Připojení elektrické varné desky a trouby
Ahoj! Budu v kuchyni připojovat elektrickou varnou desku a troubu (dva samostatné spotřebiče). Chtěl jsem si udělat lepší obrázek o jejich zapojení, ještě než budu volat elektrikáře. Na troubě je psáno 230 voltů, kabel má tři vodiče (hnědý, žlutozelený, modrý). Na varné desce je psáno víc možností, od 230 V a tří vodičů až po 400 V a čtyři nebo pět vodičů; kabel na ní není žádný. Na zdi mám klasickou zásuvku a vedle ní krabičku, která vypadá takhle:
Jestli tomu dobře rozumím, trouba přijde do klasické zásuvky a desku elektrikář zapojí kabelem přímo do té speciální krabičky? Která z variant zapojení desky je lepší?
zleva doprava, nulák-zem-fáze-fáze-fáze.
Pokud se nemusí nic sekat - u tebe nemusí, je lepší 3f zapojení - menší proudové zatížení.
Desku rozhodně zapoj na 3 fáze, tedy 400V (po staru 380V). Deska má opravdu velký odběr a jednofázová zásuvka by to nemusela zvládnout, minimálně by ti vypadával jistič, při dlouhodobým zatížení by mohlo dojít k zahřívání spojů -> riziko požáru.
Trouba je na 230V, tedy klasika jednofázová zásuvka. Nevím, jak starou máte doma elektroinstalaci, ale v nových instalacích je na troubu samostatně jištěná zásuvka. Nevím, jestli to vůbec může být jinak, předpisy v hlavě nenosím.
Je to normální spotřebič, proč by měl mít vlastní zásuvku? No, je to polemika. Na mikrovlnku nebo rychlovarnou konvici taky nemusí být speciální vedení. Ale spíš bych upozornil na to, ať nejsou v kuchyni na jednom obvodu všechny tyhle spotřebiče, nebo i další. Stačí pak mít něco v troubě, zapnout cokoli dalšího a jistič "letí dolu".
Odpověděl sis sám. Dnešní sporáky jdou klidně až na hranu, sám mám jednofázový s příkonem max. 3,5kW, což vychází akorát na 16A jistič. 25A jistič na bytové zásuvce snad nikdo nemá.
Máš vyhlášku 50?
kupodivu ano (jen §5), ale rozvody v bytech nedělám, takže si ani předpisy k tomu nesnažím dlouhodobě pamatovat , mě šlo o to, jestli je v normách uvedeno, že pro el. troubu musí být samostatné vedení, osobně o tom pochybuju, že se to v praxi dělá/nedělá už je jiná věc
s §5 můžeš dělat jen pod dohledem elektrikáře s §6 a vyšším. §5 dostáváš automaticky po maturitě s el. předmětem, to znamená u většiny skoro žádná znalost. Přezdívku jsem si půjčil.
Novostavba, zásuvka má samostatný jistič. Díky!
Sám taky bydlím v novostavbě, tak proto jsem se ptal, protože to tak taky mám - trouba, myčka, kotel - všechny tyto spotřebiče mají svoji samostatně jištěnou zásuvku.
Prosím, mám vestavjenou troubu a skl.keram.desku která se da zapojit přímo do trouby,je tam speciální asuvka na troubě, mám toho využít nebo musí byt každý zapojení spotřebiče zvlášť ? A jestli to může být dohromady zapojený tak mám každou zásuvku zapojenou na jistič, děkuji
pro pepka 131, pokud to máš koupené jako set tak tam máš pouze jeden přívod proudu. Osobně jak zoul ukazuje přípojnou krabici bych to vyhodil a místo toho dal vypínač. Není vidět zda-li je pod tím ve zdi zazděn husí krk na propoj k troubě, jinak by se to muselo tahnou po zdi a dát do lajsny a estetika fuj ach ti projektanti
Zdravím, chtěl jsem se také zeptat. Bylo by možné takovéto zapojení trouby a sklokeramické desky do jednoho jističe, když počítám s tím, že mi nikdy nepojede všechno naplno?
modrý - pro desku i troubu
žlutozelený - pro desku i troubu
hnědý - 1. fáze pro desku a troubu
černý - 2. fáze jen pro desku
šedý - 3. fáze jen pro desku.
Jistič bych použil 400V/20A. Díky za odpověď.
Jaký průřez vodiče? Protože ten jistič to třeba udrží, aby se ti netavily dráty ve zdi.
Jednotlivé dráty by měly být 2,5mm2 v mědi.
Ano, takhle to jde zapojit, jen jištění bych volil 16A. Troubu doporučuji připojit na tu fázi, ze které je malá zadné plotna - ta se používá zřídka.
Díky za radu. A dá se někde vyhledat, která fáze je na kterou plotnu? Jde o desku Indesit VRA640CPT a nikde se mi to nepovedlo najít. Našel jsem informaci o běžném zapojení fází elektrických sporáků (L1-nějvětší a nejměnší plotna, L2-zbytek, L3-trouba), ale to bohužel neni můj případ.
Nejjednodušší je zjistit to empiricky , tedy vypínáním jednotlivých fází, až se přijde na tu nejmíň zatíženou - používanou.
A ještě jedna otázečka .Všude koukám, že kabel od desky/trouby by měl být cca 1,5 m k přípojce. Byl by velký probém, kdyby tam byl o metr delší? Díky
Ne, to problém není. Je dobré to udělat tak, aby v případě opravy bylo možno připojený spotřebič demontovat a pčezkoušet. Kabel upravte po instalaci tak, aby se neprotlačil o nějakou hranu, nepropálil...