Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Anodová ochranná tyč

Zdravím.
Mam viadrus bojler a nějak moc mi mizí ta anodová ochranná tyč.
Měním ji co 2 roky.
Jeden čipek vykladal, že se da udělat nějaký přistroj,který životnost teto tyče prodlouží.
Pry nějaka civka nasunuta na přivod vody.
Muže mi to tu někdo objasnít?
Dik.

O nerezové anodové tyči slyším poprvé. Pravděpodobně plnit funkci nebude, ten hořčík tam má svoje elektrochemické opodstatnění. Faktem je, že bude věčná, ale zbytečná.
Ale jak jsem psal výše, vyměnil jsem ji jen poprvé a od té doby, asi přes dvacet let tam není.
Ale tak je starý bojler Tatramat, kdy se to dělalo ještě poctivěji.

No tady v článku ji v prvním bodě právě doporučují: https://voda.tzb-info.cz/128236-voda-v-bojleru-zapacha-8-tipu-jak-se-zapachu-zbavit

A jinak bujler mám dražice, a má už kolem 15 let, takže už tam stejně ani žádná tyč nebude. Voda z něj je ale nepříjemně cítit. Ted se teprv dočítám že by se měl čistit a měnit nějaká tyč o které jsem doteď nevěděl. A vodu máme ze studny a docela dost minerální tak jsem vždycky myslel že je cítit kvůli tomu.

O anodových elektrodách existuje spousta článků a studií. Některé často pocházející přeložením zahraničních článků jsou někdy až (dle mého názoru) až podivné.
Ale co o tom tak vím, že se jedná o tzv. obětovanou elektrodu. Pomocí ní se usměrní tok elektronů, vznikajícího proudu vlivem rozdílných potenciálů materiálů. Tyto proudy způsobuji tzv. elektrochemickou korozi.
Tato elektroda je z materiálu, který svým elektrickým potenciálem způsoní tok elektronů tak, že nedochází k elektrickému naleptávání chráněného povrchu, ale k postupnému rozpouštění obětované elektrody.
To že se an. tyč rozpouští, je známka správné funkce.
Nejjednodušší a vyzkoušené, je použití elektrody z hořčíku, který má vhodné el. vlastnosti.
O nerezových tyčích nemám dostatečné znalosti, ale myslím si, že to že je "věčná" nesvědčí o správné funkci, i když z důvodu neznalosti to nemohu zcela vyloučit.
Na druhou stranu existují i jiné možnosti, kde bych nerezovou tyč chápal jako opodstatněnou.
Samotné rozpouštění an. tyče není až tak podstatné, důležitý je hlavně tok elektronů.
Z toho důvodu existují systémy s nuceným směrem proudu. A to tak, že anoda je umístěna izolovaně a na ní je přiveden malý proud z vnějšího pomocného zdroje. To způsobí tok elektronů v elektrolytu (vodě) tak že k naleptávání povrchu nedochází.
Ale jak jsem psal výše, hořčíková tyč v bojleru nevydrží dlouho a zcela levná není, nehledě k práci s výměnou.
To že jsem ji neměnil, ušetřil jsem za ni peníze na nový bojler. Ale je to bojler, který je starší výroby a drží přes dvacet let.
Ty dnešní asi tolik nevydrží i s anodovou tyčí.