Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bosch SMS58M98EU chyba E9

Zdravím,
tak jsem se stal také majitelem pár chybových hlášení u BoschSMS5858M98... první vyběhlo E25 - opraveno, pak následovalo E15 - taktéž OK, ale potom na mě vyběhla chyba E9. Podle návodů tady na foru jsem s radostí demontoval ovládací displej ve dveřích...a nic. Ve dveřích je jen ovládací display s tlačítky a nic jiného. Rozebral jsem celé dveře a nikde nic :-( .
Kde najdu PCB u tohoto typu?

díky moc

Jak tak koukám, pseudo poradna.Za téměř 4 dny se nikdo kompetetní s radou nenajde...
V myčce je jen zdrojová deska v pravo dole. Na ní jsou 2 relé. V některých vláknech tady jsem se dozvěděl, že by ve dveřích myčky měla být deska se spínacím relé. Rozebral jsem celé dveře a nikde nic, jen board s displejem...
V myčce je jen zdrojová deska v pravo dole.
Díky za ne-rady.

Nezlobte se ale zavolejte si originální servis BOSCH. Co se týče chybové hlášky E9 tak nevím ale google může něco napovědět. A pokud ani ten ne,tak to prostě nikdo nebude na poradně vědět ( pokud se tu nenajde někdo kdo za a) pracuje přímo pro Bosch b) nepracuje pro Bosch ale zná ty spotřebiče a jejich chybové kódy, případně má zdroj jak to zjistit.

Já ačkoliv dělám servis domácích spotřebičů, tak Bosch nedělám vůbec. Za a) nemám tech. dokumentaci b) myčky téměř neznám po konstrukční stránce a jejich nejčastější chyby
A ono se u dnešních spotřebičů nedá dělat diagnostika bez tech. dokumentace. Případně mají spotřebiče software na elektronice nahrávací přes PC.

Uvědomte si, že ne každý v tomto oboru může poradit !

Na desku jsem koukal. Vyndává se fakt špatně. Relé tam jsou 2 - HF7FD/012-1ZPTF(576). Problém je, že se u nás nedají sehnat.Jsou to 6pin relé a v GME mi řekli, že takové nemají, ale ekvivalent je RAS 1215. Jenže ty jsou 5pin.
Přikládám datasheed relátek.
Relé je to 1Form C (double pins type).
Ještě jedna věc.... když jsem to zkoušel tak při zapnutí myčky jedno z relé cvaká/přepíná..

Nelamal bych si s tim hlavu a dal tam ty s peti vývody. Ja koupil tyhle v RS components(Skladové číslo RS 476-583). To cvakani při zapnutí dělá jiné relé - mam tam panasonic a je dvoupolohové. Díky tomu se může myčka sama vypnout na konci cyklu a zapíná se tlačítkem. Jinak se ještě při zapnutí testují čerpadla. To je další cvakání- Pokud jedno z čerpadel odpojíte, myčka ihned nahlásí chybu. Hodne zdaru a dejte vedet, jak to dopadlo.

Dobře. Zkuste ohmetrem změřit na kontaktech topení jeho odpor. Očekávám jednotky ohmů. Těleso je součástí oběhového čerpadla, a je připojeno na jeho boku konektorem kde jsou tři silné vodiče. jeden zelenožlutý (zem) a dva pracovní (u mě červené). Konektor sundejte a měřte tam, kam vedou ty silné pracovní dráty, přímo na tělese. Vedle tohoto konektoru je ještě jeden menší, ten je pro termostat.

Zdravím,

už to frčí a hřeje. Včera jsem to vyměnil. Čerpadlo s topením á 2289,- i s poštovným. Rozebral jsem staré čerpadlo a zjistil jsem následující: Pokud na nás myčka vyhodí chybu E15 (zatečení vody do spodního prostoru myčky) neaplikovat řešení náklonu myčky o 45* dopředu. Čerpadlo je umístěno napravo v přední části a když se myčka nakloní aby se chyba E15 eliminovala, všechna voda nateče právě do toho čerpadla. Nevím proč, ale na spodní části čerpadla je malý výřez a tím to nateče na topný kroužek.U mého čerpadla to bylo celé "zrezivělé" a byly přerušené kontakty.

Zdravím,

díky za komentář. 3 dny jsem ztrávil na Googlu, ohledně dané chyby. Ano, E9 je chybové hlášení, kdy myčka nehřeje. Na základní desce jsou 2 relé HF7FD a jedno z nich by mělo být spínací.
Co se týká dokumentace, můžu se ještě podívat, ale na Youtube jsem nalezl návod - instruktáž při chybě E9.
watch

Díky za tip na video. Já jsem se s tím setkal ale bohužel jsem od toho dal ruce pryč, protože jsem nevěděl co měřit na čerpadle, když to má tři vývody.Nicmene je fakt že jsem se ptal kolegu co nedělají Bosch a tvrdí, že čerpadla odcházejí. A má tam být nějaká náhrada se změněnou kabeláže.Ale víc nevím. Bohužel.

Zdravím,

ano, po výměně čerpadla je všechno OK. Pokud ale chceš nejprve vyzkoušet, jestli to je opravdu čerpadlem nebo relátky, tak postup by byl následující: Na čerpadle jsou zapojeny celkem 3 konektory. Odpojíš ten s nejsilnějšími dráty z čerpadla. Připrav si dopředu např. žárovku v objímce s vyvedenými 2 kabely. Kabely zapojíš na konektor, který jsi odpojil z čerpadla. Zapni myčku na normální program s ohřevem. Pokud budou relé OK, žárovka se rozsvítí vždy když sepne relé. Pokud relé spínají je problém v čerpadle.
Čerpadlo se dá koupit tady: http://www.kupaoprav.cz/?sekce=kategorie&filtry%5B fulltext%5D=CC02%2C+654575%2C+651956%2C+644997.
Je lepší se nedříve dotazem u té firmy zeptat, jestli je vhodné pro tvůj typ myčky. Mají tam 2 tepelná čerpadla a rozdíl je právě v konektorech a kabeláži.
Postup výměny je tady:watch
Výměna mi zabrala cca 2 hodiny i s demontáží a zpětné montáže.
Odkrytovat myčku, Vypustit oba systémy, plastové nádrže odpojit a sundat. Pozor, obě nádrže jsou k myčce uchyceny těmi napouštěcími otvory co jsou vidět uvnitř na bocích myčky. Musí se vyšroubovat. V tom videu na Youtube je to myslím vidět. Musíš mít na to imbus a sikovky. Systém nalevo je ještě přichycen dole na boku takovým malým šedým plastem. je to také pro napouštění. Vyšroubovat také imbusem. Před sundáním je dobré si to nafotit, aby jsi pak věděl jak to dát znovu dohromady.
Spodek myčky je k šasi přicvaknut na plastové zámky ve předu a vzadu je v tom plastu spodku jen zámek z ohnutého plechu. Ten plech v zámcích narovnáš a přední zámky opatrně vycvaknout šroubovákem.
Jinak jde ostatní udělat podle toho postupu na Youtube.
Je to malinko složité, ale samooprava za cenu čerpadla cca 2300,- + moje 2 hodiny času je asi lepší než výměna servisákem... Obvolal jsem cca 5 servisů na Bosch a nejlevnější oprava by mohla být : čerpadlo za 3750,- + výjezd technika 1000,- a práce odhadnuta na 1200,- až 1600,-.Takže za cca 6000,-. To už je téměř polovina myčky.
Co se týká kabeláže.... Podívejte se jaké máte konektory na čerpadle. Pokud souhlasí s vyobrazením čerpadla na výše uvedených stránkách, tak kabely měnit nemusíte. Jinak je u čerpadla přiložen návod jak na to.

Zdravim, velmi mi pomohol tento navod, aj ostatnym odporucam, ak ste len trocha zrucny, opravite to doma v pohode.
U nas to bolo tak, ze najprv bola chyba E15, samozrejme sme umyvacku naklanali ,aby voda vytiekla. Niekolko krat sa to opakovalo. Uz vtedy sa stavalo ze umyvacka umyla studenou vodou, ale po opetovnom umyti uz umyvala normalne. Az po niekolkych E15 kach som sa zacal o to viac zaujimat,zistil som, ze unika voda, az som objednal servisnu sadu-gumene tesnenie. Po nasadeni tesnenia uz voda neunikala, a mal som mesiac pokoj, az jedneho dna prisla E9-ka. V tedy som natrafil na tento navod, kt. mi dost pomohol. Teraz to uz mam vymenene a hadam sa nam tieto problemy skoncili. link na cerpadlo: http://www.radesit.sk/obehove-cerpadlo-bosch-65195 6.html
Vdaka

Zdravím a díky. Jen upozornění: NIKDY nenaklánějte myčku při chybovém hlášení E15 směrem dopředu nebo doprava. Právě před "miskou" kde je plovák, který hlásí E15 (přetečení) je udávaný monoblok s čerpadlem! Takže pokud to nakloníte dopředu vodu z misky si nalejete přímo do čerpadla.

Měli jsme teď myčku Bosch SMS 58N62EU u opraváře, ukazovala také chybu E9 těsně před dokončením programu (asi 15 minut) oprava proběhla poměrně rychle, ale předem nás upozornil na to že cena bude necelých 7000, je to děs, ale nová stála 14000 a mám ji necelé 4 roky, tak jsme tomu věřili a přistoupili na to. Ale když jsem se dívala na vyúčtování, je tam kromě topení s čerpadlem naučtovaný i programový modul a to mě překvapilo, protože programy nastavit šly, kdyz se objevila ta chyba E9 tak jsme to ještě jednou nastavili, ale objevila se ta chyba znovu, opět těsně před koncem cyklu. Tak mám jen dotaz zda je možné že se musel vyměnit i ten program. modul. Jestli to nebylo zbytečné tahání peněz z naší kapsy. Pán byl velmi ochotný, ale kromě vysoké ceny nám myčku ještě odřel z boku i na přední straně dveří. Mám šikovného manžela, který si s tím pohrál a opravil to, že to není téměř vidět, ale když myčku přivezl byli jsme velmi naštvaní.
Prosím ví někdo jak je to s tím program. modulem? Předem děkuji.

Zdravím,

Chybové hlášení se vztahuje na nefunkční ohřev vody. Nicméně, hlášení mohou způsobit 2 faktory - Nefunkční spínací relé HF7FD na základní desce nebo vadné topení v čerpadle. Relé na desce jsou 2. Je pravda, že "opraváři" nejraději vymění celý kus i když samotná oprava trvá , dle zkušeností opraváře cca 30 minut a cena za obě relé, které se dá bez problému koupit je cca 70Kč. Stačí jen přepájet. Toto byla první věc, kterou jsem při chybovém hlášení E9 udělal.
Pokud Vám opravář vyměnil programový modul a ovládání před opravou bylo OK, zřejmě jej poničil sám při demontáži. Nevidím jediný důvod, proč by se měl modul při nefunkčním čerpadle měnit? U "pana opraváře" bych si daný programový modul vyžádal nebo alespoň vznesl dotaz PROČ byl vyměněn?

Dobrý den děkuji za reakci, když jsem psala minule, čekali jsme až zaschne barva, kterou manžel opravoval škrábance způsobené opravářem, to jsme ještě netušili, že když myčku zapojíme nastane další problém - teče, ale není to chyba zapojení, voda teče pod myčkou, ihned jsme odpojili a volali opraváře a on nám na to odpověděl že má na to 30 dní a od té doby ho uhánime, ale ještě se nedostavil, podotýkám že původní oprava stála 6860,- a to už mi dochází trpělivost. Ale co s tím?

Dobrý den,

pokud teče voda pod myčkou, je to zřejmě špatně zapojené čerpadlo nebo napouštěcí nádrže. Bylo by nejlepší to prověřit. Sundejte horní kryt myčky a poté demontujte (odšroubujte) boční kryty. Po sundání pravého krytu (z pohledu na myčku) je docela dobře viditelné čerpadlo. Zapojte myčku a spusťte program. Uvidíte kde to teče. Může to být přívod vody do čerpadla, nebo vypouštění z čerpadla. U těchto myček je to nešťastně řešené, napouštěcí a vypouštěcí čerpadlo je monoblok, takže jím teče čistá i špinavá voda.
Ještě zkontrolujte oba zásobníky (velký průhledný plast na levé straně a menší na pravé straně). Spodní část zásobníků je pouze zasazena na přítok a odtok přes gumové těsnění. Při demontáži a montáži v servisu mohly být těsnící kroužky poškozeny nebo špatně nasazeny.
K "panu opraváři"...

Občanský zákoník, §655:
1) Je-li věc opravena nebo upravena vadně, má objednatel právo na bezplatné odstranění vady.Zhotovitel je povinen vadu odstranit nejdéle v dohodnuté lhůtě.Nelze-li vadu odstranit nebo neodstranil-li ji zhotovitel v dohodnuté lhůtě nebo vyskytne-li se vada znovu, má objednatel právo na zrušení smlouvy nebo na přiměřené snížení ceny opravy nebo úpravy.

Takže pan opravář nemá 30 dní na odstranění poruchy po opravě, ale VY máte 30 dní na to, aby jste to reklamovali. Pošlete upomínku panu opraváři písemně; doporučeně či mailem, aby jste byli kryti ohledně 30 denní lhůty na odstranění závady po opravě.

MP

Máme myčku Bosch SMI69T05EU. Dnes jsme proměřili a je rozbité topné těleso, nevíte, kde ho sehnat? Budu vděčná za jakoukoliv radu, nikde jsem ho zatím nenašla. Jen v tom odkazu výše, ale bohužel je nedostupné. Achich joooooooo. Děkuji.