Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zastreseni pergoly

Dobry den :)

cim by se dala rozumne a relativne levne zastresit pergola?

rozmer 4,8 x 4.2m, sklon na tech 4,8m je zhruba 40cm, tzn. neco malo pod 5°

polykarbonat - nepripada v uvahu, pergola je na jizni strane domu, upekli bychom se pod tim
onduline - nechci, hnusny, nevydrzi
trapezovy plech - nechci, vypada to jako garaz
palena taska - moc maly sklon, vysoke zatizeni

jedna z variant by byla SATJAM RAPID, ale nasel jsem na netu ne zrovna lichotive prispevky ohledne vydrze a hluku - mate nejake zkusenosti? toto by vyslo bez prace zhruba na 18 tis.

existuji vubec nejake jine varianty?

diky :)

V tomhle případě může vzniknout zajímavý problém (pozoruji už několik let u souseda) s neustálým skřípáním a praskavými zvuky: Polykarbonát (kouřový, tmavý) má velkou teplotní roztažnost a pokud se při šroubování na podklad nedodrží dilatační uchycení, neustále se i třeba při přechodu mraku přes slunce roztahuje a smršťuje a to se přenáší i na dřevěnou konstrukci pod ním. Je to slyšet přes půl zahrady (plocha polyk.desky je asi 6x3m).

Přidávám se s polykarbonátem, pod kterým mám v létě zavěšené tři pruhy světlých závěsů (asi původně určené před francouzská okna). Funguje to dobře...
Jen jsem teď po dvou letech bohužel zjistil na polykarbonátu přilepené asi saze z komína, wapka to nevzala a houbička na tyčce taky ne. Víc jsem to šmrdlit nechtěl, kvůli UV vrstvě. Zatím to je vidět jen zblízka a teď nevím jak to umýt až toho bude víc...

Dobrý den,ještě pro tazatele,mám zastřešenou terasu,situovanou na jih,šikmá strana střechy 350cm a spád je necelých deset centimetrů na metr.
Na střeše mám asi sedm let obyčejný nejlacinější šindel z OBI.Střecha je z nosných fošen na štorc asi po osmdesáti centimetrech, pobita dvacítkami neohoblovanými prkny do kterých jsem udělal drážku,jako podlahové palubky,kvůli vzájemnému vynášení prken.Prkna nejsou pobita žádným podkladem,ale natřena obyčejným penetrákem a na ně přibit šindel.Samozřejmostí je krajové a spodní plechování.
Střechou nikdy nezatékalo a také stihla velký nános sněhu ,okolo třičtvrtě metru a také v pohodě,jinak mnoho přívalových dešťů a bouřek,bydlím v polabí a bouřky tu bývají časté.
Došel jsem to přeměřit,abych Vám sem nepsal bludy a věřím,že i s tím sklonem co máte to dobře udělaný šindel zvládne také.:-)

Dobrý večer,jestli jste někdy šindel přitloukal,tak musíte vědět,že má značné přeložení a teplo od slunce jej doslova slepí.
Nehraju na štěstí,nebo pokus omyl v takovýchto věcech,než jsem začal pokládat,pročetl jsem spoustu návodů ze severských zemí kde šindel používají déle než my a přidal k tomu trošku svého umu klempířiny a pokrejvačiny a logického myšlení.
A to v té střeše mám ještě komín a také okolo něj nezatéká.:-)

Dobrý večer, nechtěl jsem se Vas dotknout. Taky už nějaký ten pátek (občas i sobotu) dělám střechy. Pro vás platí ta první varianta. Dokonale položená krytina. Já chtěl hlavně poukázat ostatním, že u nízkého spádu se projeví případné zatečení až při tání sněhu.

Dobrý večer,já to špatně neberu,jen jsem chtěl vše popsat,tak jak to opravdu funguje,rád přijímám názory a rady druhých,stále se učím novým věcem.
Tazateli jsem chtěl popsat,že i ten šindel dobře slouží i na menším spádu než je doporučováno.
Jinak jsem jako první nápad navrhl ty lepenkové pásy,podobné bez dekoru máme u dcery na pergole od loňska,přivařeno plynovým hořákem na palubkové pobití stavebními palubkami,penetrák žádný,čas ukáže jak to bude sloužit.:-)

Já už včera navrhl APP modifikovaný pás. Je to obdobný, jako asfaltový pás, ale zdá se mi lepší material. Ovšem kdyby záleželo na mě, já bych to nechal tak jak je a nechal tam pnout to víno. Taky jsem to zažil a zůstává mi to v paměti dodnes. :)

Ono víno a jakákoli zeleň je krásná,tu mám jinde,já zastřešil terasu jak jsem uvedl,asi před sedmi lety,která je situovaná k jihu,nijak nebyla zastíněna,takže v letních měsících neobyvatelná,desítky let nepoužívaná,dnes si říkám,že jsem ji nezastřešil hned,je to oáza klidu,vyjdu z obýváku a jsem na terase a výhled do své zahrady, do ulice vysoká zeď,nikým nerušen,trávíme tam celé teplé období.:-)

jj, presne takto jsem to chtel, oazu svateho pokoje od vsech :)

bydlime v radovce, prvni barak.. sousedy na strane jsem "odstranil" 2.2m vysokou zdi, dlouhou po cele delce terasy.. zbytek plotu je pletivo, takze kdyz se budu chtit bavit, popojdu si kousek do zahrady a neni problem.. do ulice mam betonovy plot, pres ktery diky spadu terenu neni absolutne nic videt.. zadni strana primo na dome, predni stranu zakryju dle potreby roletami a bude KLID :) uz aby bylo tepleji.. :)

diky vsem za rady :) nakonec jsme se rozhodli pro polykarbonat v kourove barve, ktery dostane zespoda nejakou "zaclonu", nebo takoveho neco.. dle potreby se to bude dat zatahnout, vytahnout, vyprat, atd..

PC vyhral hlavne proto, ze plnou strechou bychom ztratili opravdu hodne svetla v obyvaku.. pergola navazuje totiz primo na barak a pripadne strecha zastini 1 ze 3 francouzskych dveri.. zkousel jsem na cely den zatahnout rolety u techto dveri a byla tam fakt tma, nic co bych chtel mit cely "zivot" na ocich..

Btw. museli ste někdy čistit komůrky toho polykarbonátu? Stavěl sem přístřešek na podzim, ale celkem malej sklon a pravděpodobně ne uplně dobře udělaná spodní hrana, takže pod tu lištu mně zatejká - voda zalejzdá do komůrek cca 1-2cm, vždycky (asi) po dni vyteče zas pryč, ale po tu chvilku, co tam je, tak vytváří řasy, či nějakej bordel a nejni to uplně hezký.

Dával sem hliníkovou pásku a na to hliníkovou lištu.

Nápad, jak vyčistit ty komůrky? (zatím mi to nejlíp šlo klasickým kartáčem, ale ten nezajede moc do hloubky)
Jak tu spodní stranu pak nasadit, aby tam vůbec nemohlo zatéct? silikon? nebo sem to jen blbě nasadil a mám tam někdě fuka?