Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyústění roury digestoře ze stěny

Zdravím ve spolek

Mám pár otázek k zapracování roury digestoře do fasády.

Kolik cm by měla roura ze zdi čouhat, aby eventuélní kondenzát nekapal na fasádu? Jak to prosím vás máte na domech?

Zpětnou klapku bych chtěl dát do míst na úrovni venkovní omítky. Je toto místo nevhodné? Skladba stěny je omítka, stěrka, 16cm eps, sendvič dřevostavby(deska, vata, parotěs,deska). Klapky chci dát 2(kvůli hluku z ulice). Jednu do roviny s venkovní omítkou, druhou do stěny více ze strany vnitřku.

děkuji

Na fasádu se použije krycí mřížka (možno s dešťovou žaluzií), která bude přímo na fasádě. Ta by měla být doplněna o mřížku proti hlodavcům, ideálně kovovou. Žádný přesah kvůli kondenzátu není potřeba, protože ve správně provedeném odtahu se kondenzát netvoří.

Zpětná klapka brání pronikání studeného vzduchu z venku do bytu a zároveň úniku teplého vzduchu z bytu do odtahové trubky - tím pádem zabrání i tvorbě kondenzátu. Měla by být na hrdle digestoře.

Pokud by i přesto byl hluk zvenčí příliš vysoký, je možné fasádní krycí mřížku doplnit druhou zpětnou klapkou.

Odtah by měl jít nejkratší možnou cestou. U digestoře se zadním vývodem rovná trubka ven, u digestoře s horním vývodem jen jedno koleno a ven. Rozhodně použít pevnou hladkou trubku. Nikdy nepoužívat flexo nebo sonoflex potrubí.

Děkuji
Jak by tedy měl vypadat správně provedený odtah?
Měl jsem za to, že kondenzace může vznikat i při provozu digestoře(v zimním období). Studený vzduch z venčí sice neproniká do trubky, ale teplý se ochlazuje o chladnější konec, který se i přes zpětnou klapku, umístěnou těsně před vyústění, v zimě ochladí. A tam ta kondenzace přece vzniknout může,ne? Nemám s tím zkušenosti, proto se ptám. Jen logicky vyvozuji(možná mýlně).

Na digestoři zpětná klapka je, ale přenosu ruchů z ulice nebrání. Díra není skrz stěnu dozadu, ale nalevo od digestoře. Přibližně 1m potrubí zvuk přenáší do kuchyně. Budu ji ještě obalovat vatou+ za sadrokarton. A plus ty zpětné klapky.

Jinač může být použito spiro na ten odtah?(cca 1m). Není uvnitř super hladký(je tam ten lem), ale nic se tam za ty 2 roky provozu na stěnách neusadilo.

děkuji

Správný odtah? Nejkratší, nejrovnější cesta. Každá nerovnost/koleno zvyšuje hlučnost, snižuje účinnost. Spiro nevadí, ideál je plastová trubka. Pokud možno trubku obalit izolací, nejlepší je kaučuková samolepící, která přilne po celé ploše.
Na konec trubky u fasády použít těsnou klapku. Na hrdlo digestoře stačí dát obyčejnou. Pokud tam budou takto obě dvě, nemohou být problémy.

Studený vzduch nepůjde do trubky, nebude se tvořit kondenzát, není potřeba přemýšlet nad tím, kam by měl odtékat.

To mi je jasné. S tou zpětnou klapkou ten studený vzduch do trubky nepůjde a nebude se uvnitř tvořit kondenzát. Ptál jsem se ale na tu variantu, že se to místo před zpětnou klapkou při mrazu, tak jako tak ochladí na teplotu o něco vyšší než je venkovní. Např.venku bude -2°C(žádná krutozima), oblast před zpětnou klapkou se ochladí na +4°C. A po spuštění digestoře na toto místo příjde vzduch +25°C. Podle mne vznikne kondenzát, který bude chtít někam odtéct. Při nadkritické kumulaci přeteče zpětnou klapku a vyteče z roury.

Pokud by bylo zakončení opatřeno odvodem pro kondenzát a napojeno třeba na kanalizaci, tak kondenzát nevyteče na fasádu, ale do toho odvodu. Já to tam už ovšem dát nemohu ten odvod, takže to bude téct po fasádě.

Zpětné klapky nezabrání tvorbě kondenzátu. V zimních měsících je to na 100%, že se bude tvořit. Při vaření vznikají páry velice nasycené vodou a při troše ochlazení okamžitě zkondenzují. Spíše tuto metrovou trubku udělat se sklonem, aby kondenzát odkapával ven. Přesah bych volil cca 20cm.

děkuji za odpověď

obecně bych se také klonil ke sklonu směrem ven. Bylo by protivné pořád vylívat kondenzát... (udělat svod kondenzátu do odtoku dřezu by bylo nyní dost pracné)
20cm se mi zdá jako rozumná varianta. Nyní to je cca 30cm a docela to čouhá...

ještě jednou děkuji

Přesah rozhodně ne, mřížka se dává zároveň s fasádou.

Pokud si tam mermomocí chceš vyrábět kondenzát a nechávat si ho vytékat na fasádu, je to tvůj problém. Normální člověk by to tak nechtěl. Ten mastný černý čůrek po fasádě se ti bude líbit?

Při vaření vznikají páry velice nasycené vodou...

Tak to je věta do penálu. Pára z vaření je velice nasycená vodou? A čím jiným by měla být nasycená? Co je to pára?
Když už by mi na ní něco mělo vadit, tak to, že výpary z vaření jsou mastné...

Kdysi tu byl a možná je obrázek, jak má vypadat odvod z digestoře.
Neumím to najít.
Jestli bude vývod se zdí, musí to někam téct(po zdi?:-?), nebo v zimě namrzat na tu mřížku.
Rosný bod si moc poroučet nedá.

Nerozporuji, nicméně si myslím, že když zapne odtah digestoře, tak by musel bydlet minimálně na Sibiři, aby to přimrzalo. Podle mě to vzduch (byť plný par z vaření)stihne tu trubku (nebo i vyústění na zdi) prohřát tak, že kondenzace nestihne proběhnout. Osobně mám vyústění zároveň s omítkou, a čůrky po zdi se nekonají (cca 16 let).

Pokud má být mřížka na fasádě, musí být zajištěn odtok kondenzátu. Pokud je přesah a trubka má mírný sklon směrem k zemi, tak kondenzát bude odkapávat na terén. Pokud se člověk podívá po okolí, tak sám uvidí, že potrubí má přesah přes fasádu.