Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se připojuje přívod do rozvaděče?

Dobrý den, jak se správně připojuje přívod do podružného rozvaděče?
1 / rozvaděč mívá nahoře lištu pro PE a dole pro N. Pokud by do rozvaděče byla přiváděna síť TNS tj. 3 fáze, N a PE, jak se správně připojí když tam bude chránič?
2 / Jak se správně připojují dráty a chránič, když by přívod byl TNC tj. 3 fáze a PEN?
Můžete mi to prosím upřesnit?
Děkuji

Zdravím, ano vím co je to TNC či TNS.
Rozvaděč mívá nahoře lištu pro PE vodiče a dole pro N. Pokud by do rozvaděče byla přiváděna síť TNC tj. 3 fáze a PEN, jak se správně vše připojí?
Přívodní PEN musí jít nejprve do horní lišty PE nebo se přidá zelený můstek a tam se PEN přivede a rozdělí? Co je správně?

Kde bude bod rozdeleni neni uplne podstatny, ja ho treba mam v separatni krabicce pod rozvadecem, ale udelat ho v rozvadeci neni nic proti nicemu. Akorat ma bejt prizemnenej a zemni soustava baraku, to je pasovina nebo 8mm ocelovej "drat", takze jde hlavne o praktickou stranku veci.

2m 20cm hluboko? Mozna tak ve mlejne podel nahonu... Ja mam zakopano 70m pasoviny v cca 70cm a k tomu dve zemnici tyce - coz je mozna trochu prehnany, ale ne moc. S tim hromosvodem - ano, to je schudnej napad, ale nechytat se na jimac, chytnout se v zemi na to co uz tam je vybudovany.

1) Je lhostejné ve kterém místě dojde k rozdělení PE a N, ale tento bod je uzemněn!
2) Je nesmyslná odpověď, že "pokud tam nebude revizák" může se to udělat méně kvalitně a proti předpisům.
3) JEDNÁ SE O BEZPEČNOST ELEKTRICKÉHO ZAŘÍZENÍ, která musí trvat PO CELOU DOBU JEHO ŽIVOTNOSTI, proto takové práce smí provádět jenom osoba S OVĚŘENOU KVALIFIKACÍ - a to není samoúčelý předpis, ale desetiletími ověřená nutnost.
4) Že někdo umí hledat na netu z něho nedělá v dané problematice odborníka, ale POUZE TEORETIKA :-(

Proudový chránič
je "rozdílový měřič", sledující úniky proudu mimo obvody - tedy do špatných izolací, nebo třeba do těla zasažené osoby. Je to ale pouze ELEKTROMECHANICKÝ přístroj - tedy "méně spolehlivý" a tedy považovaný jako POUZE DOPLŇKOVÁ OCHRANA, která je sice přesnější, ale svojí spolehlivostí nemůže zastoupit OCHRANU ZÁKLADNÍ - také proto to uzemnění bodu rozdělení PE a N.

Zaplať Bůh v dobách, kdy to ještě stálo alespoň za to ho.. dělali elektroinstalace elektrikáři a projektovali ti, co věděli a uměli - ne ti, co na to mají jakýsi směšný papír. Proto i ve starém domě, s Al rozvody pochopitelně TN-C, je uzemnění dotaženo až do elm. rozvaděče v každém patře, aby chytráci neměli přihlouplé otázky :-(

Dobře,můžete mi tu popsat, když mám v domě v bytovém rozvaděči bod rozdělení PEN, jak ho bezpečně uzemnit?
Kulatinu od PEN svorkovnice ven do země a do zemnící tyče? nebo i spojit s hromosvodem?
Děkuji

Já nejdřív zjistím, KDE je nejsnadnější udělat bod rozdělení s ohledem na místní dispozici, celkový stav ostatní instalace a výhled do budoucna. Někdy je vhodné rozdělit v elektroměrovém rozvaděči a vyměnit přívod do podružného za TN-S, někdy je možné přivést od vhodného zemniče samostatný vodič do podružného rozvaděče - ne nemusí zo být Fe pozink kulatina. Ten vodič musí mít průřez stejný, nebo větší, než přívodní vedení, minimálně však 6 mm3 a jeho délka také nemůže být nekonečná (předepsaný maximální odpor uzemnění... ano, multimetrem odpor zemniče nezměříte). Uložení musí být ... viz předpis o ukládání vedení, svorka... viz spojování vodičů a zhotovování zemničů, rozvaděč a jeho úpravy ... viz rozvaděče NN a typové zkoušky rozvaděčů a bytových rozvodnic...
Přemýšlím, jestli se chcete vyučit elektrikářem kvůli ušetření za odborníka na jediné instalaci, nebo jestli jste se minul povoláním a chcete se rekvalifikovat. Věřte, že elektrikářem není ten, kdo si na internetu přečetl jeden předpis pro konkrétní problém, ale ten, kdo jich zná víc a praxí získal povědomost o jejich vzájemné vazbě :-/ Zkuste si schválně odpovědět i na tuto otázku, protože tahle teoretická diskuse je rázem zbytečná, když na místo přijde odborník a za chvíli dokáže zvolit vhodné řešení.