Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna vršku baterie - spečený tisícihran

Dobrý den všem!
Moc prosím o radu! Téma nemůžu najít :-(

Po několika zkušenostech s instalatérem jsem se v 57 rozhodla, že si budu jednoduché opravy "vody" dělat sama. Začínám s velkou vervou, ovšem potřebovala bych poradit :-p

Jak u kohoutkové vanové baterie uvolnit tisícihrany rukojetí spečené s keramickými vršky (asi kámen?)

Baterie je asi 10 let stará, ale u stejně používané umyvadlové baterky (stejný výrobce) jsou vršky jako nové.

Kape to lehce z ramínka i z vršků. Šroubky jsem musela WDčknout, byly zkorodované a zarostlé. A rukojeti se ani nehnou! Snažím se to okyselit, ale nevím, jak se k tomu dostat, nechce se mi to celé sundavat ze zdi, abych to ponořila do octa. Snad je zbytečné kupovat celou baterii novou?

Děkuji předem za všechny nápady!

V tomhle nejsem kutil, při sundavání ze zdi, se nesmí ani v nejmeším škrábnout chrom, jinak to v octě začne rozpouštět baterii. Při opravě kapání ramínka je několik druhů těch vnitřků, už před 15 lety byl problém sehnat správný, navíc zase při rozebírání se nesmí poškodit chrom. Ty rukojeti možná poklepáním a pak silou povolíte, pak zbývá rozebrání a řešení kuželek.
Takže se nedivte instalatérovi, že tyhle věci řeší výměnou baterie za 10 minut.

Silnejší kaliber: Kyselina chlorovodíková, nanášať drobným maliarskym štetcom. Chlpy síce kyselina za pár minút rozleptá, ale musíš štetec vodou oplachovť od kyseliny. Vetraj a nedýchaj, bo ťa bude dusiť, ako v hniezde Yperiťáka.

Pozor na pochrómovanie, lebo ak necháš dlhšie pôsobiť kysču, chróm zosmutnie, dostane sivú patinu, budeš musieť následne silichromom leštiť kohúty do zblbnutia, ako na hrade služobníctvo leštilo popolom svietniky.

-----

Chybou je, že sa na pohyblivé časti a závity zvršku nepožíva správna vazelína a tou je výhradne a jedine: Silikónová vazelín stužená - neutrálna, zdravotne nezávadná. Teda dá sa netrieť na chleba s cibuľkou a schosnovať omastený chlebík k duchu.

Objednaj si silikónovú vazelínu cestou netu, málokde ju dostať, je v drobnom výtlačnom šulci, cca 10cm dlhom, je dosť drahá, ale ak prepatleš závity a tesneenia vytočeného zvršku pred montážou, máš na tridsať rokov pokoj, uťahovanie kohútov dvoma prstami, ako víno, ako malina.

To fakt nejde ten kohutik poste potiahnut smerom k sebe? Pripadne s nim pri tom kyvat na strany.
Srubka zo stredu kohutika je odskutkovana teda ci ktora srubka?
(inac tie vnutra sa daju pekne rozoberat a vymienat tam tesnenia, alebo vymenit ten kohutik vovnutri cely, neni nutne kupovat novu bateriu. Ale ked to tam je nejak enormne vsetko zavapnene tak tazko povedat)

Jak uz psal Kejki a další kolegové, s octem opravdu opatrně, fakt poškozuje chrom, resp vrstvy pod nim. Uz jej proto nepoužívám.
Osobně bych vzal toto do stříkačky s tenkou jehlou (poměr 1:3 přípravek:tepla voda) a opakovaně tlacil tenkou jehlou na stříkacce do vodním kamenem zarostlých spojů, které chcete opet rozpohybovat/oddělit. Je to hodně účinné a rychlé a neposkozuje to chrom ani tesneni. Účinkem je to nekde mezi octem/kyselinou citronovou (slabota) a kyselinou chlorovodíkovou HCl, ale bez destrukce zpusobené HCl.

https://www.sab-hc.cz/na-spotrebice/1549-cistic-na -vodni-kamen-kraftvoller-entkalker-1000-ml-reinex1 549.html?search_query=Reinex+1l+odstranovac+kamene &results=252

Zelena je zoxidovana med (mosadz). Logicke ked to kvapkas na mosazny kohutik, neni to nic tragicke. Len mi je divne ze co tam drzi ten kohutik. Inac odvapnovanie je dlhodoby proces ked tam toho je vela napr. pol centimetra hrube tak to tam mozes kvapkat aj pol dna.
Lepsie jak ocot by mohli byt koncentrovanejsie roztoky ana baze bud kyselina citronova (tiez nevyhoda ze lepta aj med apod ale nesmrdi a da sa kupit aj 100% alebo silne koncentrovany roztok) alebo specialne na odkalkovanie drahsich kavovarov tie maju aditiva aby neleptali kovy.

(ta nova bateria moze byt asi lepsie riesenie, ak vies odmontovat celu bateriu zo steny.)

Drží to tam, myslím, díky tomu, že mezi tisícihranem vršku a rukojeti je malinká rezerva. A protože rukojeti jsou zezadu průchozí, při každém sprchování se tam dostala voda... U umyvadlové ne, a proto šlo rukojeti sundat normálně.
Udržovala jsem to dva dni octové, ale ono se to tam asi ani pořádně nedostalo 3-[

Už vím, jak odmontovat i přimontovat celou baterii 8-)
Ale možná, že si na to přece jen seženu chlapa, co má sílu a francouzák ;-)

No jo - už to vidím TITANIA Neon.

Můj problém je, že nechci pákovky. Buď pouštím samotnou studenou nebo zase jen teplou vodu (mám stařičkou karmu, která by pokles tlaku při přimíchávání studené nesnesla). Teplotu teplé vody si reguluji páčkou na karmě a větším/menším průtokem.

Pokud by přece jen byl ještě zájem baterii rozmontovat...
Řešil jsem kdysi podobný problém u segry. Kohoutková baterie s rukojeťmi z porcelánu.
Pokud je ta baterie podobná, tak jsem použil postup: Z předu držátek je pod krytkou šroubek zajišťující rukojeti na hřídelkách. Tento šroubek vyšroubovat. Potom sehnat šroubek stejného závitu, ale delší, aby po zašroubovaný nadoraz do hřídelky, vyčníval asi centimetr ven z rukojeti. Při zavřené vodě, kohoutky povolit. Potom jednou rukou uchopit držátko a táhnout silně ven. Druhou rukou malým kladívkem s citem, ale razantně, poklepávat na vyčnívající šroubek. Pokud se šroubek ohne, použít jiný. Rozdíl setrvačné hmoty držátka a úderu kladívkem, udělá práci celkem snadno. :-)

VŠEM DĚKUJI!
Koupila jsem nakonec nové baterie - vanovou i umyvadlovou!
Dokonce jsem si koupila i francouzák deseticoul.
A navíc jsem si sehnala toho šikovného chlapa - včera dobrý.
Jenže dnes to začalo téct mezi zdí a baterií.
Co si prostě ženská neudělá sama, to nemá...
Kouslo se mu tam těsnění :-) Proč jsem si to doprčic nevyměnila sama? Jako prd!!!