Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pri ohrevu vody, rachot kotle.

Ahoj.

Chtel bych se zeptat co muze zpusobovat nasledujici.

Pri ohrevu topeni neni zadny problem.
Pri ohrevu teple vody na miti, kotel vydava zvuky jakoby se v nem sypalo kameni.
Jako kdyby se v nem neco varilo. Jako laik bych rekl ze je kotel zavzdusneny ale nevim. Pokud ano, lze bez servisaka kotel ovzdusnit?
Nebo co by to mohlo byt za problem.
Kotel immergas.
Diky za radu.

Odklop predné čelo kotla kde sú budíky a gombíky. Uvidíš obehové čerpadlo (bývajú grundfosy). Povoľ v strede čerpadla tú veľkú chrómovú skrutku na čerpadle, úplne ju vyber, spusti kotol a skrutkovačom zisti, či nemáš zaseknuté obehové čerpadlo. (Dá sa miernym tlakom pootočiť oska).

Kotol sa nesmie vypínať zo siete alebo buttonom ale len termostatom, jeho SW obsahuje časový program na spustenie (pretočenie) čerpadla raz za 24 hodín, aby "nezarástlo machom". Puzdrá ložisk sú síce keramické, ale majú tendenciu zaťať sa ako oslík. Bronzové ložiská na starých Grundfos to nerobili.

Podľa opisu rachotu to znie ako "pretopený" kotol z dôvodu netočenia sa čerpadla. Tieto kotle sú spojené s kúrením a úžitkovou vodou na jeden obeh čerpadla lebo majú malú expanzku s ohrevným hadom k okamžitému odberu teplej vody do dresu.

Nemáš náhodou v obehovej sústave ešte jedno čerpadlo (z pôvodného kúrenia)? Lebo píšeš, že kotol kúri do sústavy. Blbne "rachotom" iba pri teplej vode do dresu.

Normálne inkasujem 50€ za odstránenie závady. Dnes robím charitu. Na 99.9% si dovolím tvrdiť, že som sa trafil v opise závady.

No ono to neohrejva jen na miti. Ale i na koupani atd. Jde ciste o jeden kotel ktery jak byt vytapi tak ohrejva vody.
Dnes uz kotel rozebirat nebudu. Ale zitra kouknu. Takze znamena to nove cerpadlo pokud bude kousle? A kdyz povolim tu matku, nepotece odtud voda. Pusteni kotle pri sundane matce znamena pustit kotel na ohrev vody? Jak rikam dela to je pri ohrevu vody. Pri vytapeni nikoliv.

Tieto nástenné kotle sú navlas čo do technického vybavenia rovnaké. Ako keby ich jedna mater mala.

Píšem úžitkovú, teplú vodu, to znamená, aj teplú pre svine zavedenú smerom do chlieva.

Predné čelo je na sánkach, sú tam dve skrutky. Voda sa z čerpadla nepovalí ako z vodopádu, stačí ti po ruke handra a širší šroubovák.

Ostatne, čerpdlo je počuť sluchom, aj cítiť rukou, či vibruje.

Nastav rýchlosť obehového čerpadla na III. stupeň, páčka je z čierneho plastu zo spodku na čerpadle.

Jestli je to Immergas tak je to na 100% zalehly spinac, který spousti cerpadlo. Voda se zacne ohrivat, podle nastevene teploty ( tepla voda na myti rukou...), ale cerpadlo nesepne. Proto to rampluje a kotel se vypne, aby se to nerozkocilo.
To je presne to jak popisuješ, voda se zacne ohrivat, horak jede, teplota stoupa a pak se horak vypne a teplota rychle klesne.
Pokud se sejme ochranna mrizka zespoda kotle, je to v leve casti asi 1/3 ZLEVA uprostřed. Je to cerny spinac a vyjizdi tam takova kovova osička, hřídelka.. ( sorry za tak dementni popis ) a ta prave zalehne a nevysouva se, nebo zustane vysunuta. Staci ji trochu prostříknout WDckem a trošičku ji pomoct šroubováčkem..pinzetou...
Poprvé jsem z toho byl v soku a pak mi servisak ukazal jak na to a uz jsem to 2x delal sam. Kotel mam 9 let. Jina zavada zatím nebyla.
Pokud si vzpomenu a nijak to nehori, poslu fotku, ale az vecer...nejsem doma.

Takže po zjištění že ty zvuky vycházejí ze spalovací komory, jsem z té komory sundal přední kryt. Samozřejmě se našli nějaké ty saze.
Vysál jsem vše co šlo a ještě blbec to profouknul, takže saze všude. Zkusil jsem spustit kotel na ohřev vody. Je vidět že hoření plynu je takové jakoby prskavé a vydává přesně ty zvuky. Kryt jsem dal zpátky, pustil znovu ohřev vody, takže zvuky beze změny ale teplota už neklesá a ohřev je stabilní. Zkoušeno cca 5 minut.

Ještě podotknu že zvuky jsou jen při ohřevu vody. Při topení nikoliv.

Vidím to na servis.

Podle trubek ( teploty na omak ) se jedna o trubku teple vody ale do radiatoru...podle servisaka je to ale spinac cerpadla v bojleru na ohrev vody na myti rukou...:-|
Je to kotel IMMEGAS Zeus MAIOR.
Hmmm pokud to mas jinak tak se omlouvam, ja jen ze je to naprosto totozna zavada, kterou jsem resil a uspesne vyresil.

Presne tak, zvuky jakoby ramplovani, tluceni...jakoby se prevarilo mnozstvi vody...je pouze a jen pri ohrevu vody v boileru na myti rukou.
Odtocil jsem teplou z boileru, kotel zacal prihrivat a hned jak se voda zacala ohrivat, uz to tlouklo a ohrev vypnul. Pak uz tekla jen vlazna voda

Takže problém přetrvává.

Vypustil jsem kotel, nafoukal správně exspanzní nádobu na požadovaný tlak a dopustil kotel na 1bar.

V kotli ale při ohřevu stále bouchá.
Po zdlouhavém googlování, jsem narazil na jednu úvahu a to že může být vadný bypass.
Voda ve výměníku na radiatory se podle všeho vaří a proto ten hluk. Znamená to že bypass nepropouští vodu z výměníku na radiatory.

Může být tato úvaha správná?
Je nějaké domací řešení, nebo jak zjistit že je opravdu bypass vadný?

Díky za radu.

Tieto kotle majú a zobrazujú na displeji závadu, musíš si naštudovať v servismanuále povely s postupom otáčania a mačkania gombíkov na prednom paneli. Dokonca zobrazujú retroaktívne závady vycucnuté z pamäte.

Osobne neverím, že odišla riadiaca jednotka, plynové kotle nie sú stavané fušersky, ako práčky či podobné šmejdy spotrebiče určené k neustálej výmene.

Už si mohol dávno zavolať servisného technika, máš kontrolu s presnou diagnózou závady spravené za facku. Vieš, na čom si. Nepoliehaj sa na "zlatý český ručičky", lebo je kotol pre teba španielska dedina.