Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vnitřni zatepleni dřevostavby z 50 let

Dobry den potřebuji poradit ze zateplením vnitřním cca 4-5 cm zda je vhodné použít zateplovací omítku baumit thermo nebo raději jiné řešení třeba vata a parozábrana a pak sádrokarton nebo mezi stěnu a sadrokarton vystřikat montažni pěnu.Mam hlavně strach aby se netvořila plíseň je to dřevostavba finský domek zvenku dovnitř jsou palubky 3cm pak lepenka hranol 6cm v něm skelná vata cca 5 cm lepenka dřevo 2cm ,rakosi a omítka celá stěna cca 14 cm.Chci to zateplit zevnitř ne moc zduvodu prostoru tak max 5-7 cm přečetl jsem toho dost a pořad nevím jak si poradit u baumitu mají termo omítku což by asi nejvíc vyhovovalo ale píšou že účinek 5cm je jak polystyren cca2 cm ale pořád lepší než nic. Pak jsem se dočetl o drcenem polystyrenu že se nasype mezi stěnu a sadrokarton a stěna dýchá neni třeba udajně parozabrana tak si nevím rady nebo použit srtěrku zateplovaci nebo natěr.V zimně když je venku - 20 tak od spoda je mokra zeď jakmile teplota stoupne na -15 tak stěna vyschne.Jelikož chci zateplit letos jen obývací pokoj což je cca 10m2 takže svépomocí. Děkuji velice moc za odpověďi. Trza

Rozhodně bych nedoporučoval zvenku zateplovat polystyrenem a omítkou . To je difuzně uzavřená stěna a tam si myslím , že je velice problematické udělat perfektní vnitřní parotěs (přelepovat páskou spáry atd) . tam stačí když za pár let někdo bude chtít pověsit obraz a vrtačkou něco provrtá a je problém.
V tomhle ohledu je lepší difuzně otevřená stěna , kdy z venku je paropropustná folie a odvětravaná fasáda.
Pokud nechcete vytrhávat venkovní palubky , tak je nutné zevnitř vše vytrhat. Vyházet starou vatu . Pravděpodobně bude pod palubkami térpapír . Pokud je v rozumném stavu ,tak ho tam nechte. Nejlepší by bylo samozřejmě oddělat palubky a ten stárý térpapír a natáhnou tam kontakní paropropustnou folii.
Mezi ty trámky bych dal vatu (třeba orsil ) K trámkum přibít střešní latě (4cm) a stěna bude pak mít 10cm vaty (2 vrsty po 5cm vaty) . Potom bych dal zevnitř silnější latě (5cm) ale vodorovně . Mezi ně dáte další vrstvu 5cm vaty . Ta vám zároven bude překrývat vertikální trámy a lépe zaizolujete stěnu . Na to bych přidělal sponkovačkou parotěsnou folii . Zde pak bude instalační mezera (schováte elektro zasuvky) . Tu vytvoříte bud z dalších trámku a nebo kovovým systémem a na to sadroš.

Mužete tam mít zvenku palubky nebo polystyren . Ale duležité je , aby tam jste měl odvětrávanou fasádu , pak NIKDY nebudete mít problém s kondenzací v konstrukci i když dojde během let k porušení parotěsu. Tak to dělají ti hloupí seveřani nebo američani . Pokud chcete mít zvenku omítku , tak tam dáte vertikální rošt na něj nosič (třeba ty staré palubky) a na to slabou vrstvičku polyše a omítkovinu . Duležité je aby zezdola i shora to větralo.