Odpor cívek
Zdravím kolik mají mít zapalovací cívka a světelné cívky odpor jedna se o Jawu 23 mustang. Předem děkuji za odpověď
Zdravím kolik mají mít zapalovací cívka a světelné cívky odpor jedna se o Jawu 23 mustang. Předem děkuji za odpověď
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
dave,pochlub se,co máš za problém.
mam podezření o mezizávitový zkrat na zapalovací cívce
Ano,může být,a jiná na odzkoušení není ? Nevím,jak pro koho,ale proměřovat vinutí cívek,je trochu nespolehlivý indikátor,na studeno,O.K.,po zahřátí problémy.etc.
bohužel nemám proto se ptám jestli by tady někdo nevěděl
Nestartuje ?
A jakýpak si myslíš, že bude rozdíl v (DC) odporu měděného drátu dlouhého řekněme 3m (asi tolik se může vejít na světelnou cívku) a téhož drátu , zkráceného mezizávitovým zkrtem cca o 5 cm (obvod jednoho závitu) ? A u indučky to bude ještě méně patrné.
Závitový zkrat neznehodnocuje cívku tím, že je méně činných závitů (o ty, co mají zkrat), ale tím, že závity v elektrickém zkratu dělají současně i zkrat magnetického pole a tím znemožňují a oslabují indukci těch závitů, které jsou vpořádku. Rozdíl v odporu je minimální.
A jak se vlastně závitový zkrat měří? Třeba takhle: Vezmu jednu cívku, která je jistě vpořádku, dám ji do střídavého magnetického pole (a tím vytvořím jakýsi transformátor). A teď změřím, jaké napětí (a třeba i proud s konstantní zátěží) se naindukuje. Totéž provedu se stejnou cívkou, kterou chci nějak vyzkoušet a porovnám naměřené hodnoty
Ani to není potřeba, mezizávitový zkrat se projeví proudem (a jeho fází) do "transformátoru" a po nějakém čase také zahřátím oné cívky.
Zjistit závitový zkrat u napájecí cívky zapalování měřením, je skoro nemožné. Umístění do střídavého pole jak píše Mirektatra, by fungovalo, ale co když není dobrá cívka pro porovnání a dokonce není k ruce střídavé pole.
Popíšu trochu drsný, ale téměř spolehlivý způsob.
Cívku necháme namontovanou v motoru. Odpojíme kondenzátor, odpojíme indukční cívku a ke kladívku necháme připojenou jen napájecí cívku. Zkontrolujeme jestli kladívko má odtrh a spíná. Pro lepší manipulaci ke kladívku připojíme asi metr izolovaného vodiče a druhý konec zbavíme kousek izolace. Tento holý konec chytneme do ruky a druhou rukou se chytneme holé části řidítek. (citlivé osoby drží drát jednou rukou a stejnou rukou se dotýkají řidítek, ale tak aby se nedotýkal drát). Mírně prošlápneme startovací klikou a protočíme motor. Dostaneme kopanec, není smrtelný, ani nezpůsobí úraz, jen ucuknem.
Pokud je v cívce závitový zkrat, cívka nekope. Takto se dá zjistit i to, když v cívce není přímý zkrat, ale při indukovaném vyším napětí v cívce dochází k přeskokům.
Je to spolehlivější metoda, než všechna měření. I když pro někoho trochu drsná. No my elektrikáři nejraději měříme napětí nasliněným prstem.
Elektrikáři na vyšším stupni vývoje, místo ruky připojí třeba osciloskop, s nastavením citlivosti asi na 200V, nebo měřák s pamětí naměřené špičky. Ale to už je jen pro převyškolené perfekcionalisty, kteří neumí použít rychlou metodu prstem.
Záleží čím budeš měřit. Pokud Ohmmetrem, tak máš pravdu, nic nezměříš, ale pokud to připojíš na tester indukčnosti, tak to určitě odhalíš.
"" Ale to už je jen pro převyškolené perfekcionalisty, kteří neumí použít rychlou metodu prstem.""
Tohle taky, ale máš pravdu.
Popravdě já se mám docela rád, takže cívku raději vezmu na RLC metr, který mi stojí v dílně než abych se od ní nechal mlátit
Cívka jak ta dívka. Nejdřív napětí potom proud.
a odpor klade pouze zdánlivý...