v kanclech: standard stropní panel 60x60 cm, nebo poloviční 60x30 cm?
můžeš si to zbastlit i sám, 2m pásku berou asi 1A (z 12V). existuje provedení už zalité v silikonu.

na ten yt jsem neklikal, hexagon led odpuzuje dostatečně.

Dejme tomu 7x tady tuto LEDku (https://www.gme.cz/led-3w-cool-white-270lm-120-hexagon-gt-p03w54103260) Chci 30l akvárium a mám tu středně náročnou kobercovku malokvětku monte carlo, která potřebuje zhruba 0,7W/1litr takže 20W dle mého je v pohodě. Ano, je jednodušší to koupit ale proto jsem napsal na kutilskou poradnu, protože si to chci zkusit udělat sám tak, jak je to na videu.. Ale radši se zeptám než abych to sprasil. Jen potřebuji vědět kolik a jaké ledky mám koupit a jaký je na ně potřeba led driver.

Nekoukej na watty, ale na lumeny, jakou to má mít svítivost a kolik svítivosti mají ty LEDky. On každý zdroj světla svítí různě. 20W LED má velmi přibližně (skutečnou najdeš v technických údajích) svítivost 1500 lumenů, což odpovídá klasické žárovce asi 120W.

Jak psal kolega dole.. rostliny jsou žrout na světlo a toto svícení je běžné (u některých extrémních akvaristů co mají i náročnější rostliny je někdy málo). A druhý kolega jak psal, že bych je měl zapojit sérioparalelně (3 v sérii 2 větve) by nešlo? Přesně by to vycházelo, když ten zdroj má 12V 1,5A a každá LEDka vyžaduje 4V 750mA.

No, to je totiz ten problem, ze to vychazi "presne". a) tahat ze zdroje maximum, co umi je nahouby z hlediska zivotnosti a hlavne b) neni tam nikde misto pro nejaky omezujici prvek proudu. A to je problem, LED maji, jako kazda jina dioda, ostry koleno a mezi 4V a 4.1V muze byt rozdil v tekoucim proudu klidne 100%. Bud to musi byt zdroj, ktery umi stabilizovat proud a ne napeti (idealni reseni), nebo tam musi byt nejakej 0.5-1V navic, kterej se bude palit na odporu a ten odpor bude ten proud omezovat na rozumny hodnoty.

http://www.oledshop.cz/Zdroje-proudove-c9_71_2.htm

Schema zavisi od toho kolko diod a jaky zdroj pouzijes. U 700mA zdroja zapojis vsetky seriovo http://www.oledshop.cz/LED-proudovy-GLP-20W-GPC-20-700-700mA-d2054.htm, ale overis si ze pocet led * 4V je menej ako 28V ptz to je max. co ten zdroj vie urobit.
.. ja by som pouzil 6 tych diod co si daval, to by bolo zhruba 18W a 24V. Da sa mozno aj 7 ale potom mozno uz ten zdroj bude mat problem, to by bolo uz 21W a 28V co je uz silne na hranici.

P.S. a LED sa nepripajaju na napatovy zdroj (to co si chcel povodne). To je uplne ina vec, rozdiel jak medzi chladnicka a gril.

.. a neni 5500K nahodou nahovno pre tie kytky? Ja neviem len si to najprv over googlom ze jaka farba je pre ne optimalna.

A tie LED (kedze to su silne powerLED) kazdu jednu je nutne chladit, poriadnym velkym tazkym chladicom s rebrami, ak ti to neni jasne tak to ani nerob a kup si nieco hotove, ptz sa ti to odpali po sekunde svietenia.

Tak pán ve videu použil jednu červenou, 5 modrých a 18 bílých (7000K), tak pokud bych to chtěl nějak podobně, že bych zapojil dejme tomu 8 LED, tak by byla jedna červená a dvě modré. Vím, že ta barva bude jiná než na videu kvůli poměru barev ale pokud by to šlo zrealizovat, tak by to nijak nevadilo.
Bílou bych použil: https://www.gme.cz/led-3w-cool-white-270lm-120-hexagon-gt-p03w54103260
Modrou: https://www.gme.cz/led-1w-blue-15lm-90-hexagon-s12eb7c-b
A červenou: https://www.gme.cz/led-1w-red-10lm-120-star-hexagon-s12gr2c

Šlo by zapojit a jaký zdroj by se na to měl použít?
A nebo použiji čistě jenom ty bílé a bude hotovo. Kdybych zapojil ty bílé, tak jich koupím asi 8ks a potom bych poslal schéma radši na překontrolování. A na vstup toho zdroje bych připájel normálně kabel do zásuvky na 230, že?

Doporuceny proudovy zdroj a navod na zapojeni je vyse, nic lepsiho se asi vymyslet neda.
Jenze ty 1W cerveny a modry to docela komplikujou. Navrhuju se na ne vykaslat a dat tam separatne tohle:
http://www.ebay.com/itm/220-110V-20-30-50W-Full-Spectrum-LED-COB-Chip-Grow-Light-Plant-Growing-Lamp-Bulb-/272645689257?var=&hash=item3f7af30fa9:m:mQ0ws7cnNNYQwHp2M8wquOw
Zadnej zdroj to nepotrebuje, beha to na 220. A 20W za 1.79$, no neber to.