Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Automatické spuštění vysavače při sepnutí nářadí

Zdravím.
Nedávno jsem koupil levnější prům. vysavač z lidlu. Nemá ale zásuvku pro nářadí, takže ani funkci automatického spuštění při spuštění nářadí. Máte, prosím, někdo nějaký návod na postavení takového zařízení, které by detekovalo spuštění nářadí a následně seplo zásuvku pro vysavač? Představoval bych si to jako bastl a to tak, že vykuchám rozdvojku (roztrojku) - jedna (nebo dvě) zásuvka pro nářadí, druhá pro vysavač. Děkuji za nakopnutí, kde hledat nebo za schéma.

Existují zásuvky Master/slave (no, spíš prodlužovačky s více zásuvkama), kde do primární zásuvky je strčen ovládací spotřebič a při jeho zapnutí se zapnou i další zásuvky. Šikový pro počítače, kde je připraven pouze počítač, monitor a repráky se sepnou dodatečně s počítačem.
Akorát nevím, zda by to zvládlo spínat vysavač o velkým výkonu a jak dlouho by to vydrželo.

https://www.conrad.cz/zasuvkova-lista-master-slave-s-prepetovou-ochranou-gao-6-zasuvek-antracit-stribrna.k610800
https://www.prodejdvd.cz/p/43814/masterslave-prepetova-ochrana-3m-6-zasuvek-cerna-led-indikace-logo

Děkuji! Zrovna ta od Conrada vypadá dobře. Pokud by to člověk chtěl bez práce, není co řešit a výkon má dostatčný.

Requied: Taky dobré... Arduino doma mám, chtěl bych se naučit programovat, ale není na to čas. Pro tebe by to určitě byla hračka, já bych se s tím ale drbal děsně dlouho. :-)

Díky za tipy! A máš Requiede pravdu, asi by to nebylo tak složité!! Trochu jsem se na to podíval a šlo by to. Jedna věc. Proč preferuješ SSR relé namísto obyčejného? SSR bych musel chladit,obyč nikoliv. Napadlo mě pro tento případ nahradit obří arduino UNO za malinké nano, pak bych měl více možností umístění do menších prostor.

Existuje také "přednostní relé", které při nastaveném proudu přes "detekční okruh" sepne/rozepne další kontakty. Má ale velikost jednoho modulu Din, takže do rozdvojky určitě nevleze. K sepnutí dalšího spotřebiče při bastlení je třeba použít relé s kontakty 16A (jištění zásuvkových okruhů) a takové do rozdvojky těžko namačkáte. :-(

No paráda! Děkuji. Tohle by se dalo použít. Prosím Tě, které součástky bys upravil na vyšší proud? Předpokládám diody. Je zde něco, co se musí obzvlášť dobře chladit?
Tak jsem se díval na ty KT207. Jsou do max 5A, já bych raději více. Možná, že s lepším chlazením dají více, to nevím, nedíval jsem se ještě do datasheetu. Můžeš prosím doporučit výkonnější transistor nebo triak či co to je... ? Děkuji pěkně...

napájení relé je přes kondenzátor a usměrňovač jak píše Jirka44. Používal jsem tam relé RAS1215, které potřebuje cca 30mA pro cívku a kontakty jsou až na 15A.
Napájení je dělané vlastně podobně jako bývaly baterky na svícení, které se daly nabíjet přímo ze zásuvky. Kondenzátor je potřeba alespoň na 630V raděj 1000V
nejlépe typ X2 přímo na 275V AC
https://www.gme.cz/foliovy-kondenzator-cfac220n-275vac-rm22-5
https://www.gme.cz/relras1215

Skvělé, děkuji za upřesnění! RAS 1215 by bylo výkonostně dostatčné. Ještě prosím, kdybyste lidičky mohli odpovědět na poslední otázečky.
- Je v tomoto schématu od Míry22 nějaké omezení na straně master zásuvky? Vadilo by, kdybych připojil na master např. svářečku, která si veme 3kW a na slave nenáročné odsávání?
- Nemůžu nikde najít triak BU246. Není zde chyba (překlep) a není správně BD246? BD246 už google najde, ale v cizině. U nás jsem našel triak TIC246. Lze ten použít?

Děkuji za pomoc.

jj, sorry, špatně jsem to pochopil. Tak to problém samozřejmě je, proud teče přes tu dvojici antiparaleně zapojených diod D1 a D2, takže by tam musely být nějaké dimenzované nejméně na 16A. Ale svářečka má pulsní odběr, tam bych se docela obával, že tam budou vznikat napěťové špičky a odpálí ten tranzistor. Co se toho tranzistoru týká, BU246 nenexistuje, BD246 je P-N-P, zatímco ve schematu je N-P-N, takže k tomu se musí vyjádřit autor. Za sebe mohu jenom říct, že pro svářečku 3kW bych se do toho nepouštěl.

Dobrá, svářečku nebudu raději připojovat, byla to spíš jen úvaha nad možným použití svářečky spolu s odsáváním. Spíš to chci použít opravdu jen s vysavačem nebo jako jako přísvit pod nářadí. Budeme tedy čekat na utora, zdali napíše, co za tranzistor použil :-). Každopádně Ti Jirko děkuji za Tvůj čas, který si mi věnoval! ;-)

Tam se dá použít jakýkoliv vysokonapěťový NPN tranzistor. BU246A byl v plastu TO220H. Asi nejdostupnější bude třeba BU208 v pouzdru TO3, nebo 2SC3461 a pod. z nějaké staré televize, nebo z nových BU508, BUV48, BUX85 a pod. Výkonově není namáhaný ale chce to aby zvládal cca 800-1000V. V podstatě všechny tranzistory co bývaly v řádkovém rozkladu televizí by asi vyhověly. Pokud se ještě tak daleko pamatuju, tak jsem tam měl taky BU208, protože z televizí jich byl dostatek a nic jiného asi nebylo.
Jinak výkonově je master zásuvka omezena povoleným proudem diod, což tady jsou 3A na diodu. V případě třeba diod z řady P1000 by to bylo až 10A na diodu. Slave zásuvka pouze relátkem a samozřejmě pojistkou před ním ( tady taky 3A)
Jinak je to zapojení, které bylo asi před 30ti lety uveřejněno v Elektoru

Ještě teda dodám, že ty diody mohou být kterákoliv z té řady . Třeba 1N5408 a i ty menší taky 1N4007. Někde je k sehnání jen některá a cenově se to skoro neliší.
Je to jen různé závěrné napětí. Čím vyšší číslo, tím vyšší napětí.
Tak ať se zdaří

Pročetl jsem si diskusi, prohledal internet ale všude jsem našel jen konfiguraci 1x master / Nx slave. Chtěl bych si ale do dílny pořídit konfiguraci, kdy se odsávání sepne při spuštění více různých strojů. Takže Nx master / 1x slave. Nejsem v elektrice zběhlý, takže hledám buď hotové (ale cenově dostupné) řešení nebo někoho, kdo by mi to udělal.

Padlo to už nahoře, použijte přednostní relé které se prodává v mnoha variantách jako DIN modul do rozvaděče. Pro každý master jedno relé, slave budete ovládat tak, že spínací kontakty jednotlivých relé propojíte paralelně, případně kdyby nestačilo běžných 16 ampér nebo kdybyste potřeboval spínat tři fáze, posílíte je stykačem. Nevýhodou je cena (stovky Kč za jedno nadproudové relé a to ještě nějaké levnější) a objem (budete muset použít nějaký malinký rozvaděčový boxík). Výhoda je, že jen drátujete, žádnou elektroniku neřešíte.