Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vypínací charakteristika jističe

Dobrý den,
nebyl by někdo tak hodný a nevysvětlil mi vypínací charakteristiku jističe? Mám ji před sebou - obrázek a nerozumím tomu.
Horní osa ukazuje časový interval a vodorovná x In znamená násobek hodnoty jističe?

Jak třeba zjistím příklad: jističem 16A char. B protéká proud 25A, za jak dlouho vypne?
Obrázek je v příloze

Jak to vyčíst? Rád bych tomu porozuměl,děkuji pěkně

tato zmenšenina neznamená nic, protože z toho nejde nic přečíst.

princip popisuješ správně: čím je vyšší přetížení, tím rychleji vypne. a protože se počítá se zapínacími špičkami různých spotřebičů, existují i jističe různých charakteristik (a, typický b, zpožděný c).

ten příklad 25A proti B16A jističi zjistíš v grafu v normálním měřítku.
jinak je ten příklad spíš školometský - zkrat neznamená přetížení jen o 50%, takže zjištěný čas má jen akademickou hodnotu.

Istič má dva druhy ochrany. jedna je elektromagnetická a vypína okamžite po dosiahnutí určitého násobku prúdu. V grafe sú to oblasti B, C, D (A sa nepoužíva, aby sa to neplietlo s prúdom). Pre nižšie prúdy funguje tepelná (zotrvačná) ochrana, ktorá vypína až po nahriatí bimetálu v ističi na vypínaciu teplotu. Ten sa nahrieva pracovným prúdom a samozrejme vyšší prúd nahrieva rýchlejšie. To je zachytené v krivkách na grafe. Na to, aby konkrétny istič fungoval správne, musí jeho konkrétna charakteristika byť medzi tými dvomi krivkami v grafe. Pretože každý jeden istič má svoju konkrétnu charakteristiku a tá sa môže mierne časom meniť. Nesmie ale vybočiť z medzí určených grafom. Všimni si, že krivky sa približujú k vertikálnej osi, ale ani náhodou sa jej nedotknú. Teoreticky by sa dotknúť mali (v nekonečne), ale je tam tolerancia na presnosť výroby a istič nesmie v žiadnom prípade vypnúť pri dosiahnutí menovitého prúdu. Až neskôr.
Teda z grafu nevyčítaš presnú hodnotu vypínacieho času, ale len určíš časové medze, v ktorých sa to vypne.

Je to teda tak pokud 16A jističem protéká trvale např 17A, tak jistič podle grafu vypne za strašně dlouho nebo vůbec?
Původně jsem si myslel, že pokud jističem proteče více jak 16A i třeba 17A, tak by měl hned vypnout.

Absolutne nechápem o čom píšeš. Prosím vysvetli.
- čo to je motorový spúšťač v tvojom ponímaní?
- prečo niečo, čo nazývaš motorovým spúšťačom, by malo pri 50mA vypínať? Bežný motor predsa pracuje s desiatkami ampérov.
- prečo by nejakých 50 mA malo hnúť s ističom, čo má menovitý prúd napr. 16A?
- čo má nejaký spúšťač spoločné s touto témou? Nemýliš si ho s diferenciálnym chráničom?

Ano, chapes to dobre. Pouze pokud s nim potece vic jak 3*16A=48A(char. B) tak zabe zkratovka a vybavi temer okamzite. Jinak se ceka, az se ohreje bimetal a to u malyho nadproudu trva dost dlouho. A pro 17A se vlivem vyrobni tolerance mozna ani nedockas, nebo to treba bude za hodinu dve, az se trochu ohreje i rozvadec.

Aha tak je to, díky.
Pokud by byl jistič 16A char C nebo i D, tak taky v tomto případě 3*16A=48A vypadne za stejnou dobu tento jistič jak B, C i D že? V tomto případě nezáleží na typu charakteristiky?

Jestli to chápu dobře, tak jistič char C vydrží delší dobu proudové přetížení než char B?

17A:
jistič je mechanický, musí mít zároveň odolnost pro zkratové proudy, což je špičkově třeba 10-násobek jmenovité hodnoty.
kdyby sis konečně ten obrázek zvětšil, zjistil bys, že přetížení o 6% nevyvolá tebou očekávanou odezvu. (a ani to nemá praktický význam)

taková citlivost jde zařídit u elektronické pojistky, ale tu bys asi v každém jističi nechtěl platit při typických parametrech ~230V/16A a schopnosti úplně rozepnout obvod.

původně jsem si myslel, že jde jen o teoretický nedomyšlený dotaz z nějakého školení.
teď to vidím na roupy z prázdnin.