Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Svářečka

zdravím
Chci si koupit nějakou svářečku na občasné přivaření kde čeho co upadne, nebo bude potřeba spojit svarem. Nepředpokládám nějaké celo a mnohodení svařování. Pokud, tak vyjímečně.

Pročetl jsem spoustu diskuzí, kde se pro začátečníka a nezkušeného spíše doporučovaly invertorové svářečky - prý lépe chytají oblouk. Nicméně také zaznívaly názory, že nejlépe se člověk naučí na trafu. Ceny jsou ovšem dost rozdílné.

Chci se zeptat na něco jiného než jestli trafo, nebo inv. :D
Co by měla taková svařečka všechno pro domácí použití umět? Co byste mi doporučili?
Dá se svařovat třeba mosaz, nebo nerez, nebo pozink s invertorem a trafem třeba ne? (že má mít chlazení vím)

Na jednom youtubáckém videu jsem viděl, jak si tam borec vyráběl svěrák. Cosi si tam přivařoval. Vzal do ruky jakýsi nástroj na kablu a přiložil to k místu, které chtěl svařit. Vůbec ale nechytal oblouk. Zdálo se mi, že tam neměl elektrodu v tom nástroji. Jen cosi k železu přiložil a táhl a vytvářelo mu to svar. Nicméně světelný doprovod a prskání mu to vytvářelo taky. Video jsem viděl před delším časem a nyní ho nemohu už najít.
Říká vám takový popis něco? Co to bylo za systém? Mě to připadalo, jako kdyby měl už hooodně krátkou elektrodu a tou svařil spoustu svarů na tom svěráku. Přitom vím, jak rychle se elektroda spotřebovává. Takový krátký kousek by mu stačil sotva na jeden svar. A on jich udělal na jeden filmový střih několik. Mě to přišlo strašně jednoduché svařování.

Cenový limit určitě mám. Ale nedokážu nyní říct, kolik jsem ochoten za svařečku dát. Dříve jsem myslel, že koupím z Lidlu za 1000kč. Pak jsem četl o invertorech a cena tak 3000-4000kč. No a pak mne napadlo, že se tady zeptám co by měla svařečka umět. A je mi jasné, že se ta cena může ještě zvýšit. Nejsem sice rád, ale pokud bych v takovém zvýšení ceny viděl smysl(čistě osobní úhel pohledu- každý máme jiné priority a dojmy), tak bych i připlatil.

děkuji

Předmět Autor Datum
Dobrý den, Já jsem měl trafo-svářečku.Jen časem navlhla izolace cívek a prorazila se.A jistič vyletě…
PEET 10.04.2016 07:51
PEET
Asi neexistuje natolik univerzální elektrická svářečka, aby svařila od mosazi a mědi, přes nerez a h…
mirektatra 10.04.2016 08:28
mirektatra
Tak jak píšeš v dotazu, je zřejmé, že o svařování moc nevíš. To nemyslím nijak kriticky, každý neví…
Zerozero 10.04.2016 11:16
Zerozero
Vím,že píši pozdě,ale nerez jde svařovat jakoukoli obloukovou svářečkou,ano i trafem, s elektrodou k…
oldo 29.05.2018 14:58
oldo
chlapi, děkuji podařilo se mi najít to video. Špatně jsem před tím hledal. dcVoGabsx8A Nerez tedy…
patyk 10.04.2016 12:10
patyk
Shodou okolností jsem také zrovinka ve fázi výběru svářečky. Zabývám a pročítám net už asi 14 dní a…
krajiccz 10.04.2016 12:36
krajiccz
Co ještě vzít v potaz ? Podle toho jaká svářečka zvítězí, tak si prostudovat něco o svářecích elektr…
leo 11.04.2016 09:05
leo
Na takové to domácí svařování doporučuji invertor od českého výrobce Omicron, např GAMA 160. Jednodu…
meris05 11.04.2016 09:45
meris05
děkuji všem Dál jsem na radu a půjdu do Omicron 160. Volál jsem i výrobci a poradil se s ním na vho…
patyk 12.04.2016 08:54
patyk
Sem jsi se díval ? index.php
miroslav 12.04.2016 13:32
miroslav
díval i nedíval. cosi jsem pročetl. Pak si dal odkaz, tak jsem pročítal více. A docela mi to pomotáv…
patyk 30.04.2016 22:52
patyk
Do ParkSide bych určitě nešel. Jestli je 80A málo??? To snad ani není možné:-D Co se s tím asi svařu…
krajiccz 01.05.2016 00:09
krajiccz
Podle toho co chceš svařovat. Jestli se bude jednat o "masivní" komponenty tak nějakou trafačku. Pok…
IkaSGC 01.05.2016 07:08
IkaSGC
Citace: ...Tam přivařit k sobě tyče, tam flahajs, tam kusek plechu k matce, tam nějaké trubky.... pr…
krajiccz 01.05.2016 07:33
krajiccz
No co, jen jsem poskytl další možnost. :) Já nikoho do toho nenutím. :)
IkaSGC 01.05.2016 07:38
IkaSGC
však jo, každá informace je k dobru. i tak díky :)
patyk 01.05.2016 08:13
patyk
jj, CO asi nevyužiju. Je to moc peněz na málo přiležitostí. Nedaleko je dílna, kde bych to mohl nech…
patyk 01.05.2016 07:46
patyk
Ten "invertor" z Lidlu je naprostej humus a navíc za 2800,- . Být tebou, klidně bych se podíval i na…
krajiccz 01.05.2016 07:56
krajiccz
jj, mám tak v sobě vybraný ten omikro 160+kukla. Z druhé ruky se docela bojím to koupit... Díky za t…
patyk 01.05.2016 08:47
patyk
Ten invertor z Lidlu je humus proc? Zkousel jsi ho? Ja ho teda koupil a zda se v pohode na 2,5. Nic…
Michal 111 03.07.2017 21:16
Michal 111
Jednoznačně invertor (můžeš používat různé druhy elektrod), proud 130-140A, zatěžovatel co nejblíže…
kpz3 30.05.2018 09:42
kpz3
On to sháněl v dubnu 2016! :-)
Karel04 30.05.2018 11:22
Karel04
no ,pravdou je, že jsem zatím nevybral. Ani né tak z finančních důvodů(i když, trochu to s tím souvi… poslední
patyk 02.06.2018 21:26
patyk

Dobrý den,
Já jsem měl trafo-svářečku.Jen časem navlhla izolace cívek a prorazila se.A jistič vyletěl.A teď je po svařování.Jak jste psal o svařování pozinkovaného plechu, tak to bych nedoporučoval. Hodně totiž pění.
Možná bych zkusil zajít do nějakého hobby (kutilského) obchodu a zeptal bych se. Tam většinou mají rozumné ceny.
Jak jste psal o tom youtube videu nebyla to náhodou botová svářečka watch

Asi neexistuje natolik univerzální elektrická svářečka, aby svařila od mosazi a mědi, přes nerez a hliník, ocelové plechy i konstrukce a traverzy. Pro takové svařování si pořiďte autogen :-D
Nejdříve je asi třeba uvědomit si, co opravdu budu chtít svařovat často - k tomu si pořídím svářečku A NAUČÍM SE TO používat, ostatní si zařídím jinak - zapůjčím, zadám jinému, kdo má "prístroj" a umí s ním zacházet...
Pokud vyloučím svařování tenkých plechů - karoserie aut, nejuniverzálnější mi připadá invertor - už proto, že je i možnost svařovat TIGem...

Tak jak píšeš v dotazu, je zřejmé, že o svařování moc nevíš. To nemyslím nijak kriticky, každý neví všechno. Pokud se chceš amatérsky naučit svářet, bude vhodné něco přečíst, dá se najít i na netu. Tak jak už napsal Mirektatra, svářečka která by uměla svářet všechny materiály neexistuje. Respektive existuje, ale je cenově hodně jinde.
Nejdřív vysvětlení, co jsi viděl na videu. Asi se jednalo o sváření v CO2. Svářeč vaří rukojetí, na kterém je něco jako hořák. Do místa sváru tudy vychází místo elektrody svářecí drát, který je na cívce ve svářečce a je motorkem podáván do svářecího hořáku. Drát nahrazující elektrodu se spotřebovává stejně, ale je stále doplňován ze zásobní cívky. Do svářecího hořáku přitom proudí ochranný plyn CO2 (nebo směs AR+CO2), z tlakové lahve.
Jedná se o dnes nejpoužívanější způsob sváření. Ale pro domácí občasné použití to není moc vhodné, z důvodu nutnosti mít tlakovou láhev s plynem a zajišťování plnění. Ale například pro sváření tenkých plechů, třeba na autech, je to nezbytné a nejlepší.
Pro domácí občasné použití na běžné sváření je asi nejlepší dnes již běžný invertor. Je možno svářet běžnými bazickými elektrodami, což je na naučení nejlehčí. Invertor je malý a skladný.
Svářecí (střídavé) trafo, bych dnes už nedoporučoval, sváření je obtížnější, musí se to s tím umět. I střídavé (rutilové, nebo kyselé) elektrody bývají dražší.
Invertor na doma by měl stačit s výkonem cca 160A. Raději bych vybíral něco z tuzemské produkce
(třeba Kuhtreiber, Delta). Svářečky prodávané v supermarketech, neznámého výrobce, zpravidla po záruce nikdo neopraví. Nejjednodušší invertor umí svářet jen elektrodami, běžnou ocel. O něco dražší mají možnost svářet nerez, wolframovou elektrodou. Ale k tomu je potřeba speciální hořák a tlaková láhev s ochranným plynem argon, což je dost drahé.
Záleží tedy v první řadě, co máš v úmyslu svářet a podle toho vybírat. :puff:

chlapi, děkuji

podařilo se mi najít to video. Špatně jsem před tím hledal. dcVoGabsx8A

Nerez tedy asi svařovat nebudu...
Mosaz či měď... to asi taky ne.

Nejčastěji obyč.ocel. Flahajzy, vinkle, matky k nějakému železu, šrouby k tyčím... Karoserie nemám v plánu. Jiné kovy asi jen tak ne. Nemám takovou příležitost....

Takže na toto tedy invertor, co by měl mít možnost aspoň 160A. Taky spíše ty české značky než super/hyperbaubau. Je tedy ještě něco, co bych měl brát v potaz na takové svařování?

Mnohokrát děkuji za dosavadní info. Trochu mě to už nasměrovalo...

Shodou okolností jsem také zrovinka ve fázi výběru svářečky. Zabývám a pročítám net už asi 14 dní a teď už vím jistě, že trafosvářečku (a myslím jen pro domácí, občasné práce okolo RD) bych si asi nevzal, i kdyby mi jí někdo nabízel zdarma.
Já si nemyslím, tedy pokud se tím nechceš živit, že učení se na trafu je to pravé. Tedy pokud máš dost peněz, můžeš koupit trafo a naučit se dělat perfektní housenky a potom si můžeš koupit invertor a až budeš přivařovat třeba jednu matku k něčemu jednou za měsíc, tak tam budeš mít výstavní navařený bobek :o)
Já osobně kupuji svařovací invertor, nejlépe Kühtreiber KITin (150 nebo 170) nebo Omicron gama (160, 161, 166...)- české výrobky s perfektním servisem. Ale určitě se dají najít i další spolehlivé mašiny. Mrkni na obchod svarecky-obchod.cz, tam, bych řekl, že nabízí jen ty spolehlivé.

Co ještě vzít v potaz ? Podle toho jaká svářečka zvítězí, tak si prostudovat něco o svářecích elektrodách. Podle čeho se volí průměr, materiál obalové vrstvy atd. Zvlášť u střídavé svářečky je to dost velká věda a dá se tím zkazit hodně snahy o dobrý svár :-)

Na takové to domácí svařování doporučuji invertor od českého výrobce Omicron, např GAMA 160. Jednoduché použití, dostupný servis a náhradní díly. Dá se pořídit v sadě i s kabely kolem 4000Kč.

děkuji všem

Dál jsem na radu a půjdu do Omicron 160. Volál jsem i výrobci a poradil se s ním na vhodnosti svářečky pro moje použití. A taktéž mi doporučil Gama160(nezávislé na doporučeních zdejších). Ze zákonitostí co jsem se dověděl o svařování, a s množstvím, které předpokládám svařovat, nemá cenu pro mne připlácet za 166ku. Rozdíl je prý jen v zatěžovateli(asi výkonější tranzistory a další součástky).

Vlákno uzavírat zatím nebudu. Ještě to pár dnů nechám v sobě uzrát :)

díval i nedíval.
cosi jsem pročetl. Pak si dal odkaz, tak jsem pročítal více. A docela mi to pomotává hlavu.

Jinač v Lídlu včil bude invertor parkside http://www.lidl.cz/cs/nabidka.htm?action=showDetai l&id=49641 . S některými výrobky od nich mám dobré zkušenosti. Protože jsem ještě svářečku nekoupil(kvůli tomu odkazu a pročítání diskuzí a nyní to ve mě "hnije"), a nyní jsem narazil na tu lidlovskou, tak prosím o zkušenosti(pokud již někdo má s jejich).
Všímám si, že v ceně je kukla, která zbytečně prodražuje cenu. A taky že je svářečka do 80A - je to málo? Má to vůbec cenu tahat domů? Jen připomenu, že svařovat se teprv budu učit a budu to používat na domácí kutění. TAm přivařit k sobě tyče, tam flahajs, tam kusek plechu k matce, tam nějaké trubky.... prostě v průměru párkrát do roka.

Mají v nabídce i samostmívací kuklu. Je rychlost stmívaní 0.2ms dobrá rychlost?

děkuji

Do ParkSide bych určitě nešel. Jestli je 80A málo??? To snad ani není možné:-D Co se s tím asi svařuje, konzervy se sardinkami? Moc študuješ, vyber Tuson nebo gamu nebo kuhtreiber do cca 160A. Kuklu vyber se solárním panelem a 4 sensory (já mám ASK400 - a je naprosto vyhovující)

Podle toho co chceš svařovat. Jestli se bude jednat o "masivní" komponenty tak nějakou trafačku. Pokud tušíš třeba i plechařinu (což se hodí hlavně i na auta a podobně) tak jednoznačně COčko... COčko mám ozkoušený Einhell 190 a jede jako drak (einhell-bt-gw-190-d), na plechy je to jednička a díky solidnímu proudu dokáže provařit i silné materiály. Z toho popisu co jsi psal moc nepobírám ale napadá mě například TIG svařování. Tam se oblouk vytahuje takovou "jakoby" pistolí ve které je wolframová elektroda a do sváru se pak druhou rukou přikládá materiál (drát). Svařování tigem je naprostá špica ale taky to stojí už jiný peníz.

Já osobně na "kutění" doporučuji CO svářečku. Dá se tím vařit i jemná práce, nevýhodou je cena. Svářečka stojí cca těch 8k a k tomu je nutno dokoupit bombu s CO plynem. Ta stojí cca 2500kč. Bomba se dá pak v hasičských potřebách nechat doplnit za cca 200kč 5kg.

Citace: ...Tam přivařit k sobě tyče, tam flahajs, tam kusek plechu k matce, tam nějaké trubky.... prostě v průměru párkrát do roka....

Nezlob se, ale toto není ten případ, aby si kupoval COčko a bombu s plynem. Tohle je prostě normální, drobný kutil domácí. Co mu radíš už je prostě vyšší, a pro něj úplně zbytečná, liga, kterou neupotřebí. A trafosvářečku bych mu nedoporučil, invertor má spoustu funkcí, které pomáhají "neumětelovi" s dobrým svárem.

jj, CO asi nevyužiju. Je to moc peněz na málo přiležitostí. Nedaleko je dílna, kde bych to mohl nechat povařit dycky za nějaké to kilo a pořád bych spoustu let byl ve finále v plusu(v případě COčka).
Ten invertor je pro mne ok. Jen jsem to ještě neobjednal, bo mám na domě jiné kutilské práce(se dřevem) a stejně bych neměl čas zavařovat. Taky jsem pročítal to svarforum. A do toho právě Lidl nabídl jejich invertor, tak jsem znovu oživil toto vlákno....

Ten "invertor" z Lidlu je naprostej humus a navíc za 2800,- . Být tebou, klidně bych se podíval i na bazarech nebo na Aukru a po těch značkách, o kterých jsem psal výše. Já osobně jsem koupil na Sbazaru invertor Tuson Orion 150E a samostmívačku ASK400 to vše za 4100,-Kč. (Jednou použité)

Ten invertor z Lidlu je humus proc? Zkousel jsi ho? Ja ho teda koupil a zda se v pohode na 2,5. Nic velkyho jsem nedelal, jen nejake roxory. No a kukla taky OK. Nevim v cem by mel byt rozdil, kdyz vcas ztmavi a odtmavi. Hodnotim jako kutil ce nesvaruje denne ropovod Druzba.

no ,pravdou je, že jsem zatím nevybral. Ani né tak z finančních důvodů(i když, trochu to s tím souvisí), ale proto, že jsem se tehdy rozhodl udělat jiné "výrobky" kolem domu, při kterých nebudu potřebovat vařit. A dá se říct, že ještě tak do srpna 2018 svařovat nebudu potřebovat. Pak budu dělat kovové obrobky. Kdybych koupil svařečku tehdy, tak mi běží záruka a nic bych nesvařil. A takový luxus si dovolit nemohu. Proto vítám stále další přínosné info a děkuji za něho.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru