Jak dostat vodu ze střechy
Zdravím
Vedle domu budu mít nádrž na vodu na zalévání zahrady. Problém je v tom, že máme střechu do "V" (dešťová voda je svedena prostředkem domu) a tudíž žádné okapy, ze kterých by bylo možné dešťovou vodu svést do nádrže. Nechci kvůli tomu předělávat půl střechy a dělat nějakou odbočku pod úrovní střešní vpusti. Napadá mě udělat z kusu novodurové trubky přiměřeného průmeru, dlouhé cca 15-20cm takovou vložku do vpusti, která by tvořila přepad a ze vzniklého jezírka na střeše vodu odčerpávat (vše by bylo automaticky řízeno elektronikou). Nejjednoduší by to bylo asi pomocí ponorného čerpadla, jenže se mě nelíbí tahat 230V na střechu. Další by byla možnost čerpat vodu samonasávacím čerpadlem (nevím, jestli by tohle fungovalo), které bude dole u nádrže na zalévání. Režim zalévání a čerpání vody ze střechy by se přepínal pomocí elmg. ventilu. Vše by zase bylo řešeno elektronikou (Arduinem).
Nebo máte ještě někdo nějaký jiný nápad, jak to vyřešit?
Děkuji
Nemyslím si, že je tohle dobrý nápad. Klempířské prvky nemusí udržet tak dlouho nepropustnost a mohlo by Vám tam zatékat. Taky bude větší zatížení na konstrukci.
Střecha je z lepenky, takže klempířských prvků v okolí moc není ( kromě vpusti) a jelikož jsme u hor, tak střecha je údajně projektovaná na 80cm mokrého sněhu, takže zatížení bych se tolik nebál. No jo, taky se mě to moc nelíbí, ale nic jiného mě nenapadá. Dole v přízemí se dá ke svodu v šachtě dostat ( litina), je tam i čisticí otvor, ale je cca 1m nad zemí, takže to taky moc nejde.Aby se pojistila nepropustnost, dala by se v okolí vpustě navařit nová lepenka ( celý pás po celé délce střechy).
Tohle fakt není dobrý nápad. Netěsnost tam bude vždy a je dost rozdíl stékající voda a jezírko, které tlačí vodu i jinými směry než k matičce zemi.
Spíše bych se zkusil dostat k tomu odtoku a nějak šikovně do něj vpravit mezinádrž (např. zahloubený sud s ponorným čerpadlem) a přepadem, aby v případě výpadku napájení čerpadla nedošlo k zatopení.
Nevím, jaká je konkrétní situace na střeše a jaké jsou možnosti, ale nebylo by jednodušší odvádět vodu prostě samospádem, než nějakým komplikovaným čerpáním a automatikou? Bylo by to sice pod úrovní střechy, ale připadá mi to rozumnější. Prostě vsadit T - kus, pod něj šoupě a odbočku vést do nádrže. Bylo by to bez starostí, akorát by se musela hlídat hladina v nádrži, ale to by nebyl problém.
Chci to udělat pokud možno bez zásahu do střechy. Pokud bych dal T kus ( asi nejlepší řešení), tak bych musel rozebrat půl střechy. Podle mých představ by výška hladiny nepřesahovala 10cm nebo tolik, aby voda nebyla v místě napojení lepenky. Když by odbočka byla dole v šachtě, zas by mohl být problém v těsnosti potrubí a při nějakém přívaláku bych mohl mít doma potopu.
No teď mě ale něco napadlo.Nebyla by to sice voda z celé střecha, ale minimálně z půlky. Teklo by to samospádem. Zkusil jsem to nakreslit. Ta přehrada tak cca 10 cm a po celé šířce střechy a stojací voda mimo jakékoli napojení lepenky.U krajů a oplechování by se to už dalo v takto malém rozsahu ohlídat a ošetřit.Ta hadice by byla protáhnuta skrz celou rouru a vyvedena krytem na čisticím otvoru přes nějakou průchodku. Přehrazení na střeše by bylo z plechu přilepeného na původní lepenku.
A proč rozebírat střechu? To fakt není žádný volný a přístupný prostor pod ní? Nakonec to nemusí být řešeno těsně pod tou střechou. Nebo jo?
Volný přístup tam není... je to řadovka s plochou střechou a celá trubka je zazděna v šachtě vedle komínů. Kus trubky kouká s deklem jenom v přízemí.
A co budeš dělat v zimě, až ti tam bude opakovaně ta voda zamrzat?
edit: běžně se lidi snaží vodu ze střechy štandopede dostat, ty si tam naopak chceš udělat bazének..
v zime nebude zalievať záhradku
najprv si poriadne prečítajte otázku
urobte to čo bolí (že vraj myslenie je pre niekoho bolestivé)
potom odpovedajte
To je jedno, co bude delat s vodou v zime, ale ta tam nesmi byt, jinak muze zmrzla voda narusit stresni plast. Takze otázka byla na miste narozdil od Vasi odpovedi.
prepáčte vy m....y ale potrebuje vodu na letnú polievaciu sezónu
takže mu pomôžte poliať záhradku a on na oplátku nebude m...r ako vy a na zimu dá zariadenie preč
Rika se ze zadny uceny z nebe nespadl, ale blbce odtamtud hrnou lopatou. Když Vas to bavi ostatní urazet, protože nemate mnoho inteligence mlcet, když tomu nerozumíte tak si tu zvante co chcete.
není nad to sledovat takové akrobaty, jak 2x ročně lezou na střechu instalovat nějaký udělátor.
V zimě tedy tu přehradu ze střechy bude sundávat? Zkuste se trochu zamyslet než něco napíšete, abyste nebyl za truhlíka.
nelze to udělat nějak takto?
edit: takové řešení jsem už viděl, sud byl umístěn pod podlahou a prakticky nijak nezavazel.
Varianta přepracování šachty v přízemku určitě možná je, ale zasee jak s vodou ven z objektu. Pokud bych chtěl trvalé a bezobslužné řešení, volil bych přepracování střechy do jednoho spádu. Třeba lehké dřevěné vazníčky, nahoru trapézové plechy aby nečuměly nad atiku pokud máte a sběrný žlab do svodů.
Škoda že ven z domu už jde voda i se splaškama. Viděl jsem na youtube vychytávku, kde byla na trubce děšťové vody šachta. Trubka byla v šachtě přerušená, na výtoku bylo koleno a kus trubky nahoru jako přepad. Voda natekla do šachty a dál odtékala až po vystoupání hladiny k přepadu. Celá šachta tedy sloužila jako rezervoár vody na zalévání. Podmínkou ovšem byla čistě dešťová kanalizace oddělená od splaškové.
"[i]Volný přístup tam není... je to řadovka s plochou střechou a celá trubka je zazděna v šachtě vedle komínů. Kus trubky kouká s deklem jenom v přízemí."
Šachta určitě není ze železobetonu a udělat malou díru do ní není žádný problém. I kdyby to mělo být v patře a ne hned pod střechou. Velmi se mi líbí nakreslený návrh touchwooda. Je to nejjednodušší návrh bez jakýchkoliv starostí.
Udělal bych to tak, že bych do hlavního svodu udělal utěsněný nástavec asi 10 cm, nad původní úroveň. Do toho koleno, těsně nad lepenkou. Na něj připojit hadici a vyvést zkrz dvířka dole.
V případě, že by z nějakého důvodu hadice vodu nepobrala, tak voda na střeše vystoupá max. do úrovně přepadu. Zbytek vzniklého jezírka, by pak odtekl hadicí a voda na střeše nezůstala. To například v případě velkého slejváku.
Viz neumělý obrázek.
Takhle nějak jsem to s tím nástavcem původně zamýšlel jen s tím rozdílem, že by z jezírka byla voda čerpána čerpadlem. Byly tady námitky, že by mohlo vlivem stojací vody dojít k průsaku pod lepenku. No v místě teoretického jezírka bych přivařil nový pás lepenky a všechny případné spáry v okolí natřel např. gumoasfaltem nebo dotěsnil klempířským tmelem. Jojo, asi to udělám takhle.
Díky vám všem, za každého z vás si dám 1