Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co zapojit před čerpadlo? Shazuje zdroj 5A

Chlapi prosím help :)
Co mám dát do zapojení před toto čerpadlo, které použiju jako rosící zařízení. Mám to připojené na toto trafo:

led-zdroj-12v-60w-zasuvkovy

Při zapojení na autobaterii naměřeno na prázdno 2,5 A, v zátěži 3,1 A
Jedná se o čerpadlo do ostřikovačů - označení 1h0 955 681, výrobce hella - datasheet jsem nenašel :(
Nicméně po zapojení na toto trafo se trafo vypne - má to ochranu a dokud neodpojím čerpadlo, trafo se nezapne. Předpokládám, že si vezme ze začátku poměrně dost proudu :(
Jinak na trafo mám zaplé arduino a 2x led pásky, které jsem před zapojením čerpadla pro jistotu vypnul.

http://www.bildelsbasen.se/img/a/a/a/944833/path/m nt/newftp/145/bil/lgnr/787687_1.jpg/vw_transporter /caravelle_1997_spolarpump_/_h%EF%BF%BD%EF%BF%BDgt ryck_/_str%EF%BF%BD%EF%BF%BDlkastare_.jpg

Funguje to následovně:
Katalogová hodnota toho termistoru je 10 Ohm při 25°C. Pokud ho zapojíš do serie s motorem, který má cca 4 Ohm (12V/3A), poteče při zapnutí do motoru proud jen 0,85A. Procházejícím proudem se termistor zahřívá, čímž mu postupně klesá odpor a zvyšuje se proud motorem. Až klesne odpor termistoru "teoreticky" na nulu, pak běží motor naplno. Jenže v tom popisu není ani jak rychle se termistor zahřívá, ani na jakou hodnotu jeho odpor klesne. Takže se může stát, že se ani nestihne zahřát, než se motor vypne... Před dalším zapnutím musí zase klesnout teplota termistoru, aby fungoval, jak má...

zde jsem nasel datasheety k tem termistorum, trosku se v tom nevyznam, kouknul by jste se prosim?
http://www.mouser.com/ds/2/400/NTC_ICL_S237-525504 .pdf
http://datasheet.octopart.com/B57364S509M-EPCOS-da tasheet-8513804.pdf

nejake hodnoty tam jsou, ale v tom se fakt nevyznam

a propo, co kdyz tam dam termistor, ktery dokaze dat pouze 2,5A, to znamena ze nepojede cerpadlo na plny vykon. Lze nejak termistor znicit, krom spatneho zapojeni? Nejak ho pretizit, prave se bojim at ho nepretizim, tim treba, ze ho zapajim na cerpadlo, ktere po nem bude chtit vice proudu

Ten správný datasheet k 10 Ohm termistoru z GME je tady...
Vyčetl jsem z něho, že když jím potečou ty 3A, bude mít odpor cca 0,5 Ohm, takže čerpadlo nepojede na plný výkon, ale myslím, že to bude OK. Na termistoru bude přitom ztrátový výkon cca 3,5W což je v mezích. Jestli se ale stihne zahřát a jestli se to čerpadlo vůbec rozjede, to ti nepovím, to musíš zkusit... Pokud by se nerozjelo, musel bys vzít menší hodnotu odporu...
Ber to jako teroretické rady, prakticky jsem to nezkoušel...

Termistor lze zničit, pokud ho přehřeješ, maximální proud ale podle mě z tvého zdroje s nadproudovou ochranou a v sérii s čerpadlem nemáš šanci překročit, takže neměj obavy a zkus to...

Zkusim to v pondeli nejdrive...Potrebuju nejdrive nekde koupit ten termistor...U nas je nejblizzsi prodejna v Ostrave a to ges nebo gme, jeste byval hadex, ale nevim jestli vubec existuje...Ale kazdopadne to musim zprovoznit, kdyz tam budu muset nekde koupit nejake cerpadlo co da velky vytlak, prece jen to bude na roseni terarii...Napadlo me vibracni cerpadlo do kavovaru - tam se udava tlak az 10 baru, co to udela z hadickama (benzinovyma 10/13) fakt netusim.

No poreferuji vecer, jak prijdu z prace :) Jsem opravdu zvedavy, co to vlastne udela...Kdyz nic, tak ve stredu jdu na postu pro ten zdroj 10A, tam si myslim, ze uz takova spicka byt nemuze aby mi to odeplo zdroj, to se mi fakt nezda...Kdyz tak jeste kouknu doma po zdroji 19V 4,7A z notebooku, ten by to i snad mohl dat, zda li se nespali cerpadlo, ale vsechno mam zapojene na 12V - v arduinu + rele moduly, takze to by bylo moc komplikovane...Radeji tech 12V

boli tu uz davnejsie nejake zapojenia s rele a odporom na "soft start". existuju urcite aj elektronicke. To by sa dalo pouzit. google urcite pomoze (soft start schematic alebo co)
Tlmivka a kondik sice by teoreticky mohli trochu pomoct ak by boli spravne vyratane hodnoty presne pre tu jednu vec, ale neodporucam to (je to nebezpecne kvoli overshootu ak zvolis blbe hodnoty (maly kondik), a vinutie tlmivky sa bude hriat - pozor na parametre tlmivky)

Teď mě napadlo, čím budeš spínat ten motor? Relátkem ovládaným z arduina? Tak řeš soft start už na tom relé z arduina...
Použij třeba dvě relé ovládané dvěma výstupy arduina, jedno zapne motor před odpor a druhé překlene ten odpor až po rozběhu motoru - časování ať řeší arduino...