Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Napojení prodlužovačky na starou zásuvku se dvěma vodiči

Dobrý den všem!

Bydlím v paneláku, kde jsou zásuvky zapojeny starým způsobem - nulák a zem jsou společné.

Zásuvka je v místě, kde je nábytek, chtěl bych tedy zrušit krabici a za nábytkem vyvést prodlužku - tzn. uříznu z prodlužky zástrčku a pomocí čokoládky napojím na dráty staré zásuvky.

Co mám ovšem udělat s ochranným vodičem prodlužovačky?

Mám ho spojit s nulákem a napojit na společný vodič staré zásuvky?

Nebo ho mám zaizolovat a nechat volně?

Nebo něco jiného?

Předem moc díky za radu!

Samostatna cokoladka sa da pouzit tak ze ten drat predlzis kusom dratu. Je to ale nahovno tak aj tak
P.S. mal byt stejny drat. Vseobecne ide o to zabezpecit aby pri mechanickom nasili sa najprv prerusil nulak (a faza, logicky), a az potom ochranny, v normalnych zastrckach je to zvycajne zabezpecene napr. tak ze ochranny je dlhsi apod. Ked strcis obe do jednej, tak to zabezpecit nevies. Ale rob si tam co chces, stejne je to ilegal lebo asi nemas vyhlasku :) Nezavisle na tom jak to urobis.

Zásuvku nech tak jak je za nábytkem a nic k ní nepřipojuj. Případně pokud by to mělo nějaký smysl a šlo to provést vyřízni kus zadní stěny nábytku v místě té zásuvky - pokud je to v obytné stěně nebo někde tam, hodí se ti to třeba k připojení televizoru.
Pro zajímavost sem dej fotku s nákresem, jak ta zásuvka za tím nábytkem je.

Najideálnejšie by bolo tú zásuvku ako celok preložiť a to napojením dvoch vodičov,čierny a modrý pomocou vago svoriek, uložiť do ochrannej lišty a priviesť k tej novej zásuvke a zapojiť ako to bolo.Ak chcete to robiť po svojom,tak pre bezpečnosť v tej starej krabici pomocou tej čokoládky zapojíte spolu fázy a na ten nulák pripojíte nulák spolu s ochranou.Pre istotu to dajte si spraviť elektrikárovi.

Díky za odpověď na moji otázku. Nábytku vadí už samotná krabice, takže můžu zásuvku buď zrušit nebo vyřešit takto. Pokud bych ji chtěl vyvést bokem, tak bych v konečném důsledku vlastně dělal totéž, jako když připojím rovnou prodlužku ne? Prodlužovačkou myslím originál z obchodu, která končí roztrojkou. A pokud spojím nulák se zemí, jak říkáte, tak podle mě udělám totéž, jako když tu novou prodlužku strčím do staré zásuvky, ne? Takže by to podle mě nemusel být až takový problém snad...
Jenom bych se chtěl ještě zeptat - je rozdíl, jestli to spojím čokoládkou nebo vago svorkama?
Bude to za komodou, takže naprosto nepřístupné, ještě plánuju to určitě celé omotat izolačkou, pro jistotu.
Děkuji :-)

Není to totéž i průřezem vodiče - prodlužka bývá slabší(často jen 1mm3), ale především mechanicky - jak proti vytržení vodiče, tak kvalita spojení drátu a měděného lanka, ale především ochrana "prodlužky" před mechanickým poškozením. Před pár lety vyhořel od prodlužky obchoďák, protože prodlužka byla na koberci přiskřípnutá nábytkem a po cca 2 letech používání se kabel "protlačil" a než zkrat vyhodil pojistky, stačil zapálit koberec a ... A proudový chránič tam nemáte, který by trochu ochránil před požárem :-/

Návrh řešení:
1) krabici po zásuvce použít jako rozvodnou s víčkem a přeložit zásuvku do místa mimo nábytek v původním složení - stejný vodič i počet drátů. (šlic se stejně překryje nábytkem, ani ho nemusíte moc zapavovat).
2) prodlužovák bude možné kontrolovaně používat v souladu se specifikací výrobce = požární i elektrická bezpečnost, minimální pracnost, standardní provedení i použití
3) v případě problémů snadná oprava, pojišťovák nebude plesat nad výhradami z pojištění :-)

"...na který to připojíš v pohodě, dokážeš zajistit dostatečnou délku ochranného vodiče pro případ vytržení" To je dost prasárna, ikdyž připouštím, že ačkoliv proti předpisům, přec funkční - pouze funkční ]:( To ale musí použít dvoupramennou šňůru stejného průřezu (asi nesežene) a na konci dát DVOJpólovou zásuvku, protože m.j. "bod rozdělení PEN na PE+N" má být uzemněn... no, celý blbě ]:(

Keď už to chce takto riešiť pevne pripojeným káblom, tak by som to aspoň urobil výrobkom na to určeným - dá sa kúpiť zásuvka pre pripojenie sporáku so svorkovnicou na pevné pripojenie kábla, ktorá zaistí že to zo steny len tak nevytrhne. Je to niečo takéto, tu je dačo u conrada, ale videl som to predávať naposledy napr. aj v unihobby značky kopp, v každej lepšej predajni elektromateriálu by to hádam mali mať. Pre lepšiu predstavu, aj na kutilskej už bol obrázok toho o čo sa jedná v tomto vlákne.

A nebylo by lepší tu prodlužovačku přivést z jiné místnosti, nebo ještě lépe, z jiného bytu? Cigáni to tak dělají. Bezpečnost především. ;-)
PS. Taky bydlím v paneláku, taky mám zásuvku za nábytkem a tak by mě vážně zajímalo, kam chceš tu elektřinu dostat, případně proč nejde komoda posunout pár cm od stěny.

Můžete mi objasnit (jen mě to zajímá po přečtení diskuze) proč je špatné zapojit prodlužovák v jedné místnosti a vést ho např. otvorem ve zdi do druhé místnosti (kde není zásuvka) a tam do zásuvky z prodlužováku zapojovat el. spotřebiče (TV, PC, atd.)? V čem je to z hlediska bezpečnosti horší než zásuvka napevno? Díky

Elektrikařina zná tři pojmy.
Prodlužovací kabel. Ohebný kabel, zakončený na jedné straně vidlicí a na druhé straně zásuvkou (i vícenásobnou).
Pohyblivý přívod. Ohebný kabel, zakončený vidlicí a druhým koncem pevně zapojený ve spotřebiči. Napříklat žehlička, svář. invertor a pod.
A potom ještě poddajný přívod.
Zde je ohebný kabel pevně zapojený ve spotřebiči a druhým koncem pevně připojený do vhodné přípojné krabice. Jedná se o spotřebiče, zpravidla těžší a umístěné na stálé místo, ale aby byl možný případný menší pohyb, třeba za účelem úklidu za spotřebičem. Typickým příkladem může být elektrický sporák.
Pokud tedy by tazatel například vyvedl ohebný kabel z vhodné krabice za nábytkem a kabel by končil pevně připojený například v rozměrném televizoru, tak by to bylo v pořádku. Bylo by možné, zapojení považovat za poddajný přívod.
Jelikož ale chce kabel zakončit zásuvkami, dostáváme se k tomu, co zde již bylo napsáno. Nejlepší je zásuvku zasekat novou kousek dál a místo původní dát jen krabičku. Nebo do zásuvky dát prodlužovák s plochou úhlovou vidlicí a nábytek kousek od zdi. - Pavouci chtějí taky kousek prostoru. :))