Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysoký tlak vody za pojistným ventilem bojleru.

Dobrý den.
Mám nově instalovaný bojler Dražíce 200L. Ohřev vody probíhá elektrickou energií na noční proud. Na přívodu vody za vodoměrem je instalován redukční ventil z manometrem, tlak je nastaven na 3 Bary. Při ohřevu začne tlak vody stoupat až na 6,4 bary. Pak začne odkapávat pojistný ventil a tlak už nestoupá. Vyměnil jsem pojistný ventil s tím že ve starém je špatná zpětná klapka. Namontoval nový MYJAVA SAM pojistný ventil k bojleru T-1847 3/4". Situace je stejná. toto se stává tak 5 krát z deseti nahřívání. Zavolal jsem instalatéra který bojler montoval. Zkontroloval pojistný ventil , zapojení bojleru, termostatickou baterii v koupelně. S takovou situací se prý ještě nesetkal. k rozvodu vody není připojeno žádné další zařízení který by mohlo zvedat tlak. Navrhuje expanzivní nádobu 18L 10Baru. Tím prý se půjde tlak do nádoby.
Jak se ale tlak teď může dostat za pojistný ventil když je v pořádku. Děkuji za každou radu.

Předmět Autor Datum
Dobrý den,podle všeho se tlak za pojistný ventil nedostává,ale stoupá na základě nastavení teploty n…
Lubomír 15.06.2017 14:58
Lubomír
Děkuji za odpověď. Teplotu vody mám nastavenou na 55°C. Pokud tam byl pojistný ventil co byl dodán s…
Pavel N 15.06.2017 16:16
Pavel N
Samotné odkapávání pojistného ventilu mne netrápí. Vadí mně ten vysoký tlak na manometru u vodoměru.…
Pavel N 15.06.2017 16:24
Pavel N
Třeba některá baterie nebo spotřebič přepouští teplou vodu do studené. Pak už se tam tlak může dosta…
kejki 15.06.2017 17:11
kejki
Ještě malý dotaz,je ten pojišťovák namontován správně,myslím směr šipky jak má přitékat voda do bojl…
Lubomír 15.06.2017 20:04
Lubomír
Pojišťovák je namontován správně. Instalatér říkal že jsem ho měnil zbytečně. Kdyby neuzavírala zpět…
Pavel N 15.06.2017 20:58
Pavel N
Zkuste takový možná špatný pokus,uzavřete přívod studené vody do řádu a v kuchyni otevřete novou bat…
Lubomír 15.06.2017 23:30
Lubomír
Ale on se ten tlak u bojleru (za klapkou a ventilem) zvedat prostě musí už z logiky věci a na základ…
Kachlík 16.06.2017 09:35
Kachlík
Jenže jak to popisuje tazatel,tak to chápu tak,že ten tlak mu stoupá v celém řádu a to by bojler ovl…
Lubomír 16.06.2017 11:09
Lubomír
Přesně tak v celém řádu.Bydlím v rodinném domě. Původní bojler tento problém nedělal. Tu baterii jse…
Pavel N 16.06.2017 13:11
Pavel N
Spíše bych řekl, že to bude něco přiškrceného v boileru. Průtok vody je z něho v pořádku?
MilP 16.06.2017 13:45
MilP
Ano průtok je v pořádku.
Pavel N 16.06.2017 14:40
Pavel N
Celé to vypadá na vadu pojišťováku,mírně propouští a postupně zvedne tlak v celém okruhu,trubka být…
Lubomír 16.06.2017 15:34
Lubomír
To už by byl druhý vadný nový pojišťovák. Ale ten co je tam teď je divný. Je na něm 6,3 Bar a odpouš…
Pavel N 16.06.2017 17:31
Pavel N
Taky bych to viděl na tu zpětnou klapku.
Skipi 16.06.2017 20:41
Skipi
Nejak nechapu kdyz mas nastaven tlak na regulatoru na 3bar proc máš pojistovak 6bar to se nediv ze s…
Kenav 16.06.2017 23:52
Kenav
Tlak na redukčnim ventilu nastavil instalater. Pojiišťovaci ventil na 6, 3 bar byl v krabici u bojle…
Pavel N 17.06.2017 06:54
Pavel N
Při kontrole zpětne klapky se musí vypustit cely bojler? Nebo stači odpustit aby klesl tlak.
Pavel N 17.06.2017 07:20
Pavel N
Asi bude nutno vypustit bojler.
Skipi 17.06.2017 08:14
Skipi
Zpetna klapka je součástí pojistovaku,odpověď jsi dostal hned napoprvé od Lubomira.Budes mit asi pří…
Kenav 17.06.2017 08:39
Kenav
Ja jsem taky psal že teplota je nastavena na 55 stupňu.
Pavel N 17.06.2017 09:08
Pavel N
Tak ono se to chova naprosto normálně. 200l boiler se začne zahřívat voda se roztahuje,nemá kam tak… poslední
Kenav 17.06.2017 11:25
Kenav
Pokud za bojlerem neotevřete žádný ventil(pákovou baterii)tak nemusíte vypouštět,podtlak vodu udrží,…
Kimbert 17.06.2017 08:27
Kimbert

Dobrý den,podle všeho se tlak za pojistný ventil nedostává,ale stoupá na základě nastavení teploty na termostatu,běžná záležitost,tím,že pojišťovák odkápne je vidět,že správně funguje.Chcete-li tomuto jevu zamezit,uberte mírně na termostatu na teplotě,nižší teplota,nižší tlak.To,že vám to dělá pětkráte z deseti nahříváních se odvíjí na množství spotřebované vody a ohřevu studené a průběžném odběru při ohřevu,odběr vody se každý den různí,prostě teplota nedosáhne maxima nastaveného na termostatu a tudíž je nižší tlak než je nastaven pojišťovací ventil a voda neodkapává.Teplotu doporučuji nastavit do šedesáti stupňů,snižíte tím i tvorbu vodního kamene,pokud nemáte nějakou úpravnu.:-)

Děkuji za odpověď. Teplotu vody mám nastavenou na 55°C. Pokud tam byl pojistný ventil co byl dodán s bojlerem odkapávaní začínalo na 6,4 Baru u toho z Myjavy při 7 Bar.

Samotné odkapávání pojistného ventilu mne netrápí. Vadí mně ten vysoký tlak na manometru u vodoměru. Tlak by se za pojistným ventilem u bojleru neměl zvedat díky zpětné klapce.

Třeba některá baterie nebo spotřebič přepouští teplou vodu do studené. Pak už se tam tlak může dostat jen od souseda. Existují pojistné ventily i na nižší tlak.

Ještě malý dotaz,je ten pojišťovák namontován správně,myslím směr šipky jak má přitékat voda do bojleru?Nevím co máte za pojišťovák,ale mohlo se stát,že se dostala nějaká nečistota pod sedlo zpětné klapky a propouští zpět k redukčáku,je redukčák namontován ve vodorovné poloze?Běžně se dají rozebrat,je tam zátka a pod ní závažíčko s gumičkou,nebo něco podobného co uzavírá zpětný tlak z bojleru.Rozdělat,vyčistit.:-)

Pojišťovák je namontován správně. Instalatér říkal že jsem ho měnil zbytečně. Kdyby neuzavírala zpětná klapka prý za pojišťovákem by byla teplá trubka. Pojišťovák i redukční ventil je namontován ve vodorovné poloze. Pojišťovací ventil je MYjava typ jsem napsal při prvním dotazu. Instalatér odzkoušel nějak termo baterii v koupelně prý v ní někdy dochází přepouštění teplé vody do studené. O ostatních bateriích nemluvil. V den kdy se měnil bojler se dodělala i kuchyň tam je nová páková baterie. Od té doby nastává to narůstání tlaku. Může být vadná od výroby ta páková baterie? Je to technicky možné?

Zkuste takový možná špatný pokus,uzavřete přívod studené vody do řádu a v kuchyni otevřete novou baterii tak,jako když pouštíte studenou,pokud je v baterii problém,poteče teplá,sice asi mírně,ale poteče,požene ji tlak z bojleru,tudíž bude propouštět.:-)

Ale on se ten tlak u bojleru (za klapkou a ventilem) zvedat prostě musí už z logiky věci a na základě fyzikálních zákonů (http://www.fyzika007.cz/struktura-a-vlastnosti-lat ek/teplotni-objemova-roztaznost-kapalin), a čím víc se přes den vypotřebovalo teplé vody, tím víc stoupá tlak, protože bojler ohřívá větší množství kapaliny, a tedy je větší dilatační odchylka.
A jinak si nech změřit běžný tlak ve vodovodním řadu, pokud by "přepouštěla" baterie, je to teoreticky možné, ale to bys musel být někde na konci větve, a vodaři by neosadili potrubí regulátorem tlaku (ale to je docela prasárna - u nás na vesnici díky téhle situaci, kdy na "konci potrubí" silně kolísá tlak, začaly praskat bojlery, až to lidi vyřešili nákupem vlastních regulací, protože pokaždé, když VASka jela "měřit", záhadně byl tlak v normálu…). A vzhledem k tomu, že pracovní přetlak bojleru je 0,6 MPa, asi bych byl opatrný s tím pojistným ventilem, co odkapává až při 0,7 - pojišťovna by se mohla cukat…

Jenže jak to popisuje tazatel,tak to chápu tak,že ten tlak mu stoupá v celém řádu a to by bojler ovlivňovat neměl,pokud někde něco nepropouští teplou vodu do studené.:-)

Přesně tak v celém řádu.Bydlím v rodinném domě. Původní bojler tento problém nedělal. Tu baterii jsem odzkoušel je v pořádku. Teď jsem tu měl známého od kamaráda. Je to nějaký ing. specialista na topné systémy.U vodoměru kde je redukční ventil který má rozsah 1 až 5,5 baru ho nastavil na maximum. tlak z řádu nevystoupal víc jak 4,8 baru. Zapneme bojler tlak na manometru u vodoměru nastoupá do 7 baru pojišťovák odpouští. Ještě něco kontroloval a nic. Opět doporučil montáž expanzivní nádobu která vyřeší problém s tlakem, ale ne to jak se dostává tlak k vodoměru.Tlak z bojleru by šel do expanzky. Sebral 500 kč že se ještě poradí s kolegou. V domě není nic než bojler. I on kroutil hlavou.

Celé to vypadá na vadu pojišťováku,mírně propouští a postupně zvedne tlak v celém okruhu,trubka být teplá nemusí,není tím směrem odběr,ba naopak,jedná se o přísun studené vody do nejnižšího bodu bojleru kde je voda nejchladnější.Ten pojišťovák nemusí propouštět stále,ale jen když tlak stoupne teplem na určitou mez,doporučuji zkusit vyměnit.Koukal jste do něj jak dosedá zpětná klapka?Nejste první případ s vadou nového pojišťovacího ventilu,třeba né vada,ale jen nečistota z potrubí při montáži,dokáže to i úlomek vodního kamene uvolněný z trubky,dostane se na sedlo a je problém.:-)

To už by byl druhý vadný nový pojišťovák. Ale ten co je tam teď je divný. Je na něm 6,3 Bar a odpouští až při 7 Bar. Zkusím ještě jednou vyměnit. Díky.

Nejak nechapu kdyz mas nastaven tlak na regulatoru na 3bar proc máš pojistovak 6bar to se nediv ze se ti ten tlak z boileru rozlejza do potrubi a ještě blbá zk.

Tlak na redukčnim ventilu nastavil instalater. Pojiišťovaci ventil na 6, 3 bar byl v krabici u bojleru . Když poprve začly problemy s tlakem instalater řikal zpětna klapka jestli to vyměnim sam. Po vyměně stav stejny. Prijel kontrola nic. Psal jsem že jsem tam měl i néjakeho ing. Taky nic. Nejsem kutil, myslel jsem že když zaplatim řemeslnika že to bude bez problemu.

Zpetna klapka je součástí pojistovaku,odpověď jsi dostal hned napoprvé od Lubomira.Budes mit asi příliš vysokou teplotu.Pokud by tlak stoupal i pri vypnutém boileru a po odberu pak by propouštěl regulak.

Tak ono se to chova naprosto normálně. 200l boiler se začne zahřívat voda se roztahuje,nemá kam tak stoupá tlak až zacne reagovat poj, pri 6bar zacne kapat.Ted kdyz otevreš vytok tlak klesne na tlak regulatoru a tak dokola az se to celý ohřeje. A ted jak se meni tlak kdyz je boiler částečně uz ohřáty.Prvni odkap je vzdy velky.Pojistovaky dodávané jako pribal jsou nastaveny okolo 6bar a budou to delat vždy.Odstranit to lze pojistovakem s mensim tlakem pak bude velky odkap nebo malou expansi.Pokud napr odber bude v urcitem intervalu muze byt odkap kbelik i vic denně. Pokud je teplot na 55 st.tak by se poměry mely po prvnim nahrati a odberech stabilisovat.

Pokud za bojlerem neotevřete žádný ventil(pákovou baterii)tak nemusíte vypouštět,podtlak vodu udrží,trochu vody samozřejmě vyteče.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru