Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Schopnost kamen + podlaha

Dobrý den,
1. dotaz: vytopím bývalou garáž o rozměrech 5,3 x 3,6 x 2,5 m kamny THORMA MILANO II ? Nemyslím přitopit na 15 C, ale normálně vytopit na kráká trička.

2. Budu v tom posezení dávat na zem dlažbu. Existuje nějaká varianta, aby ta dlažba nebyla nijak brutálně ledová? Např. pokládka na tvrdý polystyren nebo nějaké thermo lepidlo.

Díky moc

Dobrý den
1.Ano vytopíte ten prostor a to i při horších tepelněizolačních podmínkách, je ale třeba brát v úvahu, že má-li ten prostor garáž zdi jež budou "promrzlé" chvíli to potrvá, neboť aby tam byla dobrá pocitová teplota je třeba prohřát i ty zdi. Prostor to ale není na tato kamna velký.
2.Varianty jistě existují (polystyreny se dávají tuším pod beton) s tím blíže ale neporadím. Dlažba je praktická omyvatelná otěruvzdorná apod., pokud by takové vlastnosti u podlahy nebyly třeba pak by nejjednodušší bylo udělat dřevěnou palubkovou podlahu na hranolky, pokud se tam např. vyzouváte, bylo by to jednoduché a dřevo není na dotyk "studené".

Co se paliva týká doporučuji (vedle dřeva) koupit si něco málo i uhelných briket,jsou vhodné k přímému přikládání (nekouří tak)a velmi dlouho vydrží hřát bez nutnosti přikládat ve stáložárné fázi tzn. po odhoření na žhavé kdy se přikládat již nebude se přívody vzduchu do kamen uzavřou a sp.primární vzduch se ponechá na miliškvíru. Kamna mají dobře řešeno odpopelňování tzn. pomocí vnějšího roštového táhla za uzavřených spodních dvířek a vzd. růžice na nich se několikrát proroštuje posečká pak teprve dvířka otevřou a vynese se popel = tím se dá zachovat při topení a obsluze kamen čistota bez zbytečného prachu v interiéru. Podobně lze využít i ostatní kamna odvozená od Kerpen 2u4p jako např. Thorma Merano, Verona, Meran apod. a dále i třeba Thorma Filex....

Dobrý den, díky moc za rady. Ještě jedna věc. Do jedné místnosti pro mě budou lepší sálavá nebo teplovzdušná kamna? Která jsou obecně lepší a příjemnější. Někde jsem četl, že když do místnosti 6 x 3 m dám do rohu sálavá kamna, tak v rohu z kamny bude 50 C a v protějším rohu bude zima. Jak to je v praxi? Díky

Dobrý den

I sálavými radiačními kamny v pohodě vytopíte stejně jako s kamny konvekčními teplovzdušnými, pro sálavá kamna je ale výhodnější užívají-li se k trvalému topení (každodenně nebo alespoň ob den) a mají-li delší pracovní cyklus tzn. stáložárná paliva, což není na škodu ani u kamen konvekčních. Pro nárazové topení a tím i rychlejší rozložení tepla a pro omezení vyšší teploty v blízkém okolí kamen mohou být volbou kamna konvekční.
Kamna Milano 2 jež jste zmínil mají 2 režimy činnosti, s uzavřeným poklopem plotny pracují spíše jako sálavá což je výhodné např. při roztápění, ohniště se tolik neochlazuje, anebo konvekční když odklopíte dekl plotny. Čili u kamen Milano 2 si hlavu s volbou lámat nemusíte máte 2 v jednom :-)
Pak lze ale pořídit tatáž kamna v provedení pouze konvekčním a to pod názvem Meran
https://www.mall.cz/krbova-kamna/thorma-meran-ii?g clid=CO7Xp7_wlNECFQ0R0wodpZ0CFg&dclid=CNq5vL_wlNEC FekT0wod_E0MZw
nebo
http://www.krbylevne.cz/thorma-merano?utm_source=G oogleNakupy&utm_medium=aktivita-zakaznika&utm_camp aign=GoogleNakupy&gclid=CMjpsNHwlNECFUQ6GwodvAsJCQ

Anebo můžete koupit kamna čistě jen sálavá jako např. Bozen
https://www.mall.cz/krbova-kamna/thorma-bozen-f145 1763211?gclid=CMfm0-rwlNECFUKfGwodg6sBbg&dclid=CM- a6urwlNECFa8B0wodwWUFVA
anebo Filex
https://www.123shop.cz/d/thorma-kamna-filex-h-sklo -5kw-cerne-smaltovane?gclid=CKzJlLbxlNECFQcq0wodCl cBHw

Pokud by jste chtěl prostor temperovat tak aby kamna uměla jet i delší dobu samostatně pak je třeba volit kamna s vyšší šachtou, naloží se hn. uhlím ořech 1 a zapálí shora po rozhoření a seřízení se v závislosti na nastaveném výkonu nemusíte starat cca od 9-cca 15-24 hodin (minimální nastavení) U těchto kamen je jedno že jsou radiační vytopí spolehlivě, ovšem na uvedený prostor mohou být tato kamna při plné náloži již příliš výkonná, leda že jsou horší tepelněizolační podmínky nebo topíte čistě nárazově. Rovněž se dá ale topit i klasicky přikládáním jako u výše zmíněných kamen. např.

http://krbova-kamna.heureka.cz/alfa-plam-vulkan-s- hneda/
http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-kerpen-2u4p- cerna/

Dobrý den,
moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě snad poslední posouzení. Kamna KRATKI Koza k7 by už asi byla moc, že ano? Líbí se nám víc ten styl litiny na čtyřech nožkách, ale nikdo je nevyrábí s malým výkonem.
Díky

Dobrý den
Teoreticky je těch 7 kw na uvedený prostor cca 47 m3?,opravdu celkem dost, ALE je zase otázkou jak tam budete topit. Pokud je to zděné navíc třeba nezateplené, bude se topit ponejvíc nárazově,(tzn.např. den dva a pryč) nebo případně ještě tepelné úniky jsou vyšší (okna dveře, větší tepelné ztráty )pak i tato kamna by mohla vyhovovat. Naopak na trvalejší každodenní vytápění je lepší výkon spíše nižší a delší a co se týká té délky samostatného výkonu např. přez noc, užití kamen i na stáložárná paliva anebo kamen na dřevo s "pomalým hořením" což nevím zda tyto kamna splňují....záleží jaký "provoz" tam bude, bude-li to spíše chata, klubovna, "nárazovka" s např. občasným přespáním tak by problém být nemusel. Na 100 % ale nejsem schopen Vám to říct, také nemám s těmito kamny žádné praktické zkušenosti.......

Pozor také na to, že i v případě nějakého "posezení" pokud tam bude najednou "víceroosob" tak také každá nějaké to teplo vydává např. deset a víc lidí.....ale zase záleží "jak dlouho" je rozdíl nárazově zatopit posedět dvě tři hodinky, půl dne,nebo tam topit celý den nebo dva v kuse.....